Hirdetés

Breaking Bad: a sorozatfüggőség gyógyíthatatlan



|

Vince Gillian, az elmúlt évek egyik legnagyobb hatású tévésorozatának megálmodója szerint a sorozatfüggők és az online tévécsatornák mentették meg a Breaking Bad-et.

Hirdetés

Az AMC 2008-ban mutatta be Breaking Bad című sorozatát; a hazai csatornákon a rendkívül frappáns „Totál szívás” címen futó széria egy metamfetamint kotyvasztó, rákbeteg kémiatanár és tettestársai történetét meséli el. A show rövid idő alatt nagyon népszerű lett – az utolsó, ötödik szezon eddig sugárzott részeit csak az Egyesült Államokban átlag 2,6 millió tévénéző leste estéről estére.

A nézettségi adatok azt mutatják, hogy nem csak a téma „addiktív”, hanem maga a sorozat is: a Breaking Bad nézői között nemigen találni alkalmi fogyasztót. Az ember – magam is – hamar azon kapja magát, hogy tucatjával falja az epizódokat, és egy a szőnyegrojtok között leesett methmorzsát kereső junkie alaposságával fésüli át az internetet különféle interjúk, trailerek, kimaradt jelenetek, színészbiográfiák és egyéb érdekességek után kajtatva.

 

Túladagolás

Persze, a felhasználók csak arra az anyagra kaphatnak rá, amit már kipróbáltak – és a beetetés a drogokhoz hasonlóan a televíziós sorozatok esetében sem egyszerű dolog. A Breaking Bad-nek szerencséje volt: abban az időben debütált az USA egyik legnagyobb kábelcsatornáján, amikor a nézők elkezdték masszívan használni az olyan online „all-you-can-eat” szolgáltatásokat, mint a Netflix, az iTunes vagy az Amazon Instant.

Vince Gillian, a sorozat kitalálója szerint az online csatornák nagyban hozzájárultak a sorozat sikeréhez – hiszen lehetővé tették, hogy az emberek a korábban vetített epizódokat is meg- vagy újranézzék, ami jelentősen – és folyamatosan – bővítette a rajongótábort.

 

„Nem értem teljesen a jelenséget, és erre vonatkozó elemzéseket sem olvastam, de azt kell hinnem – a gyomromban érzem –, nagyon is lehetséges, hogy ezeknek a technológiáknak és a sorozatfüggőség kulturális jelenségének a megszületése nélkül nem érhettük volna meg a hatvankettedik epizódot – mondta Gillian a Wired-nek. – [Az elmúlt években tapasztalt] paradigmaváltás nélkül, a régi technológiák használatával, pusztán a hagyományos csatornákon sugárzott bemutatókra és az ismétlésekre építve – nem tudom, elértük-e volna azt a kritikus tömeget, amit végül sikerült elérnünk.”

Netfilx, iTunes, Amazon Instant – a három cukros bácsi

Márpedig a Breaking Bad esetében valóban „kritikus tömegről” beszélhetünk. A széria a Nielsen adatai szerint a második évadtól kezdve folyamatosan döntögette a nézettségi rekordokat: a negyedik szezonban már 1,9 millió, az ötödikben pedig 2,6 millió néző követte az epizódokat az AMC-n.

 

Valóban nehéz elképzelni, hogy Walter White (Bryan Cranston) és Jesse Pinkman (Aaron Paul) dizájner drogokkal és dollárkötegekkel kikövezett dantei útja – legyen bármilyen jó és fordulatos is a sorozat – ekkora nézőszám-emelkedést tudott volna produkálni az online szolgáltatók támogatása nélkül. Gyanítható, hogy azok többsége, akik az elmúlt egy-két évben csatlakoztak a folyamatosan növekvő rajongótáborhoz, azok közül került ki, akik képesek komplett hétvégéket eltölteni a Netflixen streamelt részek habzsolásával.

Nem véletlen, hogy Gillainhez hasonlóan Mitch Hurwitz, az Arrested Development (Az ítélet: család – újabb „bravúros” címmagyarítás) szellemi édesatyja is azt nyilatkozta, hogy a streaming oldalak nem csak a nyáj egyben tartására voltak jók, de az új hívők toborzására is – még azután is, hogy az anyacsatorna levette műsoráról a showt.

Még nem késő kipróbálni

Az AMC augusztus 11-től kezdi vetíteni a Breaking Bad ötödik és egyben utolsó évadának maradék epizódjait. Sorozatfüggőségre hajlamos embertársainknak tehát több mint két hónapjuk van arra, hogy átrágják magukat az elmúlt évek egyik legjobb szériáján, mielőtt az – valószínűleg egy klasszikus aranylövéssel – végleg kimúlna.

 

Jó lesz sietni, mert az eddig leadott ötvennégy rész felszippantása még a legelvetemültebb, korlátlan szabadidővel rendelkező függőknek is időbe kerül – függetlenül attól, hogy a (nálunk sajnos csak illegálisan elérhető) Netflixen, az iTunes-on, az Amazon Instanton, esetleg DVD- vagy Blue-ray kiadásban, Artisjus ne adja, az ismert közösségi fájlmegosztókról letöltött állományok formájában veszik magukhoz az adagjukat.

Utána már csak az utolsó nyolc epizód marad, és végre kiderül, mi lesz a sorsa kedvenc kingpinünknek, Walternek, hűséges Sancho Panzájának, Jessenek, a feleségének, Skylernek, a sógorának, Hanknek meg a sorozat többi szívbe vagy éppen tenyérbe mászó karakterének.

All hail the King!



Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.