A Freedom House legutóbbi jelentése alapján a világ internetes felhasználóinak a kétharmada él a kormányzatok cenzúrája alatt.
Az internetes szabadság a kutatások szerint a világon zsinórban hatodik éve romlik, a kormányzatok előszeretettel csapnak le a közösségi oldalakra és az üzenetküldőkre.
Az elemzéseket 65 országban végezték el, a világ online lakosságának 88 százalékát fedték le ezzel. Kínában a legnagyobb a cenzúra, majd Szíriában és Iránban.
Az idén 12 országban blokkolták a WhatsAppot, elsősorban civil tüntetések ideje alatt. A Telegram is 4 ország célpontja volt, Kínában például azért, mert az emberi jogi ügyvédek kedvence lett a titkosított csevegő.
A közösségi oldalakat és a kommunikációs szolgáltatásokat idén 24 kormányzat blokkolta vagy korlátozta, tavaly 15. 34 országban lett rosszabb a helyzet idén, Brazíliában és Törökországban különösen.
A cenzúrázott tartalmak sorát erősítik az online petíciók, a felhívások tüntetésekre, az LGBT-jogok, illetve a fotók és memék. Gyakran börtön jár azért, ha valaki az ország vezetőiről vicces képeket készít.