Idén júniusban több évnyi huza-vona után végre életbe léptek az Egyesült Államokban a netsemlegességi szabályok, amelynek köszönhetően a netszolgáltatóknak minden a hálózatukon átmenő forgalmat azonos prioritással kell kezelniük. Ennek köszönhetően nem lehet például önkényesen weboldalakat blokkolni, vagy lassítani azok adatátvitelét.
Természetesen a netszolgáltatók egy jelentős részének ez nem tetszik, így bíróságon próbálják támadni és érvényteleníteni a szabályozást. Az Alamo nevű netszolgáltató most váratlan érveléssel állt elő: az ügyvédei szerint a netsemlegességi szabályozás alkotmányellenes, ugyanis lehetetlenné teszi az internet cenzúrázását, ami sérti a netszolgáltatók első alkotmánykiegészítésben rögzített politikai szólásszabadságát.
Ez két szempontból is meglepő: egyrészt a hálózatsemlegességi vita során a szolgáltatók folyamatosan sulykolták, hogy soha az életben nem cenzúráznák politikai motivációból az internetet, másrészt pedig részben pont az efféle manőverek lehetetlenné tétele miatt kellett a netsemlegességi szabályozás.
Az érvelésétől függetlenül persze nem kell feltétlenül cenzúrát pártolónak hinni az Alamót (még ha nehezen vállalható módon is áskálódik az ügyfelei ellen), a vállalat valójában jogtechnikai kifogásokkal próbál belekötni a számára kedvezőtlen netsemlegességi szabályozásba.
(Nyitókép: Backbone Campaign)