Tudásban és megbízhatóságban egyaránt jelentős előrelépés az ASUS WL-700gE útválasztó a gyártó hasonló, korábbi próbálkozásaihoz képest. A legnagyobb újdonság a beépített, 250 gigabájt tárkapacitású merevlemez, amely elsődlegesen a letöltőknek jelent igazi csemegét, de emellett néhány új szolgáltatást is kínál a felhasználóknak.
Üzembe helyezése semmivel sem bonyolultabb, mint egy átlagos útválasztóé. A kezdeti lépéseket nagyban megkönnyíti a készülékhez kapott szoftver varázslója, amelyhez hasonlót találunk a készüléken belül, a különbség jobbára csak annyi, hogy ott kevésbé színes, látványos a kezelőfelület. A készülék dobozában még egy kis tartóállványt is lelünk, amely arra szolgál, hogy álló helyzetben tartsa az eszközt. Csak javasolni tudjuk a használatát, ugyanis huzamosabb igénybevétel után a merevlemez miatt a router erősen melegszik, és beépített ventilátor híján fekvő állapotban kevésbé kielégítő a hűtése.
Kissé szokatlan módon az előlapon van a ki/be kapcsoló gomb, amelyről először azt feltételeznénk, hogy a merevlemez működését szabályozza. Sajnos nem ez a helyzet: az egész rendszert kontrollálja, tehát bekapcsolt állásban a merevlemez is folyamatosan üzemkész állapotban van.
A készülék összes szolgáltatása elérhető annak belső szoftverén keresztül, ám kényelmi szempontból feltétlenül ajánlott a hozzá kapott pluszprogram telepítése. Letöltéshez továbbra is a Download Master jár hozzá, látszólag változatlan formában. Kipróbálását követően azonban nyilvánvalóvá vált, hogy a változatlanság csak a külsőre vonatkozik, a háttérben komoly előrehaladás történt. Első lépésként meg kell adnunk, hogy FTP, http vagy BT letöltését szeretnénk-e. Ezt követően rákattintunk, és a router innentől kezdve önállóan teszi a dolgát. A merevlemezen gyárilag található egy alapértelmezett könyvtárszerkezet, amelybe az imént felsoroltak alapján elhelyezi a letöltött állományokat, elkerülve ily módon, hogy elvesszünk az adatrengetegben. A letöltőszoftver, eltekintve az időnként pár pillanatig tartó megszakadásoktól, példásan működött - olyannyira, hogy az útválasztón keresztül nagyobb letöltési sebességet értünk el, mint korábban változatlan körülmények között a PC-n bármikor.
Az előlapon egy, míg a hátlapon két USB 2.0-s csatlakozási pontot helyeztek el: erre akkor van szükség, amikor közvetlenül, például egy USB-kulcsról szeretnénk az adatokat átmenteni az eszköz merevlemezére. A művelethez nincs szükség számítógépre, csatlakoztatás után várunk pár másodpercet, amíg összebarátkoznak - ezt egy LED felvillanása jelzi -, majd a Copy (másolás) gombot megnyomva az adathordozó teljes tartalma átkerül a routerre. A letöltésekhez hasonlóan az USB-n át érkezett adatok is külön könyvtárba kerülnek, megtalálásuk nem okozhat gondot.
Új szolgáltatásként, a merevlemezre építve egy viszonylag kezdetleges küllemű honlapot is készíthetünk, nagyon egyszerűen. Két opció közül választhatunk: közszemlére tehetjük fotóinkat az általunk létrehozott albumban, vagy a manapság oly népszerű webes napló, azaz blog formájában oszthatjuk meg élményeinket ismerőseinkkel. A legjobb az egészben, hogy semmilyen programozói ismeret nem szükséges a használathoz, mindenben varázslóra támaszkodhatunk.
Adatok:
- Négyportos vezetékes és vezeték nélküli útválasztó
- Beépített 250 GB-os merevlemez
- http-, FTP-, BitTorent-fájlok letöltése PC nélkül
- Webszerverként és nyomtatókiszolgálóként is használható
- USB-n keresztül biztonsági másolat készíthető egy másik adathordozóról
- Három USB-csatlakozó
Értékelés:
Előny: széleskörű szolgáltatások, csendes
Hátrány: a merevlemez külön nem kapcsolható ki, kissé drága
Teljesítmény: 93%
Szolgáltatás: 96%