Az elmúlt hetekben többször is értekeztünk a jelenlegi okosórákkal kapcsolatban. Legutóbb az Apple Watch-ot és az Android Wear platformot eresztettük egymásnak, azelőtt pedig tanácsot adtunk abban, hogy a meglévő okostelefontól függően merre érdemes nézelődni, ha valaki ilyen viselhető kütyüt szeretne.
Azonban nem mehetünk el amellett a tény mellett sem, hogy az okosóra igazából még mindig csak egy geek- és divathóbort. Az üzeneteket ugyanúgy meg tudjuk nézni a telefonon, ahogy az időjárást, és a régi karóránk is kiírja, mennyi a pontos idő - sőt, még csak le sem merül a nap végére. Összegyűjtöttünk öt nyomós indokot amellett, hogy miért nem szabad egyelőre okosórát venni.
Ár
Az Apple Watch legolcsóbb kiadása is 350 dollárba kerül majd a jövő évi megjelenéskor, ami a magyar árazási- és adószokásokat figyelembe véve olyan 120 000 forintot jelent. Való igaz, hogy az almás karóra könnyűszerrel a kategória jövőhét jelentheti, de vajon mindenkinek lesz rá pénze? És ha igen, marad annyi, hogy a remélhetőleg jövőre ide is megérkező Apple Payt még használni is tudja?
Mielőtt valaki az Android Weart éltetné, a helyzet ott sem sokkal jobb. A legtöbb eszköz 250 dollárnál is drágább, a Samsung Gear 2 például átlagosan 80 000 forintba kerül. Ez a legtöbb ember számára ma még indokolatlanul magas, főleg hazánkban. Természetesen idővel és a kínai cégek előretörésével az árak csökkennek majd. Az Apple Watch 2-től és a rivális Android Wear-alapú termékektől azonban ne nagyon várjunk kedvezőbb árcédulát.
Funkciók
Igen sokan és sokszor elmondták már, hogy azért felesleges egy okosórán megnézni egy e-mailes értesítőt, hogy aztán egyből előkapjuk az okostelefont. Az okosórának persze sok haszna lehetne, de ha csak a fitnesznél és a sportnál maradunk, lehet, hogy többre megyünk egy olcsóbb okoskarkötővel. Ezeknél általában a platform is fejlettebb, ha az effajta funkciókat nézzük.
Akárhogy próbál az Opera böngészőt népszerűsíteni ezekre a kütyükre, akárhonnan nézzük, az okosóra még inkább csak egy indok arra, hogy valami trendire költhessük a pénzünket - ami aztán kiírja, hogy vegyük elő a telefont.
Méret
A legtöbb okosóra sokkal nagyobb, mint azt az emberek a képekről hiszik. Természetesen igazán csak élőben lehet mindezt megtapasztalni. Ennek ellenére mindenki egyetért abban - aki próbálta -, hogy a Moto 360 a fantasztikus külseje ellenére meglehetősen behemótnak hat, és még a G Watch is elég vaskos darab. Ha viszont valami kicsit akarunk keresni, akkor hamar megutáljuk: a kijelző ugye így is elég pici.
Gyerekbetegségek
Egy okostelefont azért veszünk meg, mert olyan funkciókkal és külsővel rendelkezik, amely a mi egyedi ízlésünknek megfelel. Egy okosóra egészen más, elvégre nem sok mindenre jó, mint azt fentebb már említettük. A kis számú érzékelő és a pici képernyő, kiegészülve a sokszor kiváltképp gyenge üzemidővel, mind-mind gyerekbetegségnek tekinthető a koncepciót illetően.
Bármilyen menőnek és sokoldalúnak is tűnik egy okosóra, egy hosszú nap során nem biztos, hogy úgy érezzük majd, megérte a több mint 100 000 forintot kiadni rá. Persze ha valakinek nem gond ilyesmit vásárolni, akkor jobb, ha az elsők között csap le egy Apple Watch-ra. Azzal ugyanis okostelefon nélkül is lehet mobilfizetni - nagyon trendi.
Van más
Elenyésző kivétellel az okosórák működéséhez okostelefon is szükséges. Az ilyen viselhető kütyük viszont soha nem adnak majd ahhoz fogható élményt, amire egy 5 vagy 5,5 hüvelykes phablet képes. Arról nem is beszélve, hogy egyelőre az appok tekintetében sem történt olyan forradalom, ami kiemelkedően hasznos programokat hozott volna miniatűr méretben a csuklónkra.
Ha valaki nem lett visszatarthatatlanul szerelmes valamelyik okosórába, akkor jobban teszi, ha kivár - az újabb generációk várhatóan több szenzort és jobb appokat, üzemidőt hoznak magukkal. És talán még olcsóbbak is lesznek. Az úttörő szerepét valószínűleg ezúttal is az Apple megoldása viszi majd a hátán, mint az okostelefonok és a tabletek esetében.