Mit tegyünk egy androidos okostelefonnal, ha biztonságban szeretnénk tudni rajta az adatokat? Magától értetődő, hogy biztosítsuk be egy erős jelszóval vagy ujjlenyomattal, és titkosítsuk is az eszközt. Ha azonban odaadjuk a barátainknak vagy az ismerőseinknek néhány fotó miatt, akkor a galériától függően jöhet az aggódás, vajon elkezdenek-e jobbra-balra lapozgatni. Mit lehet tenni ez ellen? Mutatjuk.
A fotók védelme
Akármilyen helyzetről is van szó, elkerülhetetlen, hogy aki a kezébe kap egy telefont egy fotó miatt, az utána lapozgatni szeretne. Mivel a galériában érzékeny témájú képek is szerepelhetnek, ezért az ilyen esetekre jó segítség lehet a Focus nevű alkalmazás.
Ebben kiválaszthatjuk azokat a képeket a Galérián keresztül, amelyeket meg szeretnénk mutatni. Miután az app számára megosztottuk ezeket, az app zárolja a készüléket, és csak a kiválasztott képeket engedni nézegetni. A képernyőt elhagyva meg kell adni a feloldáshoz szükséges kódot. Az extrák között egy olyan funkció is van, ami sípol, ha valaki el akarja hagyni az appot.
Minden más fájl
Természetesen a képek mellett a videókat és a dokumentumokat is meg lehet védeni a kíváncsi szemektől. Erre a feladatra enyhébb és szigorúbb módszereket is választhatunk. Ha nincs szükség komolyabb titkosításra vagy szuperbiztos védelemre, akkor elegendő lesz egy jobb fájlkezelő, amivel meg kell keresni a kérdéses mappát. Ebben kell létrehozni egy új fájlt, [.nomedia] névvel. Ilyenkor egy olyan üres fájlt helyezünk el a könyvtárban, aminek hála az Android a fájlok indexelésekor kihagyja a mappát, és nem jeleníti meg sem az appokban, sem a keresésekkor. Manuálisan, fájlkezelőn keresztül persze hozzáférhető marad minden. A fájlok zárolását hirdető appokkal néha jobb vigyázni, hiszen a tartalmak rossz esetben megsérülhetnek és elérhetetlenné is válhatnak - sok program pedig eleve csak az előbb említett üres fájlt hozza létre.
Az appok védelme
Ha nem szeretnénk, hogy egy kölcsönadott telefonon bárki a Facebook appot vagy más hasonlót nézegessen, akkor be kell vetni egy segédprogramot, ami képes korlátozni ezek használatát. Erre a célra beválhat mondjuk a Smart App Locker, amellyel kiválaszthatóak az érzékeny alkalmazások, és kóddal védhetőek.
Ezzel a néhány trükkel már nyugodtan lehet odaadni az ismerősöknek az androidos készüléket, hogy megnézzenek rajta néhány képet vagy fájlt.
Nektek volt már gondotok hasonló helyzetek miatt?