Az ilyen megmagyarázhatatlan és megfoghatatlan gondoknak lehet okozója egy rossz memóriamodul, egy haldokló tápegység, gyengélkedő alaplap, de az is előfordulhat, hogy például egy USB hub lett zárlatos és emiatt indul újra a gép (vagy be sem kapcsol). Érdemes lépésről lépésre haladni és szisztematikusan kizárni a lehetséges hibaforrásokat.
Szoftveres oldal
Az első, amit egy gyanúsan, vagy rosszul működő számítógépnél érdemes kizárni, az a szoftveres oldal. Nézzük át a drivereket, hogy mit telepítettünk azelőtt, hogy a hibajelenség felbukkant, illetve amit csak lehet, frissítsünk. Ha még mindig gond van a géppel, érdemes egy másik rendszert is futtatni, hogy itt jelentkezik-e a probléma. Amennyiben igen, a gond hardveres, ha nem, érdemes tovább kutakodni a szoftvereknél és végül még egy rendszer-újratelepítést is bevetni. Mielőtt ezt megtennénk, az Eseménynaplókat is nézzük meg, hogy milyen kritikus bejegyzések vannak a rendszernél – lehet, hogy itt megtaláljuk az árulkodó DLL-t, ami segít rábukkanni a hibára.
Hardveres felderítés
Ha a szoftveres hibakeresés nem oldotta meg gondunkat, kezdjük átnézni a hardvert. Először minden, az alapszintű futáshoz nem szükséges kiegészítőt és perifériát szedjünk le a gépről, és indítsuk így a PC-t. A következő lépésben a gépházat nyissuk fel és itt távolítsunk el minden olyan komponenst, ami nélkül a gép még elindul.
Ezzel már alaposan leszűkítettük a kört, jöhet hát a tápegység. Lépjünk be a BIOS/UEFI-be és figyeljük meg a feszültségszinteket, Ha ezek tág határok között ingadoznak, illetve komolyan eltérnek a várt értékektől, könnyen meglehet, hogy a tápegység adta be a kulcsot. Próbáljunk keríteni egy kölcsöntápot és azzal indítani gépünket. Szükség esetén itt szereljük vissza a többi komponenst és perifériát, illetve terhelés közben, Windows monitorozó programmal figyeljük a hőmérséklet- és feszültségszinteket. Ha a hőmérséklet ugrik fel extrém magas szintre, a megfelelő hűtést kell kitakarítanunk, illetve lecserélnünk egy új, hatékony megoldásra.
Ha a tápegység sem rossz és mindent mindenféle variációban próbáltunk már (többféle VGA, RAM stb.) marad az alaplap. Ez sajnos nem javítható komponens és igen drága is, ha pedig régebbi, a beszerezéssel lehetnek gondjaink. Szereljük ki az alaplapot a házból, tisztítsuk meg CPU-t, portalanítsuk a lapot (a kártyahelyeket is) és próbáljuk meg „asztalon” futtatni a gépet. Segíthet még olykor egy jól irányzott BIOS-frissítés, illetve volt már olyan eset, hogy a korosodó alaplap instabilitását sikerült megoldani egy leheletnyi feszültségemeléssel. Ez utóbbi mindenképpen eredményes, de nem árt tudni, hogy ez már intő jel arra nézve, hogy hamarosan új lap után kell néznünk.