Nem csak PC-n, hanem mobilon is előfordul időről időre, hogy véletlenül olyan fájlt vagy fájlokat is törlünk, amelyekre valójában még szükségünk lett volna. Alapesetben a telefonok többségén elérhető "kuka" funkció - legyen az bárhogyan is elnevezve - jelenti a leggyorsabb segítséget. De mit tehetsz akkor, ha a mobilodon ez a funkció ki van kapcsolva, vagy sosem volt elérhető?
A jó hír az, hogy nincs minden veszve, de hasonlóan ahhoz, ahogy PC-n egy SSD-ről is csak akkor van esélyed a visszaállításra, ha gyorsan kapcsolsz, az okostelefonoknál is igyekezni kell. A flash-alapú adattárolóknál ugyanis a karbantartási rutinok véglegesen törlik az adatokat - a mobiloknál pedig ezek a rutinok automatikusan, felhasználói beavatkozás nélkül futnak le. Megmutatjuk azokat a szoftvereket, amelyekkel érdemes próbát tenned, ha egy véletlenül letörölt fájlt szeretnél visszaállítani.
Fontos tudni, hogy a legalaposabb módszert rendszerint csak akkor lehet kiválasztani, ha a telefonod rootolt - viszont eszedbe ne jusson csak ezért rootolni a mobilt! Pár képért vagy dokumentumért nem éri meg kockáztatni a garanciát, a rendszerfrissítéseket és úgy általában a telefon operációs rendszerének biztonságát. Az alkalmazások többsége viszont sajnos ingyenesen csak korlátozott adatmennyiség visszaállítására használható.
DiskDigger Photo Recovery
Ezt az alkalmazást fotók és videók visszaállítására tervezték. Nemcsak a belső memória, hanem az SD-kártya területét is át tudja nézni. Többféle üzemmódban használható. Habár a legjobb eredményt rootolt mobilon adja, a bootloader feltörése nélkül is elég alapos munkát végez. Ha a hosszabb vizsgálatot választod, a folyamat akár 30-60 percet is igénybe vehet. A megtalált fájlokat visszaállíthatod Google Drive vagy Dropbox tárhelyre is, ha pedig kevés adatról van szó, akkor az e-mailes küldés is szóba jöhet. Emellett arra is van lehetőség, hogy a fájlokat a belső memóriára mentsd.
UltData for Android
Ezzel a szoftverrel nemcsak fotókat és videókat, hanem akár hangfájlokat és dokumentumokat is visszaállíthatsz, valamint egyes chatprogramoknál a beszélgetési előzményeket is visszaszerezheted például programhiba esetén. Az UltPhone root nélkül is hozzá tud férni az adattároló minden fontos részéhez, így bármilyen telefonnal használhatod. Gyorsan dolgozik, a megtalált fájlokat pedig - a könnyebb áttekinthetőség érdekében - kategóriákba rendezni. A program arra is lehetőséget ad, hogy megnézd a fájlok előnézeti képét visszaállítás előtt.
Data & Photo Recovery
Fotók, videók, hangfájlok és dokumentumok visszaállítására használható a Data & Photo Recovery is; ennél az appnál a dokumentumok kategóriába azonban az átlagosnál több fájltípus tartozik. Hiszen nemcsak valódi dokumentumokat, hanem például ZIP fájlokat és APK fájlokat is visszaállíthatunk vele. A fájlokat a belső memóriába is visszaállíthatjuk annak a veszélye nélkül, hogy ott meglévő adatot írnánk felül. Viszont a mappákat sajnos nem kapjuk vissza, valamennyi fájl ömlesztve kerül a belső tárhelyre.
File Recovery - Photo Recovery
Az egyetlen olyan fájlmentő szoftver ebben a gyűjteményben, amely teljesen ingyenes - igaz, cserébe annyira telerakták reklámokkal a fejlesztők, amennyire csak lehet. Az ingyenesség ellenére vannak érdekes funkciók; az app a visszaállított fájlok között megkeresi például a duplán (vagy még több példányban tárolt) adatokat, a visszaállított képeket pedig optimális esetben nemcsak mappa nézetben, hanem dátum vagy méret alapján rendezve is megnézheted. Sőt, még szűrhetsz is, ha tudod, hogy a keresett fotót mikor készítetted.
Dr.Fone: Photo & Data Recovery
A Dr.Fone neve alighanem sokak számra ismerős, ugyanis nemcsak adatvisszaállító szoftver, hanem más segédprogram is készül ezzel a névvel. A Photo & Data Recovery ráadásul nemcsak az adatok visszaállítására használható, hanem akkor is hasznát veheted a programnak, ha például a mobil és a PC között szeretnél adatokat másolni, telefonkönyvet szinkronizálni, biztonsági mentést készíteni és így tovább. Az app még egy mesterséges intelligencián alapuló képjavító modult is tartalmaz.