Az ultra HD, vagyis 4K az új "buzzword", ez nem is vitás, de ahogy az hamar kiderült, tartalom hiányában még nem igazán éri meg mindenkinek rávetnie magát. A PC-n más a helyzet: míg a játékkonzolok a 1080p-ért és a 30 fps-ért küzdenek, addig PC-n már ma sincsen semmi akadálya, hogy akár 4K-ban játsszunk az új játékokkal, akár 60 fps sebességgel. Pontosabban egy akadálya azért van: a pénz. Ha azonban ezt az egy akadályt sikerül átugranunk, már csak jól kell válogatni és meg is építhetjük a 4K-s gamer PC-nket. Valahogy így.
Alapok
A 4K pontosan 3840×2160 pixelt jelent, vagyis négyszer több ponttal kell dolgoznia a GPU-nak, mint full HD esetében. Ez óriási ugrás, ami nagyon leterheli még a legújabb hardvereket is. Persze idővel eljutunk oda, hogy majd az integrált grafikus vezérlők is 60 fps-sel futtatják a GTA V-öt 4K-ban, de aki nem akarja megvárni ezt az öt évet, annak inkább csúcskategóriás videokártyát kell vásárolnia.
Ehhez persze a megfelelő alapokra is szükség van, ezért érdemes rögtön SLI-ben, vagy CrossFireX-ben gondolkodni, amelyhez mi ezúttal az X99-es Intel platformot ajánljuk. Az alaplap mondjuk lehet az Asus X99-Deluxe (138 ezer Ft), amely nem olcsó, cserébe az egyik legjobb - már több tesztünkön is bizonyította rátermettségét, ráadásul az Asus folyamatosan fejleszti az UEFI-t, így a sebességgel és szolgáltatásokkal sincsen semmi gond. És ha már vásárolunk, rögtön válasszuk az U3.1-es kiadást, amelyhez USB 3.1-es kiegészítést is kapunk.
Mindehhez processzorra is szükségünk lesz: ez ne a legdrágább 5960X legyen, helyette a sokkal előnyösebb áron, 170 ezer forintért kapható 5930K, amely 3,5 GHz-ével még mindig nagyon gyors CPU. A memóriából nem érdemes túlzásba esni, de a négycsatornás vezérlőre figyeljünk oda, ezért 4×4 GB RAM-ot válasszunk. Aki képet- videót is szerkesztene, vagy 3D-modellezni szeretne, 32 GB-ra is kitolhatja a kapacitást, de játékra a 16 GB egyelőre elég lesz (34 ezer Ft).
A 4K gép
A csúcskonfighoz megfelelő hűtés, tápegység és ház is kell, a tárolókról nem is beszélve. A Gépet szereljük mondjuk egy Cooler Master Masercase Pro 5-be (50 ezer Ft), a hűtés pedig legyen az NZXT Kraken X41/61, tuningtól függően (37 ezer Ft). A tápegységet érdemes némileg túlméretezni, ezért mi egy Seasonic M12II-850 PSU-t szereltünk be (44 ezer Ft), amely SLI/CFX igényeinknek is megfelel.
Az adattárolás nagyon fontos, ezen nem szép dolog elbuktatni csúcsgépünket. Mi egy SATA RAID 0-kiépítést választottunk két Samsung 850 EVO 250 GB-os SSD-vel (60 ezer Ft), mögé pedig egy WD AV 2 TB-os HDD-t kapcsoltunk (24 ezer Ft), amelyre a rendszer rendszeresen készíti a biztonsági mentést, ha valami gond lenne a RAID tömbünkkel.
Szólnunk kell még a monitorról, ami nagyon fontos része rendszerünknek. A 4K felbontás adott és mi 27 col alá sem mennénk. Miután játékra lesz a gép, a G-Sync/Freesync meglétét alapkövetelménynek vettük. A GeForce VGA-khoz egy Acer XB280HK modellt választottunk 1 ms válaszidővel, USB 3.0 hubbal és 28 colos átmérővel (180 ezer Ft), az AMD Radeon kiépítéshez pedig Samsung U28E590D monitort hasonló paraméterekkel (155 ezer Ft).
A végére hagytuk a videokártyát, ami a legfontosabb eleme a konfigurációnak. Ezen múlik, hogy diavetítést, vagy élvezetes, gyors és szép grafikát kapunk-e. Ha NVIDIA irányba megyünk el, ne aprózzuk el, két darab GeForce GTX 980 Ti-t kapcsoljunk SLI-be (410 ezer Ft), hogy ne kelljen azon törni a fejünket, melyik effektet kapcsoljuk le a 30-60 fps-ért cserébe. Ez a kombináció 4K felbontásban is szuperül fog hasítani bármilyen játék alatt.
Ha az AMD útját választjuk, akkor se adjuk alább és válasszunk két Fury X kártyát (425 ezer Ft), amelyek hozzák azt a teljesítményt, ami az önfeledt 4K-játékhoz szükséges.
És hogy mennyit kell gyűjtenünk mindehhez? Kb. 1,1 millió forintot, de persze néhány saroknál lehet faragni ebből pár százezer forintot.