Igazán kényelmes processzorhűtőt választani: kivesszük a CPU dobozából a mellécsomagolt, gyári hűtőt, felpattintjuk a klipszekkel és már készen is vagyunk. Legalábbis a felhasználók nagy része ezt teszi, holott ennél sokkal jobb hűtési megoldást lehet találni. Aki nem akar tuningolni és a processzora sem felsőkategóriás, jogosan szólja le a drága és óriási toronyhűtőket és bonyolult vízhűtést, pedig még neki is jó döntés lehet leváltani a gyári megoldást. Megmutatjuk, mire kell figyelni.
Méret
A processzorhűtőknél nagyon fontos a méret, amely egyszerű fizika, hiszen minél nagyobb felületen disszipáljuk a hőt, annál jobb a hűtési teljesítmény. Nos, ez is szempont, ahogy az is, hogy a nagy ventilátor alacsonyabb fordulatszám mellett is nagymennyiségű levegőt képes megmozgatni, de ez csak a képlet fele. Merthogy sok olyan óriáshűtő, sőt, vízhűtés van piacon mind a mai napig, amelyek nem igazán törődnek a zajszinttel és igen hangosak.
A méretnél arra is kell figyelnünk, hogy a kiszemelt hűtő beférjen a házunkba. A toronyhűtők sokszor a 16 cm-es magasságot is elérik, ez pedig nem minden számítógépháznál lesz megfelelő. A méretnél nem csak a magassággal, a szélességgel és toronykialakításnál az alsó magassággal is foglalkoznunk kell. Ha túl alacsonyan ül a torony és/vagy közel vannak a CPU-foglalathoz a DIMM memóriafoglalatok, magas RAM modult nem szerelhetünk be. Ugyanígy a szélesség is számít – a túl széles toronyra ugyan szépen ráfér a 12-14 cm-es ventilátor, de lehet, hogy már vészesen közel kerül a VGA kártya hátlapjához vagy a ház tetejéhez.
Ventilátor, rézmag és hőcsövek
A toronyhűtőknél és a bonyolultabb, drágább hűtőknél a rézmag már általános, ebből indulnak ki a hőcsövek, melyek feladata, hogy a hőt elvezessék az alumínium lamellákból álló radiátorhoz. Ezeken fújja keresztül a ventilátor a hűvös levegőt, ami könnyedén igen hangos is lehet akár úgy is, hogy önmagában a ventilátor csendes. A hőcsöveknél az átmérő és a csövek száma fontos, a rézmagnál pedig az, hogy a felület tökéletesen sima legyen. A legtöbb hűtőhöz adnak hőpasztát is, vagy előre, gyárilag fel is viszik a hűtő aljára.
Ezekre figyelj
Az ár és a méret mellett figyeld meg a kompatibilitást, nehogy hoppon maradj. Ma már viszonylag olcsón lehet jó minőségű multiplatformos hűtőt vásárolni, de ha LGA775 támogatás is kell, alaposabban szét kell nézni. A technikai paramétereknél mindig feltűntetik a megmozgatott légmennyiséget – erre különösen tuningnál kell figyelni, annál fontosabb azonban a zajszint. A legtöbb mai hűtőventilátor már PWM szabályzású, amely az összes alaplappal kompatibilis és intelligens fordulatszám-szabályzást tesz lehetővé – mindenképpen ilyet válasszunk. A toronyhűtők között olyan is akad, amelyre két ventilátort is felszerelhetünk, de ez már inkább extrém felhasználás mellett lesz fontos tényező.
Árban valahol 3 ezer forintnál indulnak a tuningra még nem igazán vagy csak mérsékelten alkalmas, de nagyon csendes modellek. Például az Arctic Alpine hűtői kiváló modellek nagyon olcsón. Valamivel feljebb belépünk a toronyhűtők világába, ahol a már nem olyan olcsó, de kiváló ár/érték arányú, 10 ezer forintos Cooler Master Hyper 212 EVO-ját érdemes kiemelni, valamint nem sokkal feljebb (13 ezer Ft) a Scythe Mugen 4-et. A Noctuákról is szólnunk kell, mert kivételesen jó minőségűek és néma csendben dolgoznak akár tuning mellett is, de nagyon drágák. 20 ezer felett már vízhűtést kapunk, de itt jobb, ha vigyázunk, mert a szerelés is nehezebb, a helyigény is nagyobb és nem csak a ventilátor termel zajt, hanem a pumpa is lehet zavaróan hangos.