Óvatosan kell kezeli a videokártyákat, mert könnyen nagyon rosszba nyúlhatunk. Legyen az egy belépőszintű, vagy akár egy drágább darab, sokszor indokolatlanul túlárazott, felesleges extrákkal megpakolt példányokat próbálnak ránk sózni. Ilyen tipikusan az, amikor szuper gyári tuningot és extrém hűtést kínálnak, sőt, ezek tényleg nagyon hatékonyak és jól is néznek ki, csak éppen az a gond, hogy a felárral együtt éppen annyiba kerül a modell, mint az egy generációval nagyobb, erősebb kártyák.
De ez még mindig nem olyan hatalmas gond, mert legalább van olyan erős a kártya, hogy futnak rajta a játékok: a nagyobb probléma akkor van, amikor hangzatos nevekkel sóznak rá tudatlan vásárlókra harmatgyenge VGA-t. Itt pedig rengeteg a modell, akad újdonság is és nincs hiány a hangzatos technológiákból sem - csak éppen a 3D teljesítmény hiányzik.
A "GeForce és Radeon" név nem garancia
Kezdjük máris a legújabb kártyával, a GT 710-zel. Az NVIDIA GeForce széria aljára belépő modellről sok szépet lehet írni és a gyártók már hozzá is fogtak, hogy minél több embert rávegyenek egy GT 710-vásárlásra. A GK208-as GPU 192 shaderrel dolgozik, akár 2 GB RAM is kapcsolódhat hozzá, támogat három kijelzőt, sőt, PhySX és DirectX 12-támogatás is jár vele. Már ezek is roppant jó hírek, hát még az, hogy alig fogyaszt, alig melegszik és olcsó is? A tuti vétel! Vagy mégsem?
Nos, a 192 CUDA shader nem túl sok, ráadásul csak 16 textúrázó és 8 RoP tartozik hozzá - egy középkategóriás kártyában ennél 4× többet kapunk.
Az 1-2 GB RAM bizony 64 biten kapcsolódik a 128/256 bit helyett, ráadásul a gyors GDDR5 helyett olcsó és lassú DDR3. Az már csak hab a tortán, hogy PCIe ×8 2.0-n kapcsolódik, amikor ez már régen PCIe ×16 3.0 a játékra is alkalmas kártyáknál.
Az NVIDIA marketing-gépezete szerint 80%-kal jobb teljesítményt kapunk, mint egy integrált GPU-nál. Ezt nem is vonjuk kétségbe (bár szentírásnak sem vesszük, amíg nem teszteltük). Azonban az integrált GPU-k között is vannak erősebbek ma már, de igazából nem is számít a 80%, mert még így is harmatgyenge ez a GPU, amely hiába kínál fejlett szolgáltatásokat, nincsen hozzá elegendő ereje. Nem fogjuk kihasználni a PhysX-et, a DX12-t, a három monitoros Surroung Viewt, de még az UHD-t sem.
Amelyik szolgáltatáshoz nincsen szükség erős GPU-ra és nagy 3D-teljesítményre, az sem ér olyan nagyon sokat, köszönhetően a mára sokkal fejlettebb integrált GPU-knak: ezek is elbánnak a 4K-val, a három monitorral és a teljeskörű multimédia-támogatással. Talán még a professzionális képszerkesztő és egyéb applikációk támogatását lehetne említeni, de ezek a GPU-k nem olyan erősek, hogy itt látványosan jobb teljesítményt adjanak a processzoros megoldásnál.
Aki tehát videokártyát szeretne olcsón, annak rossz hírünk van. Hiába lett sokkal erősebb elődjénél a GT 710, hiába elérhető árú, kb. 20 ezer forint egy "erősebb" GT 730, ezeket a kártyákat kerüljük (AMD vonalon az R5-széria ez), ha játszani is szeretnénk - egyszerűen kiábrándító lesz a teljesítményük. Ha mégsem tudunk többet költeni rá, irány a használtpiac, ahol ha szerencsénk van és ügyesen választunk, HD-ra elegendően erős VGA-nk lehet olcsón.