Manapság ha helytakarékos és hordozható gépet akarunk, akkor vékony laptopot, esetleg hibrid táblagépet keresünk magunknak. Néhány éve azonban még az SFF vagy barebone néven emlegetett mini-PC-k is virágzó termékként voltak jelen a piacon. Volt, aki tévé mellé keresett ilyet, volt aki a nagy asztali monstrumot cserélte le egy kicsi, pofás PC-re.
Házimozis PC helyett azóta különféle, streamingre alkalmas boxok terjedtek el (mint a nagy sikerű Apple TV), a PC-s felhasználók pedig inkább laptopokba és táblagépekbe fektettek. A mini PC-k világa azonban nem halt ki teljesen, sőt, az utóbbi fél évben újjáéledni látszik, ha csak mérsékelten is. A legújabb minigépek megújultak, megszépültek és még erősebbek lettek. Némelyik csak kiegészítő jellegű feladatokra alkalmas, de vannak olyanok is, amelyek aránylag visszafogott áron meglepő módon első számú gépnek is használhatóak. Ezekből mutatunk most hármat.
Apple Mac Mini (2014)
Kezdjünk mindjárt a legapróbb Mac géppel, mely hosszú idő után 2014 végén, végre frissült. Bár a ház ugyanaz maradt, belül az alapmodellben már egy negyedikgenerációs, kétmagos, alacsonyfeszültségű Intel Core i5-ös processzor dolgozik. Sajnos a korábban cserélhető RAM-ot a felhasználók már nem tudják bővíteni, azt véglegesen rögzítették az alaplaphoz. Az 500 dolláros indulóár sajnos nálunk 164 990 forintot jelent, ettől függetlenül tisztes és jó apró gép az aktuális Mac Mini.
HP Pavilion Mini
Ugyan nem olyan stílusos, mint a Mac Mini, és csak Core i3-as CPU van benne alapból, de a 449 dolláros indulóárért cserébe a HP apró gépében 1 terabájtnyi tárhely található, és a csomagban van vezeték nélküli billentyűzet és egér is. Alapvető feladatokra, netezésre és streamingre kiváló kütyü, de mindennapos használatra, elsődleges gépnek kicsit gyenge lehet.
Alienware Alpha
Az 500 dolláros belépőmodell igazi gyöngyszem a kis pénzből megvalósított játék világában. 1080p-s felbontás és közepes beállítások mellett meglepően jól teljesít - főleg, ha a Steam szolgáltatást használjuk, amit az Alienware OS felületbe integráltak. Mivel azonban a processzor egy gyengébb Core i3-as, ezért igazán erőforrás-igényes környezetekbe már kevésbé ajánlott. További negatívum, hogy a hardverek később nem fejleszthetőek, illetve a kezelőfelületben is akadnak hibák.
Ha az alapmodelleket nézzük, akkor a három gép ugyan egy kategória, de nem igazán egyenlő ellenfelek. A HP aprósága nagy tárhelyet kínál jó kiegészítőkkel, de az erőnek már híján van. A Mac Mini a leggyorsabb a mezőnyből, illetve az előnyei között említendő az OS X és az Apple remek szoftverei. Bár az Alienware Alpha csak egy kísérlet a PC-k és konzolok házasítására, a PC-s játékok óriási tárháza még a jelenlegi konzolokhoz képest is jó alternatívát ígér. Természetesen sok más megoldás is van még a piacon, így például a Raspberry Pi vagy a Chromeboxok.
Ti vennétek mini PC-t?