A Celeronok és Pentiumok sok szép emléket szereztek sok-sok felhasználónak, de azért ez nem volt mindig így. Kezdetekben több olcsó Intel processzor is meglepetésszerűen erős, vagy éppen tuningolható volt (Celeron 300A, az örök kedvenc), aztán idővel az Intel befolyatta a márkanevek alá az Atom architektúrát is. Ez különösen a mobil változatoknál jelentett és jelent ma is némi problémát, ugyanis itt hiába a több mag és a magas órajel, a gyorsítótárak kicsik, a szolgáltatáskészlet erősen limitált, az integrált videovezérlő pedig szigorúan 2D-re lett korlátozva. Amikor azonban új generációs Core CPU-k és új platform jelenik meg, mindig ott a remény, hogy a Celeron és Pentium család is az erősebb alapokat kapja vissza, miközben a vonzó ár megmarad. Nos, most kiderült, a Skylake után mire számíthatunk.
A Core a zászlóshajó
A notebookok, ultrabookok és hibrid gépek világában a Core CPU-kat abszolút kiemelte az Intel, így nem is kérdéses, hogy esze ágában sincsen rontani ezen processzorok piaci részesedését. Ugyanakkor a belépőszinten és a kisebb méretű mobil eszközöknél az Atom SoC-vel nagyon sok a dolga az Intelnek - itt jelentős fejlesztésekre van szükség, hogy tarthassa a lépést az ARM-megoldásokkal szemben. És ez utóbbi az egyetlen remény arra, hogy nem lesz csalódás a 2016-os Celeron és Pentium frissítés, ugyanis ezek a processzorok - ahogy azt az elődöknél is láttuk - az Atom alapjait kapják meg. Ez konkrétan a Goldmont architektúrát jelenti, amely a közelgő, új Atomok alapja is egyben.
Nincs minden veszve
A Goldmont tehát Atom-világból érkezik, így a számítási teljesítmény robbanására nem számíthatunk a Celeron és Pentium világában, ellenben a fogyasztás tovább csökken, vele együtt pedig a hőtermelés, így az olcsó notebookok és hibrid gépek mérete is. Ez már sokkal jobb hír, ahogy az is bizakodásra adhat okot, hogy a Celeron, illetve a nála valamivel erősebb Pentium processzorcsalád Apollo Bay kódnéven érkezik és az Atomokhoz képest azért megerősített belsőt kap. Ez az Intel nyilatkozata szerint magasabb CPU-órajeleket fog jelenteni, illetve jelentősen erősebb GPU-t (persze játékra továbbra sem ezt ajánljuk).
Az új generáció az N3000-es szériát váltja hamarosan, amelyek még a régebbi Airmont-alapokra épülnek és a 100 ezer forint körüli gépekben találkozhatunk velük. Az Apollo Bay CPU-król egyelőre annyit sikerült megtudnunk, hogy a Core CPU-khoz képest kevesebb memóriát kezelnek majd, az I/O-részüket is megnyirbálják és az integrált grafikus chipből is hiányzik majd jó néhány extra szolgáltatás.