Így válassz külső tárolót PC-hez és konzolhoz



|

Jól jönne némi extra tárhely? Segítünk megtalálni a számodra legjobb megoldást.

Olyan kort élünk, amelyben a videojátékok mérete simán elérheti a 120 GB-ot, és átlagosnak számít, ha egy cím 50-60 GB-on terpeszkedik. A streamingnek köszönhetően szerencsére már nem kell 4K-s filmeket letöltenünk, de aki nem bízik a netkapcsolat stabilitásában, annak is rengeteg helyre van szüksége. Egyre kevesebb fájlt tárolhatunk 1 TB-on, egyre inkább szükségét érezhetjük annak, hogy külső tárolót szerezzünk be, amire a ritkábban használt vagy archiválni kívánt fájljainkat tesszük, de ugyanígy jól jöhet egy külső merevlemez vagy SSD, ha olyan laptopot vettünk, amin tényleg csak a legfontosabb fájloknak jut hely.

Most igyekszünk segíteni az ideális külső tároló megtalálásában.

Nem (csak) a méret a lényeg

A legfontosabb, hogy eldöntsük, mire szeretnénk használni az extra tárhelyet, és így azt is könnyen kitalálhatjuk, mennyi helyre van igazából szükségünk. Ha fájlokat akarunk gyorsan átvinni egy eszközről egy másikra, vagy sűrűn cserélnénk a tároló tartalmát, elég lehet egy 64GB-os vagy 128GB-os pendrive is. Ajánlott egyébként telepítő pendrive-ot létrehozni, amiről pillanatok alatt újrahúzhatjuk az operációs rendszert, ha bármi miatt szükség volna erre - ebben az esetben 16GB vagy 32GB is elég.

Ha hosszabb távú tárolásban gondolkodunk, egy nagyobb, USB 3.0-s merevlemez vagy SSD lehet a legjobb választás. A merevlemezek mérete akár a 18TB-ot is elérheti, de egy átlag felhasználónak bőven elég lehet 2TB - a 2,5"-es, könnyen mozgatható és külső tápcsatlakozást nem igénylő, mindössze egy USB kábellel működtethető tárolók mérete egyébként 5TB körül áll meg, ha ennél többre vágyunk, számolnunk kell azzal, hogy a hordozhatóság sérül.

Azok, akiknek nem a tárhely mérete, hanem a sebesség és a megbízhatóság fontosabb, jobban teszik, ha HDD helyett SSD-ben gondolkodnak. A mozgó alkatrészek hiánya miatt kevésbé kell sérüléstől és adatvesztéstől tartaniuk, az adatátvitel pedig egészen gyors. Igaz, valamivel többet kell fizetnünk ugyanannyi szabad területért, de 1-2 TB-nál abszolút megéri a befektetés. HDD-k esetében sem ajánlott USB 3.0-s csatlakozás és 5600 RPM-es írási sebesség alá menni, de a 7200 RPM - értelemszerűen - még jobb.

A jól szerelhető laptopok esetében sokszor könnyedén kicserélhetjük a belső tárhelyet nagyobbra, laptop merevlemezek széles választékban állnak rendelkezésre. Érdemes ezt a feladatot profi szervizre bízni, ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban.

A konzolos játékosoknak jó tudni, hogy bár a PlayStation 5 és az Xbox Series gépek támogatják a külső merevlemezeket, és egy generációval régebbi játékokat futtathatunk azokról, az új játékok fájljait csak tárolhatjuk rajtuk, de az indításhoz a belső tárhelyre vagy egy bővítőkártyára kell másolnunk. A bővítőkártyák ára egészen magas, 1 TB-ért kb. 90 ezer forintot kell kiadnunk.

A külső is számít

Ha az alapok kapcsán döntést hoztunk, megfontolhatunk még néhány egyéb tényezőt, mielőtt befejeznénk a vásárlást. Vannak például olyan tárolók, amik kívülről "párnázottak", nem árt nekik néhány ütődés, esés. Olyat is találhatunk, ami támogatja a vezeték nélküli adatátvitelt, vagy olyat, ami számzárral, ujjlenyomat-olvasóval gondoskodik adataink biztonságáról. Beépített (vagy beépítendő) tárhelyeket külső merevlemez házak segítségével csatlakoztathatunk, melyek nagyobb mobilitást, több szabadságot adnak, és még spórolhatunk is egy keveset.

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.