Hirdetés

Harmincéves kódrendszer, ami ellenáll a feltörésnek?



|

A kvantumtechnológia legfőbb előnye a számítástechnikában az, hogy rengeteg lehetséges eredményt számol ki egy időben, így sokkal gyorsabban dolgoz fel ugyanakkora adatmenyiséget, mint más, hagyományos számítógépek.

Hirdetés

Mindemellett problémát jelent az adatbiztonság terén. Mióta az első nagy teljesítményű kvantumszámítógép működik, használói képessé váltak a leggyakoribb adatkódolás algoritmusait rendkívül gyorsan átlátni. De mint kiderült, egy titokzatos, 1978-ban készített titkosító program ellenállni tűnik minden eddigi kvantumtámadásnak. A connecticuti egyetemen dolgozó Hang Dinh és pár kollégája rájött, hogy egy Robert McEliece nevű, akkoriban a CalTech-nek dolgozó matematikus kódja olyan szerkezettel bír, amelyet a kvantumszámítógép nem volt képes darabjaira szedni, legalábbis semmilyen eddig ismert módszerrel. A rejtett alcsoport problémájának nevezett matematikai kirakósban gyökerezvén, egy sztenderd kvantum fourier-analízis egyszerűen nem tudja feltörni a kódot.



Hogy mit jelent mindez? Összefoglalva: a titkosítás gyakran használ aszimmetrikus kódokat, azaz létezik egy nyilvános kulcs, amelyet bárki felhasználhat az adatok kódolásához, és egy titkos kulcs a megfejtéshez. Ezeknek a titkosítási sémáknak az alapja olyan matematika, mely, hogy úgy mondjam, könnyedén folyik az egyik irányba, de rendkívül nehezen a másikba. (A Tovább után folytatódik a cikk.)

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.