Hirdetés

DDR3 vs. DDR4: Előrelépés, de még nem most



|

A PC-komponensek évről-évre megújulnak, sok az új fejlesztés és technológia, de a DRAM-ok világában mindez csak 3-5 évente jön el. 2014 éppen egy ilyen év.

Hirdetés

A DDR3 bíztatóan indult, bár kezdetben ugyanaz a gond volt vele, mint elődeivel: sávszélességben nem nyújtott látványosan többet, mint elődje, a DDR2. Aztán, ahogy az Intel és AMD platformok átálltak erre a szabványra és a memóriagyártók is felfuttatták a termelést, jöttek a gyorsabb modellek és hamar általánossá vált a DDR3. Ez a DDR3-1333 szabvány lett, amit az elmúlt 3-4 évben mindössze DDR3-1866-ig tornázott fel az Intel (X79, LGA2011 platform), míg az AMD DDR3-2133-ig jutott. Mivel időközben a mobilitás kapta a reflektorfényt, ennél nagyobb energiát fordítottak a fogyasztás csökkentésére, így megjelent az DDR3L, ami 1,5 Volt helyett 1,35 Volttal is beéri.

Hirdetés

A DDR3 nagy gondja az árazás volt, ugyanis amikor az egyik legnagyobb gyár (Hynix) gyára leégett, az árak pillanatok alatt az egekbe szöktek. Míg 2012-ben még kb. 4-5 ezer forint volt 4 GB DDR3 RAM, addig 2013 végére ez 10 ezer forintra szökött – és itt meg is állt mind a mai napig. Ha lehet hinni az elemzőknek és tartjuk magunkat ahhoz, hogy ezúttal is minden ugyanúgy lesz, mint a DDR2-DDR3 váltásnál, akkor ennél olcsóbb már nem is lesz a DDR3. Lesz helyette DDR4, ahol ismét lehet reménykedni.

 

Aki 2012-ben bespájzolt DDR3-ból, az hosszú évekre nagyon jól járt


Új szabvány, lassú bevezetés

Az Intel merész, de reális húzással új, X99-es HEDT (High-End Desktop) platformjával együtt a DDR4-et is bevezette, hogy mi, felhasználók megízlelhessük, mire is képes az új memóriaszabvány. A generációugrás egyébként abszolút indokolt, hiszen minden területen előrelépés a DDR4. A DDR3 hivatalosan effektív 2133 MHz-en torpant meg, noha lehet olyat olvasni, hogy extrém tuninggal a 3 GHz sem lehetetlen. A DDR4-nél a 2133 MHz a belépőszint, épp olyan, mint anno a DDR3-nak a 800 MHz volt.

DDR3 esetében a 2 GHz körüli érték is jónak számít, a DDR4-nél ez a belépőszint

A DDR4 esetében hamar el fog jönni az ugrás, és a tetőt egyelőre még meg sem nevezték, de sejthető, hogy hivatalos JEDEC szabvány szerint is effektív 3,2 GHz felett lesz. Mindehhez szoros időzítés is tartozik, tehát a sávszélesség jelentősen javulni fog az újabb eszközöknél. Ezt már a Core i7-5960X méréseinknél is láthattuk, ahol a DDR3-1866-hoz képest a DDR4-es rendszernél 50%-kal jobb olvasási és 20-25%-kal jobb írási tempót mértünk.

 

Mindehhez jön még az átdolgozott XMP-kezelés, vagyis a gyárilag előre beállított tuning-értékeket egyetlen gombnyomással aktiválhatjuk az alaplap UEFI-jében (a BIOS utóda).

Csökkenő fogyasztás, növekvő kapacitás

A DDR3 szabvány 1,5 Voltja nem volt éppenséggel Ultrabook-barát, ezért gyorsan kitalálták a DDR3L-t, ami 1,35 Voltra csökkentette a feszültséget. Ám az igazán alacsonyfogyasztású eszközökhöz még ez is sok, ezért némi erőszakot alkalmazva elkészült a DDR3U a maga 1,25 Voltjával, ám ez nem túlzottan barátságos ár/érték aránya miatt nem terjed gombamód.
A DDR4 eleve 1,2 Volton nyit, vagyis egy-egy modul máris kevesebbet fogyaszt és kevésbé melegszik, továbbá már készül a Low Voltage szabvány-kiterjesztés, ami valahol 1 Volt körül lesz (előzetes információk szerint 1,05 V).

4 GB-nál kisebb DDR4 modul egyelőre nem kapható és úgy tűnik, nem is fog elterjedni. Ellenben a szabvány modulonként sokkal nagyobb kapacitást is megenged, így például az X99-es gépek már eleve 128 GB RAM-ot (4x32 GB) támogatnak és ez a jövőben még tovább nőhet.
A DDR4 semmivel sem kompatibilis. A DIMM foglalatok eltérőek (240 helyett 260 érintkezője van az új moduloknak) és az alaplapon vannak, a vezérlő pedig a processzorban – legyen akár Intel, akár AMD platformról szó.

Mindezt mennyiért?

A végére maradt a feketeleves. A DDR4 nagyon drága még, de ez egyelőre nem okoz gondot, hiszen egy méregdrága platformhoz lehet csak használni. Az Intel következő platformfrissítése még DDR3-as lesz (Z97+Broadwell), és csak ezután várható, hogy a megfizethető kategóriában megjelenik a DDR4, vagyis még jó 1-1,5 éve van a gyártóknak, hogy lenyomják a DDR4 modulok árát – és feljebb tornázzák a sebességet.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.