A UPC Magyarország tavaly novemberben hirdette meg a Liberty Global és a Unitymedia által létrehozott Future Makers Nagydíjat, amelyre két kategóriában, 10-13 és 14-17 év közötti fiatal programozók jelentkezését várták. A verseny során olyan technológiai kezdeményezésekre voltak kíváncsiak, amelyek ismert problémákra tudnak megoldást nyújtani, formálják a jövőt és pozitív hatással vannak a társadalom életére.
A magyarországi megmérettetés lezárult, és a szakmai zsűri döntése alapján Názer Lili DailyTakeMe és Horváth Roland Mutasd! alkalmazása bizonyult a legkiemelkedőbbnek. A fiatalabb pályázók közül legjobbnak ítélt 11 éves Lili egy olyan applikációt fejlesztett, amely jelentősen könnyíti a családok mindennapjait. A felület ugyanis abban segít, hogy a családtagok időbeosztása áttekinthető és követhető legyen. Az idősebb korosztály kategóriájának nyertese a 15 éves Horváth Roland, aki egy gyerekeknek készült interaktív jelnyelvet oktató játékos alkalmazást készített. Az applikáció célja, hogy minél több fiatal megismerje és elfogadj a a jelnyelvet, valamint felkeltse az érdeklődést a siket kultúra iránt. Mindezt úgy éri el, hogy két 3D-s kéz jeleli el a kiválasztott szavakat miközben a háttérben színes képek jelennel meg a jelek megjegyzésére. Az alkalmazás Android, iOS, macOS, Windows platformokra készült és letölthető az App Storeból, a Google Play Áruházból, valamint a projekt honlapjáról, a mutasdapp.com oldalról.
"A mai fiatalok szinte a számítógéppel nőnek fel, éppen ezért a UPC számára fontos a gyermekek digitális készségeinek megfelelő fejlesztése. Nagyon örülünk, hogy Future Makers kezdeményezésünkkel hozzájárulhatunk mindehhez, illetve általa még jobban megismerhettük az ifjú generációt, láthattuk mi érdekli és motiválja őket. A verseny megmutatta, hogy rengeteg iskolás programozó tehetség van ma Magyarországon, és ez a korosztály érzékenyen reagál a környezeti és társadalmi problémákra" - mondta Dózsa Imre, a UPC Magyarország márka és kommunikációs igazgatója.
A két nyertes nem csak a magyar nagydíjat tudhatja magáénak, hanem lehetőséget kap arra is, hogy nemzetközi szinten is megmutassa tudását, és elnyerje a Liberty Global által felajánlott fődíjat: egy két napos utazást az innováció európai fővárosába, Amszterdamba, valamint egy 300 euró értékű programozói/robotikai fejlesztést.