Hirdetés

Hivatalosan is elérhető az AMD FreeSync



|

Több monitor is érkezik a VESA Adaptive-Sync technológiájára épülő rendszerrel

Hirdetés

Az AMD közel egy évvel ezelőtt mutatta be először a FreeSync technológiát, amelynek legfőbb célja az volt, hogy a viszonylag zárt alapokra épülő Nvidia G-Syncet szabványos formára hozzák. A VESA már évek óta dolgozik azon, hogy megfelelően implementálják a változó frissítési frekvenciát, a nagy gyártók aggályai miatt azonban igen lassan haladt a szabványosítás. Mostanra végre sikerült leküzdeni a korlátokat, így már hivatalosan is létezik az Adaptive-Sync. A szabványt már az előző év végén bevezették, amivel minden gyártó elégedett volt.

Hirdetés

A szóban forgó FreeSync gyakorlatilag ennek a rendszernek az AMD-s implementációja, amely az Nvidia G-Sync technológiájához hasonlóan dinamikus képfrissítést tesz lehetővé. Ez lehetővé teszi a dinamikus képfrissítési rátát, vagyis a kijelző igazodik a grafikus vezérlő sebességéhez, nem pedig fordítva. A V-Sync használatakor a monitor előre megadott időközönként frissíti a képet, és ha a grafikus egység ez alatt nem tudja befejezni az új képkockát, akkor a monitoron újra az előző fog kirajzolódni. Ez növeli az input lagot, csökkentve a játék reszponzivitását, a V-Sync kikapcsolása esetén azonban előfordulhat, hogy töredékképet, vízszintesen szétcsúszó képkockákat látunk a monitoron.

 

 

A FreeSync több pontos is lenyomja az Nvidia hasonló technológiáját. Egyrészt egy díjmentes eljárásról van szó, ami a DisplayPort 1.2a szabvány része, így szabadon elérhető (egyelőre sajnos csak néhány AMD grafikus egység és Broadwell SoC támogatja). Másrész sokkal kevésbé hat negatívan a rendszer teljesítményére, működése pedig sokkal konzisztensebb. Természetesen azonnal beindult a rivalizálás, több képpel is és teszttel is megpróbálták alátámasztani az eredményeket, de azért hatalmas különbségeket ne várjunk.

 

 

A FreeSync támogatással érkező monitorok (amelyekből most egy tucatot mutattak be a legnagyobb gyártók) szélesebb képfrissítési-ráta tartományban tevékenykednek G-Synces társaiknál, arról nem is beszélve, hogy teljes körű OSD támogatást és audio átvitelt is kapunk. A FreeSync támogatja a beépített képskálázást, az előbb említett monitorokon pedig nemcsak DisplayPort kerülhet, mint ahogy G-Sync esetében.

 

 

Monitorok terén tehát már el leszünk látva, hiszen többek közt az Acer, a BenQ, az LG és a Samsung műhelyéből is érkeznek a technológiát támogató kijelzők, GPU-k terén azonban közel sem ekkora a választék. A videokártyák közül a 290-es sorozat, valamint az R9 285, az R7 260 és az R7 260X kínál FreeSync támogatást, míg APU fronton a Kaveri egységek a kiválasztottak.

 

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.