Nem mindenki teheti meg, hogy 200 ezer forint felett választ notebookot. Itt sok az újdonság, általános a kiváló gépház és kijelző, a billentyűzet kényelmes, sok a csatlakozó, jó a hangzás és még sorolhatnánk. Ha azonban 120 ezer forint körül kell kigazdálkodni a notebook-vásárlást, túl sok fájó kompromisszummal kell megküzdenünk. Összeszedtük azokat a tulajdonságokat, amik minket a leginkább bosszantanak és megmutatjuk, milyen is lehetne egy ideális, belépőszintű (de nem 60 ezer forintos) notebook 2016-ban.
Bosszantó konfigok
Az általános notebook 2016-ban, 100-140 ezer forint között a következőképpen néz ki. Egyszerű, olcsó műanyagból készült, nem kimondottan masszív ház (például a billentyűzet közepénél benyomva az egész lap hajlik, a kijelző csavarodik, ha a sarkánál fogjuk meg stb.). A méret szinte minden esetben 15,6 col, ami egyben a kijelző méretét is jelenti. Itt HD-felbontással és TN-panellel találkozunk, ami szimplán elfogadhatatlanul rossz választás. A HD-felbontás ronda, a képernyőn kevés információ fér el, ráadásul az olcsó TN-panel miatt a betekintési szögek és a színhűség is csapnivaló.
A gépet jó esetben már egy Core i3-as CPU hajtja, ám ebből is a legegyszerűbb és sokszor két generációval ezelőtti modell - a nagy sláger most a Core i3-4005U, de az 5005U sem látványosan gyorsabb ennél. Mindehhez a ma már kevésnek számító 4 GB RAM kapcsolódik, a FreeDOS vagy hasonló, ideiglenes rendszer pedig végtelenül lassú, 500/1000 GB-os HDD-ről fut. Az akkumulátornál sem nagyvonalúak a gyártók, gyakori a 30 Wh körüli típus, sőt, még a WLAN-nál is spórolnak és Wi-Fi ac helyett csak Wi-Fi n-et kapunk (és ez sem Intel vezérlő).
Ideális fejlesztések
A számítógépházakon sokat lehet javítani, de tény, hogy túlságosan minőségi, fémvázas megoldásokat ebben az árkategóriában nem várhatunk. Ugyanakkor a kijelző már más kérdés: itt minimum az IPS-panelt szeretnénk látni és a full HD-felbontás sem annyira nagy kérés. Egy-két cégnél már megjelentek az FHD panelek ebben a kategóriában is, de még mindig TN-panellel - azért legalább egy apró lépést láthatunk.
A Core i3-4005U/5005U is elavultak, ráadásul drágák is. Tisztában vagyunk vele, hogy a gyártók ezt tudják nagyon olcsón beszerezni, de az Intel árlistája szerint a sokkal fejlettebb és erősebb Core i3-6100U csak 6 dollárral lenne drágább, miközben 1,7/2 GHz helyett 2,3 GHz-en pörög, ugyanakkora TDP mellett, erősebb GPU-val.
A DRAM-árak a mélybe zuhantak, így a 8 GB ma már nem is kérdéses - ez alig pár ezer forintos többletköltség, a gyorsulás pedig érezhető. Hasonló a helyzet a tárhellyel: az 500/1000 GB-os, lassú HDD-k ideje lejárt. Helyettük már inkább 120/240 GB-os SSD-t szeretnénk látni, de ha ez túl nagy falat, legalább SSHD-t vagy SSD-cache-t kérünk szépen.
Szerintetek rendben van a 2016 belépőszintű notebook-kínálat? Mit hiányoltok a leginkább ebben az árkategóriában?