Az IBM és a svájci Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) kutatói az IBM eServer Blue Gene szuperszámítógépére alapozva az agy virtuális modelljének megalkotásába kezdtek.
A világ negyedik leggyorsabb szuperszámítógépével dolgozhatnak.
Az első lépés az emberi agykéreg legkülső részének, a gondolkodásért, tanulásért, problémamegoldásért, nyelvi funkciókért felelős, az agytömeg 85 százalékát kitevő neocortex szimulációja. Tudósok már tíz éve dolgoznak a neocortex idegi szerkezetét leíró adatbázis felállításán. Az óriási adatmennyiség alapján készítik el az agy működő, nagy sebességű elektrokémiai kölcsönhatásait is "futtató" háromdimenziós, virtuális modelljét.
Az EPFL részére az IBM egy olyan, Blue Gene technológián alapuló szuperszámítógépet szállít, amely 22.8 teraFLOPS teljesítményű, vagyis másodpercenként 22.8 billió lebegőpontos számítási művelet végrehajtására képes, ezzel - a jelenlegi rangsor alapján - a világ negyedij leggyorsabb számítógépe. Az agy teljes virtuális modelljének elkészítése legalább tíz év munkájába kerül majd.
Az agy működési mechanizmusairól jelenleg keveset tudunk, de az utóbbi időben a biológia és az orvostudomány sokat megismert az agy felépítéséről, a számítástechnika pedig már elegendően nagy teljesítményű eszközökkel rendelkezik ahhoz, hogy megkezdődhessen az agyműködést molekuláris szinten digitálisan modellező projekt. A cél a gondolkodás, az érzékelés és a memória jobb megismerésével közelebb kerülni az olyan rendellenességek okainak megértéséhez, mint az autizmus, a skizofrénia vagy a depresszió.
Az emberi agyat modellezi az IBM
Hirdetés
Hirdetés