Az elmúlt két hónap felettébb izgalmas volt a közép- és felsőkategóriás videokártyák piacán, hiszen az AMD szeptember végén bejelentett Radeon R9 egységei rendkívül kedvező árcédulájuk ellenére nagyon komoly számítási teljesítményt képesek felvonultatni. A legjobb példa erre a Radeon R9 290X és GeForce Titan csúcskártyák esete: a riválisok fej-fej mellett teljesítenek a teszteken, ám az előbbi ajánlott végfelhasználói ára 550, míg az utóbbié 1000 dollár (volt).
A hardcore gamerek körében többé-kevésbé objektív szempontok és régi beidegződések miatt tipikusan az NVIDIA kártyái a befutók, azonban ekkora árkülönbségre nem lehet mit mondani: gyakorlatilag ostobaság a kettő közül nem a Radeont venni. Kevésbé drasztikus mértékben ugyanez a helyzet a kicsit gyengébb R9-esek és kihívóik esetén is fennállt, így az NVIDIA jobb lehetőség híján és fogcsikorgatva kénytelen volt csökkenteni a GTX 780 és GTX 770 árát. Előbbi ellenértéke 150 dollárral 499 dollárra ment le, míg utóbbi ára mínusz 70-nel 329 dollárra esett.
Ettől függetlenül a vállalat nem kívánt vesztesként távozni a csatából. Mostanra hivatalossá vált az idei valószínűleg utolsó videokártyája, a GeForce GTX 780 Ti, amely az elkövetkező hetekben 700 dolláros ajánlott végfelhasználói áron kerül majd piacra. Az új modell neve és ára megtévesztő, hiszen első blikkre nyilván a „sima” GTX 780 és GTX Titan közé tenné az ember, ám erről szó sincs: a termék erősebb a mostanra elkaszált Titannál, jelenleg ez a modell a világ legerősebb egy GPU-s kártyája.
Az AnandTech szokás szerint részletekbe menő és kiváló tesztje alapján a GTX 780 Ti körülbelül 20 százalékkal gyorsabb a GTX 780-nál, 11 százalékkal a GTX Titannál, továbbá 9 százalékkal a Radeon R9 290X-nél. A linkelt tesztben rengeteg játékban hasonlították össze a kártyák teljesítményét, a grafikonokat röviden összefoglalva elmondható, hogy a GTX 780 Ti a legtöbb friss cím esetében még 4K-s felbontásban és magas minőségi beállítások mellett is képes játszható képkockasebességgel renderelni.
A GTX 780 Ti és Radeon R9 290X közt nem extrém – például 1920×1080 pixeles – felbontás mellett gyakorlatilag nincs praktikus különbség: ugyan az NVIDIA üdvöskéje túltesz a Radeonon, ám a megfizethetőbb gamer monitorok java csak 60 hertzes, így hiába van az egekben a képkockasebesség, ha a megjelenítő nem képes másodpercenként 60-nál többször frissíteni a képet.
Első blikkre az ár/érték arány továbbra is az R9 290X esetén jobb, azonban az AMD kártyája rendkívül forrófejű, a referencia hűtést használó termékek GPU-inak hőmérséklete teljes terhelés alatt 94 fokra is felszökhet, míg a GTX 780 tipikusan olyan 10 fokkal hűvösebb. Emiatt a Radeon R9 290X-szel szemezőknek érdemes inkább egy tuningolt hűtésű modellben gondolkodniuk, amely nyilván dobhat az áron, bár vélhetően 150 dollárnyi extrát ez egyetlen esetben sem fog jelenteni.
Fogyasztás szempontjából minimális a riválisok közti különbség, az NVIDIA kártyája olyan 10 wattal kevesebbel is beéri; az AnandTech tesztelésre használt számítógépe a GTX 780 Ti-vel tétlen állapotban 80, míg teljes terhelés alatt 384 wattot vett fel.
Ettől függetlenül az NVIDIA kártyája sem nevezhető rossz vételnek, különösen annak fényében, hogy az AMD továbbra is küszködik a meghajtószoftverének optimalizációjával, szoftveres malőrből fakadóan ugyanis időnként rendkívül egyenetlen tempóban jutnak el a renderelt képkockák a monitorhoz, az NVIDIA esetében kevésbé feltűnő a probléma.
A nap végén természetesen minden vásárlónak magának kell döntenie a preferált modell kapcsán, ám különösebben mellényúlni úgy tűnik semelyik választása esetén sem lehet.
NVIDIA GeForce GTX 780 Ti referencia specifikációk:
- 2880 CUDA mag
- 875-928 megahertzes órajel
- 3 GB GDDR5 memória, 7 gigahertzes effektív órajel
- 384 bites memóriasín
- PCI Express 3.0 csatolófelület
- DirectX 11.1, OpenGL 4.3, PhysX, Surround
- Maximum 250 wattos fogyasztás, minimum 600 watos PSU