Szinte mindenkinél okoztak már kellemetlen pillanatokat a számítógépéhez vagy mobileszközéhez kiadott hibás javítások, azonban a rossz tapasztalatok eltörpülnek a Japán Űrügynökség legutóbbi ilyen fiaskója mellett. A JAXA idén február közepén állította pályára a Mitomi (Astro-H) röntgenműholdját, a minimum három évnyi működésre tervezett eszköz azonban március végén darabjaira hullott. A műhold 14 méter hosszú volt, 2,7 tonnát nyomott.
Mostanra befejeződött az "incidens" vizsgálata, a JAXA tudósai szerint a távoli fekete lyukak és galaxisok tanulmányozására készített Hitomi egy hibás szoftverfrissítésnek köszönhetően pusztult el. A patch telepítése után a navigációs rendszer hibáson azt jelentette, hogy forogni kezdett a műhold. Ennek hatására akcióba lépett a probléma korrigálására kitalált manőverezési rendszer, a fantom forgás megállítása érdekében ellentétes irányú erőhatást kezdett kifejteni.
Ezután már tényleg forogni kezdett a Hitomi, ráadásul egyre gyorsabban, nagyjából 7 órányi rendellenes működés után az egész műhold 6-10 különálló darabra szakadt szét. A földi irányítás nem tudott manuálisan közbeavatkozni, nem volt éppen rádiókapcsolata a 286 millió dolláros (olyan 79 milliárd forintos) eszközzel.
(Forrás: Geek.com)