A Modern Farmer riportja szerint a NASA még idén decemberben saját veteményeskertet létesít az űrben: ez lesz az első alkalom, hogy valaki megpróbál élelmiszert termelni a Föld körüli pályán.
A Vegetable Production System (röviden VEGGIE) projekt keretében hat római salátabokrot nevelgetnek majd az ISS Nemzetközi Űrállomás bentlakói. A rózsaszín fényű LED-lámpák alatt cseperedő zöldségek állítólag már egy hónappal az elültetésük után fogyaszthatók lesznek.
A NASA rendkívül költséges űrkertészeti kutatásai során bebizonyosodott, hogy a súlytalanság nincs különösebb hatással a növények növekedésére. Az egyetlen gondot azok az űrbéli mikrobák jelenthetik, amelyek esetleg megfertőzhetik a salátákat, ezért a termést szigorú vizsgálatoknak fogják alávetni, mielőtt az asztronauták tányérjára kerülne.
Ha a program sikeresnek bizonyul, indulhat a „nagyüzemi termelés”: a NASA célja, hogy hosszabb távon saját termelésű élelmiszerekkel oldják meg az ISS legénységének élelmezését.
Az USA űrkutatási hivatalát nagyon is racionális megfontolások késztették a projekt elindítására. Fél kiló élelmiszer eljuttatása az ISS-re több mint tízezer dollárjába kerül az amerikai adófizetőknek - így egy sikeres űrkertészet létrehozásával jelentősen lefaraghatnák a költségeket.