Fölöslegessé vált telefonunkkal, webkameránkkal és ingyenes szoftverekkel egyszerűen készíthetünk otthoni megfigyelőrendszert, de rengeteg gyári megoldást is találunk a boltok polcain. A következőkben bemutatjuk, milyen ingyenes biztonsági szoftvereket érdemes kipróbálni, amelyek szinte bármilyen web- vagy IP-kamerával használhatók, illetve megnézzük, mire képes az AceSee biztonságtechnikai cég belépőszintű rendszere.
Spártai egyszerűség – YawCam
Első szoftverünk, a YawCam egy Javában írt, ingyenes, webkamerákhoz készült szoftver, amivel stream-, FTP- vagy http-protokollokon keresztül követhetjük nyomon a kameráinktól beérkező videoanyagokat. A program beüzemelése pofonegyszerű: indítsuk el a telepítőt, és kövessük a varázsló utasításait. A spártai felületen könnyű navigálni – a [Setting], [Device], [Change to Device] almenüben beállíthatjuk a használni kívánt kamerát, majd a [Settings], [Edit Setting] menüpontban tovább hangolhatjuk az ingyenes programot. Beállíthatunk kimeneti paramétereket, meghatározhatjuk, hogy milyen időszakban történjen a megfigyelés, és kalibrálhatjuk a mozgásérzékelés funkciót is.
Az előrelátóknak – iSpy
A nyílt forráskódú iSpy két formában kerül a felhasználók elé: az ingyenes verzióban olyan alapvető funkciókat érhetünk el, mint a mozgásérzékelés, a webszerver és a riasztások beállítása, a 7,95 dolláros havi előfizetés pedig YouTube-feltöltést, felhőalapú tárhely-integrációt, az ispyconnect.com oldalon keresztüli monitorozást és még jó pár értékes funkciót tartogat a felhasználók számára. A rendszer használatához a bal felső sarokban kattintsunk az [Add] menüpontban a [Local Camera] lehetőségre, a felugró ablakban állítsuk be csatlakoztatott kameránk paramétereit, és már láthatjuk is az eszköz képeit. A kiemelkedő ingyenes képességekkel érkező iSpy-t azoknak ajánljuk, akik most kezdenek belekóstolni az otthoni megfigyelés világába.
Készre szerelt rendszer – AceSee
Az ingyenes és alacsony árú szoftveres megoldások mellett rengeteg készre szerelt rendszert találunk a boltok polcain, amelyek tökéletes megoldást jelentenek azoknak a vásárlóknak, akik kevesebb idővel vagy informatikai tapasztalattal rendelkeznek. A következőkben az AceSee AS-0490H digitális videorögzítőjéből és az AVK40HA típusjelű kamerából álló szettet vizsgáljuk meg közelebbről.
Mindkét hardver gondosan csomagolt dobozban érkezik, amelyekben találunk távirányítót, egeret, egy-egy tápegységet a kamerának és a beltéri egységnek, egy hosszú video- és tápegység-összekötő kábelt, illetve a szereléshez szükséges imbuszkulcsot és csavarokat.
A rendszer összeszerelése egyszerű. Első lépésként állapítsuk meg, hogy mi lenne a legjobb hely a kamera számára. A tesztelésre kapott Sony készülék CCD-érzékelővel bír, amely az esti infra segédfény mellett is részletes képet ad, ezért a kiépítéskor nem kell gondoskodnunk külső, éjszakai megvilágításról. A kamera kombinált, előszerelt kábele a videoanyag továbbításáról és az energiaellátásról is gondoskodik. A videobemenetek BNC-aljzatait a rögzítő hátoldalán találjuk, ahol egytől négyig vannak számozva a bemeneti dugaljak, mivel az AceSee eszköze maximum négy kamerát tud egyszerre kezelni. A szetthez kapott hosszú kábel aranyszínű, BNC-dugóját és a mellette lévő tápkimenetet először csatlakoztassuk a kamerához, majd a kábelt vezessük el a rögzítőhöz, dugjuk rá a kívánt bemenetre, és kössük össze a beltéri egység felőli, szabadon maradt tápcsatlakozót a kisebbik, 1000 milliamperes táp kimenetével. Ha ezzel megvagyunk, dugjuk össze a rögzítő tápkábelét, majd a hátlapon csatlakoztassuk az eszközhöz is.
A megfigyelőrendszert lehetőségünk van tévé vagy számítógép képernyőjéről is kezelni, illetve a helyi hálózatra is rá tudjuk csatlakoztatni, ezzel böngészőnkből is elérhetővé válik a kezelőfelület. Mielőtt áram alá helyeznénk a rendszert, beszerelhetünk egy, maximum két terabájt méretű SATA HDD-t is, ami teljesen opcionális ugyan, de hiánya esetén olyan funkciók válnak használhatatlanná, mint a videoanyagok fölvétele és visszanézése.
Első indítás
Amennyiben minden hardveres szereléssel megvagyunk, helyezzük áram alá a rendszert, ami azonnal pár alapvető információt kér majd tőlünk, illetve itt adhatjuk meg a hálózati adatokat is. A grafikus kezelőfelület ugyan minden extrát nélkülöz, de egyszerűen kezelhető, csupán csatlakoztatnunk kell a mellékelt egeret a készülék elején található USB-nyíláshoz és kiválasztani a nekünk tetsző opciókat. A [Config] opcióval további beállításokat érhetünk el, ahol a [Schedule] menüpont alatt megadhatjuk, hogy milyen időszakokban szeretnénk aktiválni a rendszert és a mozgásérzékelőket. Az [Alarm] lehetőségnél kiválaszthatjuk, hogy milyen aktivitások esetén (pl. elvesztett videojel, mozgás) induljon el a beépített vagy külső sziréna, amit opcionálisan csatlakoztathatunk a rendszerhez. Szintén a [Config] menüpontban kezelhetjük a felhasználókat, a hálózati paramétereket és a rögzített videoanyagokat.
Első bekapcsolás után azonnal a csatlakoztatott kamera képe fogad minket, és egy teljesen érthető, négyrészes felosztásban jelennek meg a beérkező képanyagok. Dupla kattintással teljes képernyőre kapcsolhatjuk az adott negyedet, jobb kattintással pedig előhozhatjuk a kamerák kezeléséhez tartozó menüsort, ahol a képen belül ráközelíthetünk részletekre, színbeállításokat végezhetünk, elindíthatjuk a felvétel funkciót, és megfelelő, távolról mozgatható kamera esetén a szoftver segítségével pásztázhatjuk a környéket