A szemünk fénye - ezt veszélyeztetjük, amikor spórolunk a monitoron, vagy csak szimplán nem cserélünk időben. Aki 17/19 colos kijelző előtt ül egész nap, amelynek kicsi a felbontása, vibrál és még rosszul is van beállítva, az veszélyes játékot játszik. Érdemes odafigyelni és kiválasztani azt a monitort, amely a leginkább megfelel igényeinknek.
Iroda
Az irodai gépeknél néha hihetetlen spórolásokat látunk, amelyek egy része egyszerűen már csak garasoskodás és durva kompromisszumokkal jár. Olyan is gyakran előfordul, hogy amíg a 8-10 éves monitor ki nem pukkan, addig azt használják. Ez nagy hiba, különösen annak fényében, hogy a dolgozók napi 8 órát töltenek a kijelző előtt. Érdemes inkább lecserélni a monitorokat, ahol nem is kell őrült kiadásokra készülni.
A 4K-t és 27-32 colt el is felejthetjük, de még csak Freesync, G-Sync sem szükséges. A full HD ideális felbontás és a 22-24 col is bőségesen elegendő. A 40-50 ezer forintos modellekből sok ilyet találunk, és ezek már IPS vagy PLS paneleket tartalmaznak, így a betekintési szögekkel, valamint a képminőséggel sem lesz gondunk. Érdemes olyan modellt választani, amely a kékfény-kibocsájtást minimalizálja, így a szemünk is később fárad el. Figyeljünk oda a bemenetekre: itt mindenképpen digitális bemenetre lesz szükség, de ez lehetőleg egyezzen a számítógép kimenetével, hogy ne kelljen átalakítóra, speciális kábelre is költenünk. Jó néhány munkahelyen még hangra is szükség lehet: most a ronda és nem is túl szép hangú multimédia hangfalat is leselejtezhetjük, ha olyan monitort választunk, amelyben beépített hangszórók vannak. Ne várjunk mozis hangzást, de munkához ez éppen elég lesz.
Végezetül még az USB elosztóhoz érdemes ragaszkodni, így egy-egy USB-kulcs csatlakoztatásakor nem kell az asztal alatti gépnél kotorásznunk, a monitor oldalán ott lesz egy USB-port.
Otthon/munka
Az otthoni, különösen sok-sok multimédiára is használt számítógéphez már érdemes kicsit jobban felszerelt, nagyobb monitort választani. Például egy 27 colos, de még full HD-s modell jól jöhet, természetesen IPS vagy PLS panellel és lehetőség szerint USB 3.0 hubbal. Ez igazán hasznos kiegészítés, ugyanakkor beépített hangszóróért csak akkor érdemes külön felárat fizetni, ha csak minimális hangot szeretnénk. Ha filmet néznénk, zenét hallgatnánk, inkább külön 2.0/2.1-es hangfalszettet válasszunk, de jó lehet egy fejhallgató is.
A full HD lehet, hogy néhányatoknak már túl pixeles full HD-ban, ilyenkor érdemes megnézni, mennyivel kéne többet kiadni a WQHD-felbontásért. Emellett a 4K-ba is belekóstolhatunk 28 colos kijelzővel akár 150 ezer forint alatt. Miután játékra nem túlzottan használnánk, csak kristálytiszta, éles képet kapunk, amelyen rengeteg hely van minden programablaknak. Itt arra figyeljünk, hogy DisplayPorton vagy HDMI 2.0-n csatlakoztassuk a kijelzőt, hogy a 60 Hz-et mindenképpen megkapjuk.
Játék
Játékra illik nagy képátlójú monitort választani, de azért túlzásba sem érdemes esni: a 32 col a maximális, 34 colt pedig csak akkor javaslunk, ha ívelt, szuperszélesvásznú kijelzőt választunk. A 27/28 colos kijelző méret ideális (nagyobb kijelzőhöz már érdemesebb a nappaliba költözni és a tévénket használni a kanapéról). Sokan elkövetik azt a hibát, hogy túlzásba esnek a felbontásban, de mi ne tegyük. Az ultra HD, vagy 4K-felbontáshoz nem elég erősek még a PC-k, sok játék szaggatni fog maximális részletesség mellett. Helyette inkább a WQHD-t válasszuk, amely szebb képet ad, mint a FHD, de még képes meghajtani ennyi pixelt egy 80-100 ezer forintos videokártya.
Az USB hub itt is hasznos, a hangszóró azonban nem fog szuper játékélményt biztosítani, ezért nem is nagyon érdemes költeni rá. Helyette inkább az input lagot és a válaszidőt figyeljük meg, valamint a monitor vertikális frissítési frekvenciáját. A legújabb gamer monitorok már IPS panel mellett is képesek 144 Hz-es frissítésre, amelyhez Freesync vagy G-Sync technológia is kapcsolódik. Előbbi AMD Radeonoknál, utóbbi NVIDIA GeForce-oknál oldja meg, hogy a kép még gyors mozgásnál se essen szét. Mindkét megoldás nagyon hasznos és jelentősen javítja a felhasználói élményt a PC-s játékoknál.