A gépszerelés a legtöbb felhasználó életében csak ritkán, néhány évente jön el, akkor viszont szeretné teljes figyelmét ennek szentelni és a megfelelő időt ráfordítani új gépe összeállítására. Nem azt mondjuk, hogy illene mindenkinek kapkodni, sőt, figyelmesen, türelmesen kell megépíteni számítógépünket, ha nem szeretnénk utólag sok gondot és nyűgöt, de azért van néhány trükk, amelyekkel sokkal egyszerűbbé válik a szerelés.
RT(F)M
Nem, nem szégyen elolvasni a használati útmutatót még akkor sem, ha a századik számítógépházunkat vagy alaplapunkat szereljük. Főleg a számítógépházaknál sok az olyan egyedi megoldás, újdonság, amelyre a szerelésnél is fontos odafigyelni. A gyártók szeretnek a csavarokkal is variálni és a menetemelkedést, sűrűséget, átmérőt változtatni. Erre fontos odafigyelnünk, máskülönben egyetlen erőszakos csavarozás és máris elnyírtuk a menetet. Jobb esetben csak a csavar sérül, amit cserélhetünk, rosszabb esetben a ház lemezében történik a gond és oda már nehézkes lesz rögzíteni bármit is.
Próbafutás
De még mielőtt nekiesnénk kicsomagolni az összes komponenst és becsavarozni őket a házba, előbb csak pakoljunk ki mindent az asztalra. Az alaplapot helyezzük a dobozára, pakoljunk bele minden szükséges alkatrészt, processzort, memóriát, hűtőt, videokártyát, csatlakoztassuk a tápegységet és az adattárolót és indítsuk el a gépet. Itt érdemes a frissítéseket is elvégezni. Kezdjük az alaplap BIOS-ával, utána következhet a videokártya, az SSD/HDD firmware-e és így tovább. Itt még nem áll fenn az adatvesztés veszélye és remélhetőleg a VGA/SSD firmware frissítését elég egyszer elvégezni.
A rendszertelepítést is elvégezhetjük ebben az állapotban, sőt, a legjobb, ha a driverek és frissítések telepítése után egy rendszerstabilitás-tesztelő programot is elindítunk. Ugyan a hűtés itt még nem a végleges, de a stabilitásról már itt is sokat megtudhatnunk. Ha valamelyik részegység hibás, az ilyenkor ki is derül és még készre szerelés előtt, remélhetőleg a 3 napos csereidőszak alatt vissza is vihetjük a szaküzletbe.
Kábelezés
A gépépítés legnehezebb és legfontosabb része, hogy a kábeleket megfelelően elvezessük. Több szempontból is érdemes erre odafigyelni. Egyrészt a szép, rendezett házra jó ránézni, pláne akkor, ha plexi oldallapja van a háznak, emellett ha nincsen lógó kábel, a szellőzés is sokkal jobb, a por pedig nem tud megülni a keresztbe-kasul lógó kábelkorbácsokon.
Már házválasztásnál figyeljük meg, a gyártó miként oldotta meg a kábelek elvezetését. A legjobb manapság az a változat, ahol az alaplaptartó lemez mögött vezetjük el az összes kábelt, a lemezen pedig a megfelelő helyeken elhelyezett nyílásokon tudjuk a csatlakozókhoz vezetni a kábeleket. A kábelelvezetéshez kelleni fog még kábelkötegelő (lehetőleg vékony fajta) és csípőfogó is a műanyag felesleg lecsippentéséhez. És a végére még egy hasznos jó tanács: mágneses végű csavarhúzóval nem fognak idegesítően elpotyogni a csavarok.