Nem épp egy unalmas darab a Pentax-Ricoh szuperhős kamerája. Sportos megjelenése mellett ellenálló is, a Pentax Optio WG-10 12 méter mélységig vízálló, kb. 110 kilós ember is ráülhet és nem törik össze, bírja a port és azt is, ha másfél méter magasból leesik.
Gumírozott fémburkolatot kapott a cél érdekében, és természetesen tömített akkumulátor- és memóriakártya ajtót. Vízálló töltő csatlakozóval nem bajlódtak a tervezők, külső bölcsőben kell tölteni a jelentős kapacitású li-ion akkumulátort, amivel 260 állóképet is készíthetünk vagy videózhatunk (több részletben) két órán keresztül. Azért a HDMI csatlakozó nem maradt ki a gépből, így hazaérve egyszerűbb lejátszani a felvételeket. A szokásos LED vaku mellett 5 fehér ledet is elhelyeztek az objektív körül a (víz alatti) makro témák egyenletes megvilágításához. A kezelőszervek zöme a hátoldalon kapott helyet, köztük van az arcfelismerés ki-be kapcsolója is.
Akárcsak az aktívan élénk zölddel világító bekapcsológomb, a képernyőmenü élénk ikonjai pedig a vízalatti használat igényeihez illeszkednek. Helyet kapott benne összesen 24 üzemmód, köztük az olyan elterjedt sablonokkal, mint az étel-, kisállat-, gyermek-, sport- és dokumentumfotózás, nem mondható szokatlannak az illesztős panoráma, a gyertyafény, tüzijáték, dokumentum, portré, tájkép, éjszakai és virág (makro) mód sem. Egyedi viszont a szupermakro képességet digitális kivágással kombináló mikroszkóp sablon, a két képből illesztett digitális extrém látószögű fotó no és a vízalatti fotós és videós üzemmódok. A ma oly divatos HDR és 3D felvételek kimaradtak belőle, de előbbiek vízalatti környezetben nem igazán szükségesek, utóbbiak készítése pedig nehézségekbe ütközne.
Karcmentes üveg védi az objektívet, mely a korlátozott készülékvastagság ellenére is ötszörös zoommal gazdálkodhat és még a szenzoreltolással dolgozó mechanikus képstabilizátornak is jutott hely. Vízalatti témáknál hasznos az 1 cm-es szupermakro mód, mely a nem vízálló modellek között sem általános. 14 megapixeles CCD érzékelő dolgozik a WG-10-ben, mely ha nem is a mezőny legrészletesebb képét adja, de általánosságban megfelelően dolgozik. Normál körülmények között hasonlóan jól teljesít, mint más gépek ebben a méretkategóriában, a színek korrektek. Ritkán csillan be a felvételbe az objektív előtti védőüveg, nem igazán érezni kontrasztgyengítő hatását sem. Gyenge megvilágításban a képzaj hajlamos felemészteni a kontúrokat, ezért víz alatt nagyon jól jönnek a már említett ledek. Közepes minőségű HD videofelvételeket készíthetünk a WG-10-el, csak egycsatornás hanggal és a zoom is csak digitális ilyenkor.
Ma már korlátozottnak érezhetjük a csupán 5-szörös optikai zoom-ot és a legdivatosabb szuperintelligens effektusok, montázsok sem kerültek bele a WG-10-be. Ugyanakkor kiránduláshoz, víz mellé igen jó ár-érték arányú választás ez a vagány kiskompakt, 58 900 Ft-os ára csak annyival magasabb a hasonló képminőségű „szárazföldi” gépekénél, amennyit ez egy sokat kiránduló, merülő vásárlónak még bőven megér.
Adatok
– 14 megapixeles CCD, 5× optikai zoom, 28 mm-es induló nagylátószög, F/3,5–5,5 objektív,
mechanikai képstabilizátor, szupermakro, HD videofelvétel (1280×720/30p, M-JPEG, mono hang), 2,7” LCD, HDMI, lítium-ion akku (CIPA: 260 kép), 115×59×28 mm