Helyesbítés [2013. május 6.]: hírünk megjelenése után kiderült, hogy a törvény számos sarkalatos pontja elhamarkodottan és tévesen lett interpretálva a média által: a fotókat árvának kizárólag az angol kormány által kijelölt független testület minősíthet, a jogszabály nem veszi el automatikusan senki szerzői jogait, a szerzői jogok a mű létrejöttétől továbbra is megilletik a készítőt, az árva fotókat pedig nem lehet allicencbe adni más vállalkozások számára. A félreértés tisztázásáért dr. Ormós Zoltánnak tartozunk hálával, köszönjük az információkat!
Bizonyára sokan emlékeznek még, hogy tavaly év végén az Instagram a felhasználási feltételeinek megváltoztatásával lényegében lehetőséget teremtett volna arra, hogy az ügyfelek által feltöltött fotókat kiárusítsa reklámcégeknek a készítőjük tudta nélkül. A Facebook tulajdonában lévő szolgáltatás az óriási felháborodásra tekintettel végül kénytelen volt visszavonni az ÁSZF vonatkozó módosítását.
Éppen ezért is meglepő, hogy néhány nappal ezelőtt a brit törvényhozás mindenféle különösebb felháborodás nélkül képes volt beiktatni egy törvényt, amely értelmében az árva fotók közkinccsé váltak: a szabályozás szerint akár üzleti célból is fel lehet használni bármilyen képet, amely tulajdonosa azt célzottan nem regisztrálta be magántulajdonként a PLUS névre hallgató szerzői jogvédelmi szolgáltatásban.
Mindez annyit tesz, hogy például a reklámcégek elméletileg még mások Facebookon megosztott családi fotóit is lenyúlhatják, noha ezek esetében árvaságról beszélni konkrétan hazugság. Hab a tortán, hogy a képeket elvileg ugyanúgy továbbértékesíthetik a vállalatok, mintha a saját tulajdonuk volna, miközben a készítőjük nevét megemlíteniük sem kötelességük, nem hogy jogdíjat fizetni számukra.