A tajvani Synology nevét általában hálózatra kötött adattároló eszközökkel kapcsolatban halljuk. A gyártó azonban nem csak NAS készülékekkel foglalkozik, amit jelez, hogy a Computexre magukkal vittek egy igazán nagy tudással rendelkező útválasztót is, az RT1900ac routert.
Klasszikus kinézet
Az eszköz kinézete nem kihívó, igazából teljesen beleolvad a többi router mezőnyébe. A fekete burkolatba rejtették a szokásos LED-eket, és oldalt található egy USB 3.0-s port, valamint egy kedves gesztus, egy SD-kártyaolvasó.
A 802.11b/g/n/ac szabványokat támogató router a 2,4 és az 5 GHz-es sávokat is kezeli, és 3x3-as MIMO streamet kínál. Ha minden rendben van, akkor 1,9 Gbps-os átvitelt tesz lehetővé a vezeték nélküli hálózaton.
Felhasználóbarát kezelőfelület
Az RT1900ac egyik legnagyobb erőssége a felhasználóbarát kezelőfelület, amivel igyekszik kitűnni a sorból. A Synology próbálta a lehető legjobban leegyszerűsíteni a felületet, ahhoz hasonlóan, mint amit a NAS termékeinél is megszoktunk. Ezúttal a végeredményt Synology Router Management (SRM) OS 1.0-nak nevezték el.
Az UI-n megtalálhatóak a szülői felügyelet funkciói is, amelyekkel teljesen blokkolhatóak szükség szerint egyes weboldalak, de időbeli korlát is beállítható. Ez utóbbi esetben nap közben például lehetetlen lesz Facebookozni, és a rendszer van annyira ügyes, hogy bármilyen mobileszközről elcsípi az appokon keresztüli forgalmat, és blokkolja is azt a hálózaton.
Ugyanezen a felületen lehet hozzáférni a csatlakoztatott USB-s adattárolóhoz, illetve szintén innen kezelhető a behelyezett memóriakártya. A Quality of Service funkciók az adatforgalom szabályozását hivatottak segíteni - az adathasználatot appok és eszközök alapján is figyelemmel követhetjük, és még az is kiderül, hogy az egyes oldalakon mennyit fogyasztottunk.
Az RT1900ac egyik külön érdekessége, hogy az előlapi LED-ek kikapcsolhatóak, így éjszaka a router nem zavarja az alvást sem. Szerencsére a LED-ek kikapcsolása még időzíthető is, így megoldható, hogy csak este 8-tól reggel 8-ig legyen sötét az útválasztó. Míg az elsődleges kezelőfelülethez weben keresztül lehet hozzáférni, addig van a routerhez androidos és iOS-es app is. Az RT1900ac idén augusztusban kerül a boltokba.
Nektek milyen routeretek van most?