Korábban már írtunk az Intel új processzorcsaládjába tartozó zászlóshajóról, ám csak a mai nappal vált igazán hivatalossá az új csúcsmodell. A Core i7-980X néven bejelentett központi egység ezzel le is taszította a trónról a 975-ös típust, mely több mint fél éve váltotta a Nehalem architektúra csúcsán elsőként helyet foglaló 965 Extreme Edtition-t. Az új variáns magasabb alapórajelet kapott, illetve már az új, D0 steppingen alapult. Az ára azonban semmit sem változott, továbbra is 999 dolláros ajánlott ár tartozik a legerősebb Core i7-eshez, és ez az árazás most sem változott.
Akinek tehát a Core i7-980X-re fájna a foga, körülbelül 250-265000 Ft-nak megfelelő összeget kell félretennie. Ezért az összegért cserébe azonban egy kicsit mást kap, mint a korábbi Extreme modelleknél. Két kiemelkedő újítás jellemzi ezt a processzort, egyrészt ez az első 32 nanométeres gyártástechnológiával készülő, LGA 1366-os Core i7, másrészt a magok számát hatra növelte a gyártó. A két változtatás révén nem meglepő, hogy a harmadszintű gyorsítótár mérete is növekedett, a korábbi 8 MB helyett 12 MB-nyi közös tárhoz férhetnek hozzá az egyes magok. A plusz számolóegységek és gyorsítótárak miatt 1,17 milliárdra nőtt a tranzisztorszám, ám a csökkentett csíkszélesség miatt a lapka mérete az eddigi legkisebb a Core i7 családban. Míg a Bloomfield 263, a beépített PCIe-vezérlővel felszerelt Lynnfieldek pedig 296 négyzetmilliméter nagyságú lapkával rendelkeznek, addig a hatmagos Gulftown alpaterülete mindössze 240 négyzetmilliméter. Így fordulhat elő az, hogy az új processzor továbbra is a 130 W-os TDP-osztályba tartozik továbbra is, ráadásul a hatékony hardveres energiamenedzsmentnek hála üresjárat esetén az elődmodellekhez hasonló mértékben fogyaszt az i7-980X is.
Intel Bloomfield (Core i7 920-975X)
Intel Gulftown (Core i7-980X)
Ami a processzor teljesítmény adatait illeti, a 975X alapórajelén ketyeg a 980X is, sőt, a Turbo Boost technológia is azonos mértékben működik a két központi egységnél. Ha csak egy mag aktív, akkor a funkció maximálisan 3,6 GHz-et enged, az összes mag terhelése esetén pedig 3,46 GHz jelenti a plafont. Ebből is látszik, hogy a Gulftown-nak nem sok köze van a többi 32 nanométeren készülő Intel CPU-hoz, leginkább a Bloomfiled új csíkszélességre való átültetéséről van szó. A Hyper-Threading technológia támogatása természetesen nem maradhatott ki a repertoárból, tehát a felhasználó összesen 12 processzorszálat láthat majd, mely nyilvánvalóan az erősen multi-thread optimalizált alkalmazásokban nyújthat előnyt. A játékosok vélhetően ismét csak csalódni fognak, a plusz két mag szinte semmit nem számít a ma elérhető grafikus motorokban, egyedül a nagyobb gyorsítótár lehet segítségükre azokban a játékokban, melyek érzékenyek eme tár nagyságára.
Annak viszont szinte kivétel nélkül mindenki örülni fog, hogy az új Core i7-es processzorhoz nem szükséges új alaplapot vásárolni, a 2008 év végén bemutatott X58-as alaplapok többsége már ez év elején megkapta azokat a BIOS-okat, amelyek támogatják a Gulftown-t. További jó hír, hogy várhatóan 2011 első negyedévéig nem érkezik olyan újdonság a gyártótól, amely leváltaná a Core i7-980X-et, tehát akinek már most van egy kis felesleges pénze, és vásárolna hatmagos Intel processzort, szűk 1 évig elmondhatja magáról, hogy övé a legerősebb Intel CPU-technológia.