Az ARM nagyon nagy sikert aratott modern, a mobil igényekhez hatékonyan igazodó cpu dizájnjaival, melyekre számos cég építi SoC megoldásait. Azonban ez kevés, most az energiatakarékos szerverek területe a cél, ebben az Applied Micro Circuits lesz a partner.
Az Applied Micro Circuits licencelte az ARMv8 architektúrát, hogy arra épülő, alacsony árú és hatékony energiafelhasználású kiszolgáló rendszereket fejlesszen felhasználásával. A mobil eszközökben igen nagy sikerrel alkalmazott CPU-k ugyanis nagyon is megállhatnák a helyüket kiszolgálókban is. A modern kihívásoknak – gyors tömeges tranzakciókezelés, szociális hálózatok üzemeltetése, keresés gigantikus adatbázisokban – a hagyományosnál sokkal jobban megfelelhet az ARM architektúra, mint a hagyományos.
A HP és a Dell is folytat fejlesztéseket ugyanebben az irányban, ám eddig szoftvertámogatás és 64 bites címzésre képtelen hardver hiányában még nem született piaci termék. Jelenleg az Intel és AMD x86 CPU-i uralják a piacot, és az Intel kis fogyasztású szegmensre implementált Atom Centertron megoldásaival is meg kell küzdenie az ARM-nak.
Az Applied Micro év végére vagy jövő év közepére ígéri az első lapkákat, de piaci megoldásra (megvásárolható szerverekre és alaplapokra) nemigen számíthatunk 2014-ig.
Nem példa nélküli az ARM próbálkozása, mások is az energiafelhasználás optimalizálásával kívántak érvényesülni a szerverpiacon, már évekkel ezelőtt is. Még az Intel Atom megjelenése és az ARM felfutása előtti években jelentős tényezőként működött a piacon a VIA Technologies, a cég nem csak HTPC-kbe és kis fogyasztású gépekbe, hanem szerver rack-ekbe is ajánlotta megoldásait, de akkor nem tudott áttörést elérni ezen a piacon, jelenleg ARM- és Atom-rivális EPIA SoC alaplapjaival próbája megvetni a lábát a piacon a távol-keleti gyártó.