A számítógépes játékokat vásárlók jól tudják, hogy a különböző országokban jelentős eltérések lehetnek a dobozos bolti játékok listaárai között. Ennek oka, hogy a kiadók próbálnak igazodni az adott ország játékosainak vásárlóerejéhez, így például ugyanazért a vadiúj big budget játékért Magyarországon kevesebbet kérnek, mint Németországban vagy Franciaországban. Az ötlet egyszerű: az alacsonyabb vételi ár nagyobb volumenű eladáshoz vezethet az adott országban, így a helyi gazdasági racionalitásokat figyelembe véve végső soron több bevételt termelhet a játék.
A szisztémával természetesen vissza lehet élni: az ügyeskedők nagyobb tételben játékokat vásárolhatnak az "olcsó" piacokon, majd azokat a normálnak tekinthető áron továbbértékesíthetik a "drága" piacokon. Éppen ezért is néhány játékkiadó a régiózárazás mellett döntött, azaz a mondjuk Magyarországon megvásárolt termékeik csak Magyarország területén tartózkodva aktiválhatóak és játszhatóak. A régiózárazást a Steam teszi lehetővé, hiszen dobozos kiadás ide vagy oda, a játékokat kötelezően aktiválni kell a Valve rendszerében a telepítésük előtt. Valójában már az sem szokatlan, hogy a termékkulcson és pár papírdarabon kívül konkrétan semmi sincs a játékok dobozában.
Az Európai Bizottság most vizsgálatot indított a régiózárazás praktikája miatt, ugyanis az sértheti az egységes belső piaccal kapcsolatos versenyügyi szabályozásokat. A Steamet üzemeltető Valve mellett a Zenimax (Bethesda), a Capcom, a Bandai Namco, a Koch Media, továbbá a Focus Home kiadók érintettek az ügyben.
(Forrás: KitGuru)