Hirdetés

Hol tart a 4k-őrület?



|

Az ultra HD felbontás az új 3D-kudarc vagy máris a mindennapjaink része, ezért nem kapjuk fel a fejünket, ha meghalljuk valahol? Utánanéztünk.

Hirdetés

A 4K, vagyis egészen pontosan a 3840×2160-as felbontás az új lépcsőfok a megjelenítők világában. Ez 4× nagyobb felbontás, mint a Full HD, és kiválóan passzol az egyre csak növekvő képátlókhoz. A pixelsűrűség 50 col magasságában egy tévénél már bántó, homályos tud lenni, ellenben egy 4K-s anyag gyönyörűen és tűélesen mutat még ennél nagyobb méretben is. A monitoroknál is hasonló a helyzet: sokan már a 27 colt is sokallják Full HD-hez vagy a nagyobb WQHD-hez (2560×1080), a 32/34 colos kijelzőknél pedig egyenesen merénylet nem 4K-s panelt használni. Ez a többség véleménye, ugyanakkor a másik oldalon ott a tartalom és a lejátszók, amelyek sokáig kényelmesen elvoltak a FHD-vel, most viszont a 4×-es ugrást csak nagyon kevés eszköz képes helyből megugrani.

Hirdetés


4K van, lesz, csak kicsit lassabban

Az ultra HD felbontás létjogosultsága már bebizonyosodott, de ez várható is volt: a gyártók nem holmi kiegészítő technológiával, vagy látványos, de haszontalan extrával igyekeznek rávenni minket, hogy új monitort, tévét stb. vásároljunk, hanem a nyers erőt alkalmazták. A számok pedig nem hazudnak, a 4×-es felbontás tényleg sokat javít a képminőségen, legyen szó bármilyen eszközről vagy tartalomról.


A nagyfelbontású kijelzők már tavaly megkezdték hódító útjukat, de például a monitorok terén csak 2014 végén érkeztek meg az első, megfizethető modellek. Ezek közül ki kell emelnünk a Samsung U28D590-es modellt, amely elsőként vette fel a kesztyűt a WQHD monitorokkal, pontosabban árban még ezek alá is vágott és jelenleg is 120 ezer forintért vihető haza. A trükk az, hogy egy TN-paneles monitort kapunk a pénzünkért, de azért nagyon aggódni nem kell, mert a képminőség otthoni felhasználáshoz teljesen jó, megvan a 60 Hz-es frissítés, az alacsony input lag és a menő dizájn is.


Akinek a TN-panel „szúrja a szemét”, az már IPS-es modellt is választhat, de ezek még mindig jelentősen drágábbak egy WQHD felbontású monitornál. A fejlesztés ezen a szinten kicsit meg is ragadt, és jelenleg ott tartunk, hogy a monitorgyártó cégek a kulcsfontosságú modellek mellett építik fel termékpalettájukat további változatokkal és közben várnak. Várnak a felhasználókra, hogy váltsanak, várnak arra, hogy a 21:9-es képarány mennyire lesz sikeres és arra is, hogy 4K felbontáshoz pontosan melyik képátló lesz a legsikeresebb. A 24 col túl kicsi hozzá, ezt könnyű belátni. A 27/28 col már sokkal jobb, de sokan még itt is a szövegek skálázásához fognak nyúlni, márpedig azt tudjuk, hogy ennek sokszor nagyon rossz a vége. A 32/34 col már 100 százalékos méretezés mellett is jól látható, olvasható, közben a kép is tűéles marad, ám ez már az a méret, amely sok íróasztalon egyszerűen nem fér el, plusz a felhasználók is inkább úgy tekintenek rá, mint tévére, nem pedig monitorra, amit 1 méter távolságból néznek hosszú órákon át.


Hiányos input

A várva várt 4K robbanás másik fojtása a bemeneti oldalon keresendő, sőt, itt rögvest kettővel is találkozunk. Egyrészt az eszközök többsége még nem alkalmas ekkora felbontás kezelésére, másrészt a tartalom sem adott. Ez a gond különösen tévéknél jelentkezik, ahol adás nem nagyon van 4K-ban és tartalmat is nagyítóval kell keresni, főleg Magyarországon, ahol még az amerikai streaming szolgáltatások sem érhetőek el (egykönnyen). A játékkonzolok is kiesnek, mivel ezeknek sokszor még a full HD felbontás megmozgatása is gondot okoz a megcélzott részletesség mellett, nemhogy ennek a 4×-ese.


PC-nél sokkal jobb a helyzet, de itt is DisplayPortra vagy HDMI 2.0-ra van szükségünk a tökéletes minőség eléréséhez. A felbontást Windowsban tetszőlegesen változtathatjuk, sőt, egyre több applikáció és weboldal is szépen skálázódik. Ugyanakkor a régebbi programok erre nem képesek, így itt elmosódott, rossz felbontású programablakot, vagy egészen miniatűr szövegeket és képeket kapunk.


A PC-s játékoknál szuper jó a helyzet, mert itt szimplán átállítjuk a felbontást és máris sokkal élesebb, szebb képet kapunk mindenféle javítás és változtatás nélkül. Mindez csábító, ugyanakkor itt sem szabad elfelejteni a 4× több pixel megmozgatásával járó 4× nagyobb terhelést – erre ma még csak nagyon kevés videokártya képes, sőt, maradjunk inkább abban, hogy két videokártyára is szükségünk lesz, ha nem diavetítést szeretnénk nézni.


Te mikor tervezel 4K-ra váltani? Ez a helyes út, vagy mégis a 3D-megjelenítés sorsára jut az UHD?

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.