A főképp olajvállalatok és a hadsereg részére egyedi számítógépeket szállító Mercury Computer Systems bejelentette, hogy a jövőben a Sony, a Toshiba és az IBM által közösen kifejlesztett Cell processzor köré is épít majd rendszereket. A Cell processzor elsőként a PlayStation 3 konzolban lesz megtalálható, azonban az IBM feltett szándéka, hogy a processzor ne csak a PlayStation 3 konzolban kapjon helyet, hanem lehetőség szerint minél több alkalmazási területen, minél szélesebb körben terjedjen el.
Flexibilitása miatt a Cell elméletben számos területen jól alkalmazható, a játékkonzoloktól kezdve a szervereken át akár egészen a mobiltelefonokig. Egyes elemzők azonban úgy tartják, a Cell rugalmas felépítése egyben a hátránya is, mivel bonyolult és nehéz jól programozni, maximális teljesítményét pedig csak bizonyos típusú alkalmazások esetén lehet kihasználni. A Cellt a kezdetektől fogva úgy tervezték, hogy ne csak játékok futtatására legyen alkalmas, hanem más feladatokra is. A Mercury a hírek többek között szeizmikus elemzésre, MRI-adatok feldolgozására, radar- és szonárképek analizálására tervezett számítógépes rendszerekben használja majd a PlayStation-processzort. A Merucrynak olyan ügyfelei vannak, mint a Lockheed Martin, a General Dynamics, a GE Medical Systems és a Siemens Medical Systems.
A Cell minél szélesebb körú elterjedését elősegítendő az IBM hamarosan közzéteszi a processzor részletes felépítését, a későbbiekben pedig további, a programozáshoz szükséges dokumentációkat is nyilvánosságra hoz. A Nagy Kék a tervek szerint egy olyan Linux-disztribúciót is kiad, amely a Cell processzoron fut, természetesen ennek forráskódja nyilvános lesz.
A PlayStation 3-ba kerülő Cell chipek elméleti maximális teljesítménye 3,2 GHz-es órajelet figyelembe véve 218 gigaflops, azaz milliárd lebegőpontos művelet másodpercenként, ez már-már szuperszámítógépes mércével mérhető. Tervezői szerint a chip önmagában nagyobb teljesítményre képes, mint a Garri Kaszparovot sakkban legyőző Deep Blue számítógép. Egyes becslések szerint megfelelően optimalizált programkód futtatása esetén a Cell nyers számítási teljesítménye négy-öt modern, kétmagos szerverprocesszoréval mérhető össze.
A Cell összesen kilenc processzormagból áll, köztük egy 64 bites IBM Power architektúrájú központi egységet (PPE), amelyhez összesen nyolc egyszerűbb társprocesszor (SPE) tartozik. A PPE két utasításszál párhuzamos végrehajtására képes és 512 kilobájt másodszintű gyorsítótárat tartalmaz. Ez a mag gondoskodik az operációs rendszer futtatásáról és a nyolc társprocesszor vezérléséről. A társprocesszorok valójában igen egyszerű vektorprocesszorok darabonként nyolc végrehajtóegységgel és minimális méretű, 256 kilobájt memóriával.