A hányatott sorsú Alan Turing minden idők egyik legismertebb matematikusa és informatikusa, az Enigma kódjainak feltörése során végzett munkája a spekulációk szerint két évvel rövidítette le második világháborút. Azt viszont eddig mi sem tudtuk róla, hogy ő volt az első, aki a laborjában lévő Manchester Mark I típusú számítógépén (képünkön) értesítési hangok programozásával kísérletezett. Túlságosan nem kötötte le a téma, ám a Manchester Mark II prototípusának kézikönyvében beszámolt a hangprogramozási lehetőségről.
A kézikönyv Christopher Strachey kezében is megfordult, az akkoriban tanárként dolgozó zenésznek pedig sikerült rávennie Turingot, hogy egy éjszakára biztosítson hozzáférést a géphez. Reggelre sikerült leprogramoznia a brit nemzeti himnuszt, amellyel akkora elismerést váltott ki, hogy néhány héten belül kódolói állást kapott a laborban.
Néhány hónappal később a BBC rögzítette a számítógép által kiadott hangot, méghozzá a "Baa Baa Black Sheep" gyermekdal, továbbá Glenn Miller "In the Mood" című slágerének programozott verziójával együtt. A brit nemzeti himnusz 1951-es felvételét most sikerült helyreállítania és remasterelnie két új-zélandi kutatónak, ez tekinthető a világ első tisztán számítógép által megszólaltatott zenéjének.
(Forrás: The Verge, The Guardian)