Az eredeti elgondolás szerint a fő cél a notebookba gyártott grafikus vezérlők integrálása az asztali számítógépekbe, azonban a termék – minden ígérgetés ellenére – nem került kereskedelmi forgalomba, mivel nem jutott túl a tesztelési fázison. Ebből kifolyólag az ötlet örökre feledésbe merült, legalábbis ezt hittük egészen két hónappal ezelőttig, amikor az interneten felbukkantak az első fotók az ASUS Splendid HD MA3850M-ről – mely hasonlóan fura szerzet, mint a néhány évvel ezelőtt megjelent kétmagos ASUS GeForce 6600GT.
Gyakorlatilag a kártya két részből áll: egy mobil PCI-Express foglalatot tartalmazó „alaplapból” és egy ebbe illeszkedő MXM modulból. A teljes grafikus vezérlő viszont normál asztali PCI-Express x16 foglalatba illeszkedik és ami meglepő, hogy igen rövid, viszont meglehetősen vaskos a hőcsöves hűtésből fakadóan.
Az MXM modulon jelen esetben egy AMD Mobility Radeon HD3850 és 512 megabájt GDDR3 memória kapott helyet, ami specifikációit tekintve teljes mértékben megegyezik az asztali változattal.
Mivel nem mindennapi kártyáról van szó, hajtott bennünk a kíváncsiság, ezért szétszedve alaposabban megvizsgáltuk az MXM modult hordozó NYÁK-ot. A megszokott alkatrészeken felül három említésre méltó lapkát fedeztünk fel, ebből kettő a HDMI-vel kapcsolatos feladatokat látja el. A harmadik a Splendid HD lapka, mely a képminőség feljavításáért és képi profilok alkalmazásáért felelős. Érdekesség még, hogy a NYÁK-lapon van PCI-Express tápcsatlakozó is, ami már előre vetíti, hogy a fogyasztás érdekesen alakulhat a teszt során.
A dobozban a kártyán felül megtalálhatjuk a HDMI és D-SUB átalakítókat, a komponens jelkivezetést, illetve még egy DVD tokot és egy Cyberlink PowerDVD szoftvert is. Kiegészítő gyanánt még egy kábel jár a kártya mellé, ami a hangkártya digitális kimenetét köti össze a grafikus kártya erre szolgáló bemenetével – az AMD Mobility HD kártyák hátránya, hogy az asztali változatokkal szemben nem képesek kábelezés nélkül átvinni hangot a foglalaton azon egyszerű oknál fogva, hogy a noteszgépeknél erre nincs szükség, azaz ott más megoldást használnak.
A kártya meghajtóprogramokat tartalmazó lemezén megtalálható az ASUS SmartDoctor szoftver, amivel beállíthatjuk az órajeleket, a ventilátor fordulatszámát és hardvermonitor funkciókat érhetünk el. Sajnos a szoftver ezen verziója még nem tökéletes, így az órajelek módosításán és hőmérséklet kijelzésén felül más funkciót nem érhettünk el, így a ventilátor fordulatszámát sem tudtuk szabályozni – azaz maximális fordulaton pörgött mindvégig. Várhatóan az új szoftverben kijavítják a hibát.
Tesztkörnyezet:
- Gigabyte P45-DS3R
- Intel Core 2 Duo E8500
- 2×1GB Corsair DDR2 800 MHz
- 2×40GB Samsung SATA HDD
- Enermax Liberty 500W
- ASUS Splendid HD MA3850M
- ASUS EAH3850/G/HTDI/512M/A
- Microsoft Windows Vista SP1 US Integrated
Tesztelt játékszoftverek:
- World In Conflict – 1280×1024, 2×AA/4×AF
- Crysis – 1280×1024, High, 2×AA
- UT3.0 – 1280×1024, Maximális beállítások
- COD4 – 1280×1024, Maximális beállítások
- FEAR – 1280×1024, Maximális beállítások
Sokat gondolkoztunk azon, hogy mi értelme van az ASUS Splendid HD MA3850M-féle konstrukciónak, illetve, hogy van-e létjogosultsága a későbbiekben. Gyakorlatilag a kisebb fogyasztáson, hőtermelésen és méreten kívül nem találtunk egyéb olyan pozitívumot, sőt a kártya 2-4 képkockával alulmaradt asztali társával szemben – valószínűleg az MXM modul alkalmazása miatt megnövekedett késleltetése okán.
Ami az ilyen típusú kártyák tömeges elterjedése mellett szólna, ugyanakkor ellenérveket sem tudunk felsorakoztatni. Talán akkor érhetne el nagy sikereket az ilyen jellegű felépítés, ha a későbbiekben bármilyen MXM foglalatba illeszkedő kártyával bővíthetnénk a rendszert, azonban ez jelen pillanatban nem ilyen egyszerű. Sajnos a notebookban használatos grafikus vezérlők nem vásárolhatók meg a számítástechnikai szaküzletekben nem úgy, mint az asztali kártyák.
ASUS Splendid HD MA3850M/HTDI/M/A
Az ASUS grafikus kártyákat az ASUS Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.