Az átlag felhasználót manapság már nem mozgatja meg egy hagyományos, nagyméretű házba szerelt asztali gép. Sokkal inkább örül egy olyan masinának, melyet méreténél fogva szinte bárhova el lehet helyezni és mégis elegendő számítási kapacitással rendelkezik, hogy filmnézésre, szövegszerkesztésre és böngészésre használható legyen. Emellett sokaknak a fogyasztás sem mindegy.
Az Intel úgy látja, hogy az asztali PC-ket csak úgy lehet megmenteni a lassú hanyatlástól, ha tetszetősebbé teszik őket. Ezért a gyártó fogta és lezsugorította a nagy gépet és ezzel egy új USFF (Ultra Small Form Factor) méretű terméket vezetett be Next Unit of Comupting (NUC) néven a köztudatba.
A NUC külső masszív burkolatából sejthető, hogy nem lesz nagy az odabent megbújó deszka. Tényleg nem az. A Next Unit of Computing alaplapja mindössze 10×10 cm méretű. A felső oldalán két szabvány méretű SO-DIMM slot, egy mSATA és egy mini-PCIe várja a bővítőkártyákat. Gyakorlatilag ez a négy port ki is meríti a NUC bővíthetőségének fogalmát. Megijedni azonban nem érdemes, pláne azoknak nem, akik általános célra szeretnének gépet.
Bővíthetőség:
Ekkora méretben 16 GB RAM, egy elfogadható méretű mSATA-s SSD, valamint egy WiFi/Bluetooth kombó kártya bőven elég. Ezek ára azonban már koránt sem, hiszen tesztalanyunk csupán egy barebone PC. Megvásárlása után a fenti komponensekre szükség lesz. A drága mSATA-s SSD-t persze helyettesíthetjük is. Használhatunk USB kulcsot vagy nagy tárkapacitású külső meghajtót, ám ekkor a felhasználói élmény nem lesz az igazi.
Akik kellemes élményre vágynak azoknak érdemes minimum egy 32 GB-os belső SSD-t beszerezni, melyet körülbelül 12 000 Ft-tól már meg lehet vásárolni. Emellé, ha vezetéknélkül szeretnénk netezni be kell még szerezni egy WiFi bővítőkártyát, melyet már 4000 Ft-tól beszerezhetünk. A fentiek azonban nem feltétlenül szükségesek a NUC működtetéséhez. Amire mindenképp szükség van, azok a memória modulok. Egy 8 GB-os duál csatornás kit már 10 000 Ft-tól megkaparintható, vagyis rettentően sokat nem kell költenünk. Az egész képet szemlélve a NUC azonban drága megoldás. Egyrészt kifizetjük a vázat és a processzort, majd pedig még beszerezhetjük azokat az eszközöket, amikre szükségünk lesz.
Portok:
A portokról eddig még nem esett szó. Az Intel tervei szerint több aljzatkiépítésben kerülnek majd forgalomba a későbbi Next Unit of Computing modellek. A tervekből a gyártó főleg a Thunderboltot emelte ki. Ám maradjunk a kaptafánál. A mostani darabra három külső USB 2.0, két USB 2.0 (belső header), két HDMI (HDMI 1.4a), egy Gigabit Ethernet port és egy energiafelvételre szolgáló aljzat került. A portok felsorolása után felmerülhet a kérdés, hogy miért nem USB 3.0-t használt a gyártó. Főleg annak fényében érdekes ez a felvetés, hogy az alaplap Mobile Intel QS77 Express chipkészlettel rendelkezik, ami támogatja a legújabb USB protokollt. Jó kérdés.
Teljesítmény:
Térjünk át az alaplap másik oldalára. Itt a hűtés alatt egy Intel Celeron 847 pihen. Ez a 32 nm-es gyártási technológiával készült két magos 1,1 GHz-en üzemelő darab köztudottan a belépőszintű gépek sajátja. Elég erős ahhoz, hogy az alapfeladatokat ellássa, de komolyabb munkára már mást érdemes keresni. Aki pedig a böngészős játékokon túl mással is kíván szórakozni, annak mindenképp. Az alapjáraton 350 MHz-en üzemelő GPU még akkor is döcögősen veszi a kanyart, ha 800 MHz-re pörög fel a dinamikus órajele. Magas részletesség és 1024×768 pixeles felbontás mellett örültünk ha a Far Cry 2-ben 10 fps fölé szalad a tempó.
Fogyasztás:
Amiben azonban jeleskedni fog a NUC az a fogyasztás. Készenléti állapotban 11W-ot eszik a rendszer, ami a villanyszámlát épp hogy csak terheli. Leterhelve a fent említett érték 27-32W-ra emelkedik, mely tovább erősíti azt az érzést, hogy egy átgyúrt formájú laptoppal van dolgunk. A zajszint is hasonló. Általános feladatok során szinte hallani sem lehet a ventilátor zümmögését, ám mikor nagyobb fokozatra kapcsol a rendszer a vájt fülűeknek már folyamatosan birizgálja a fülét a sípoló tartományba kúszó zaj. Eközben az eszköz hőmérséklete alaposan megugrik.
Végszó:
A Next Unit of Comupting egység kialakításán látszik hogy tapasztalt gyártótól érkezett. Itt nem csak a formavilágra, az anyaghasználatra és az összeszerelés minőségére gondolunk. Az eszköz az olyan átlagfelhasználók igényeit tökéletesen kielégíti, akik nem kívánnak komolyabb címekkel játszani. A mindennapi feladatokat a legolcsóbb NUC könnyűszerrel ellátja és szinte alig eszik és sok helyet sem foglal. Akár a monitor hátára is felszerelhetjük.
A termék sikerét azonban nem a kis mérete fogja elsősorban eldönteni, hiszen korábban is találkoztunk már USFF méretű eszközökkel. Továbbra is az árazás és a teljesítmény lesz a döntő tényező. A DCCP847DYE erősebb processzorral szerelt nagy testvérei például teljesítményben kedvezőbb mutatókkal rendelkeznek, ám tesztalanyunkat belépő szintre szánta a gyártó és már 172 dollártól ajánlja. Az E-bay-en megközelítőleg 200 dollár befektetésével már hozzá lehet jutni egy DCCP847DYE-hez, ami azt jelenti, hogy körülbelül 45 000 Ft ráfordításával juthatunk hozzá az Intel legfrissebb "asztali" masinájához. Ebből minimum 10 000 forinttal varázsolhatunk működőképes gépet, plusz 16 000 forinttal pedig már ütősebb konfigot. Ekkor már 71 000 forintnál járunk, ami nem feltétlenül vonzó.