Hirdetés

A filléres csúcs CPU titka



|

Nincs sok pénz, de kéne az erős PC? Nem probléma, de ügyesnek kell lenni. Segítünk elindulni.

Hirdetés

Egy erősnek mondható, komplett asztali konfiguráció Core i7-es, de még LGA-1150-es processzorral valahol 250-300 ezer forintba kerül – ugyebár sok múlik a többi komponens árán és a megcélzott felhasználási területen is. Ha ennyi nincsen, de azért jó lenne, ha nem kéne éveket várni egy-egy videótömörítésre vagy képszerkesztésnél nem csak homokórát nézegetnénk, nincs mese, trükkhöz kell folyamodni.

 

Hirdetés

Tuning?

Biztos sokan azt gondolták, hogy a cikk témája a CPU-tuning lesz – hát nem az. Bár a tuning nem ördögtől való, sőt, sok esetben hasznos és mi nagyon kedveljük, ezúttal egy sokkal ügyesebb trükkre hívnánk fel a figyelmeteket. A tuning akkor hatásos igazán, ha már a gépépítés elejétől kezdve, tervezésnél úgy válogatjuk ki az alkatrészeket, hogy a tuningot is beleszámoljuk. Nagyobb fogyasztás, nagyobb hőtermelés, amelyhez stabil feszültségszabályzóval szerelt, megfelelő BIOS-szal ellátott alaplap kell, továbbá egy szép nagy CPU-hűtő, amely hidegen tartja majd a processzort. A CPU-ból olyat kell választani, amely kifejezetten tuningbarát – például egy Pentium G3258-at, amely 4-4,5 GHz-en meghajtható, így 20 ezer forint alatt kapunk akár középkategóriás teljesítményt nyújtó, de szigorúan kétmagos CPU-t.

 

 

Vissza kettőt, padlógáz

A mostani recept egészen egyszerű: válts vissza kettőt és ott válaszd mindenből a legnagyobbat. Ez konkrétan azt jelenti, hogy vegyük az Intel HEDT platformját (High End Desktop) és itt lépjünk vissza két generációt. Ez az LGA1366, amelyet boltban már ne keressünk. Igen ám, a használtpiacon azonban hemzsegnek a jobbnál-jobb ajánlatok és ne feledjük, a generációs szakadék ellenére itt továbbra is egy HEDT platformról van szó, amely nagyon jól felszerelt.

 

 

A használt komponensek piacán egy Core i7-965 Extreme Edition manapság 20 ezer forint. Ennyi pénzért miénk lehet egy 4/8 magos, 3,2/3,46 GHz-en dolgozó Intel Core i7 jó sok gyorsítótárral, háromcsatornás DDR3 vezérlővel (tekintélyes memória-sávszélesség), virtualizációs szolgáltatásokkal és SpeedSteppel. Persze ez a CPU elavult, nincsen hardveres AES-NI, az SSE szabvány is „csak” 4.2-es, de tegyünk csak mellé bármilyen, 20 ezer forintos, mai CPU-t – ezek még fel sem fogják, hogy valamit ki kéne számolni, a 965 pedig már háromszor végez a feladattal.

De menjünk tovább: 27 ezer forintért 2,66 GHz-en dolgozó Xeon X5650-et kapunk, amely nem más, mint egy 6/12 magos Core i7, vagyis szépen elmuzsikál az LGA1366 alaplapok 95%-ában, ráadásul sok eladó még garanciát is vállal a CPU-ra.

Akinek a nagy teljesítmény még olcsóbban kell, az a 920/930-as CPU-kat vegye célba: ezeket 8-10 ezer forintért árulják, 2,8-3,06 GHz-en pörögnek és szintén 4/8 magosak (aktív Hyper-Threading mellett).

 

 

Körítés

A RAM itt is DDR3, tehát ezzel nincsen gond, ezek a CPU-k GTX 970-ig minden videokártyát vígan elkezelnek (igazából GTX 980-at is, de azért oda már illik szép, új konfigot is kanyarítani), egyedül az alaplapot kell kutatni. Egy megbízható, minőségi X58-as LGA1366 lap 20-25 ezer forintnál indul, és nem sokkal feljebb már SATA6G vezérlőt és akár USB 3.0-t is találunk – ha mégsem, ezeket a kiegészítő kártyákat párezer forintért pótolhatjuk. Nem szabad elfelejteni, hogy X58-as chipkészletre filléres, mondjuk egy H61/81-mezőnyt idéző belépőszintű alaplap nem épült – kizárólag minőségi, HEDT lapok sok-sok extrával minőségi alkatrészekből.

 

 

Árnyoldal

Arról már szóltunk, hogy a CPU és az alaplap nem minden szabványt és új technológiát támogat. Emellett a fogyasztás sem lesz olyan szuper, mint egy mai LGA1150 esetében és a hőtermelésre is jobban oda kell figyelnünk. Szerencsére a multifoglalatos hűtők 99%-ban támogatják az LGA1366-ot, így ez nem lesz gond, csak válasszunk minél nagyobb toronyhűtőt, hogy csendes gépet építhessünk.

 

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.