Megfigyeléseink alapján a rendszeresen warezolók többsége alapvetően egy skatulya gyufát sem próbálna meg ellopni a boltból, éppen ezért is furcsa, hogy a jogvédett szoftverek és egyéb tartalmak letöltése nem okoz számukra semmiféle morális problémát. Az ausztrál Monash Egyetem kutatói szerint ennek oka, hogy az emberi agy eltérő módon viszonyul a megfogható és megfoghatatlan tárgyakhoz; a virtuális ingóságokat sokkal nehezebben képes tárgyként, más tulajdonaként elképzelni.
A Robert Eres PhD-hallgató által levezényelt kutatás tesztalanyai már az előzetes kérdőíven beismerték, hogy a megfogható tárgyaknál sokkal könnyebben lopnak digitális javakat, függetlenül a lebukás veszélyének mértékétől. Ezután jött a vizsgálat érdemi része, amely során első körben az kérték a résztvevőktől, hogy képzeljenek el különféle megfogható és virtuális javakat. Az agyi aktivitásaik alapján egyértelművé vált, hogy a virtuális tárgyakat sokkal nehezebben képzelték el a tesztalanyok.
Ennek ismeretében a második kör már nem okozott meglepetést: a résztvevők azt az instrukciót kapták, hogy képzeljék el magukat különféle megfogható és virtuális tárgyak ellopása közben. Az agyi aktivitás alapján a fizikai tárgyak lopásának elképzelése közben sokkal aktívabb volt az agyuk érzésekkel, morális érzékenységgel társított része.
(Forrás: TorrentFreak | Nyitókép: bnilsen)