Igazából nem voltak olyan konkrét jelentések, amelyek alapján a Spectre és a Meltdown sérülékenységek bármilyen katasztrófát eredményeztek volna, amit a hackerek okoztak ezeken keresztül. Mégis óriási figyelem övezi a témát, az elmúlt 10 év legtöbb CPU-ja sérülékeny volt, az Intel és AMD pedig nem győzte kiadni a frissítéseket és a biztonság fokozásán dolgoznak azóta is.
Mindkét óriás azon küzd, hogy hardverszintű védelmet garantáljon a rések ellen, de a hackerek aztán újra és újra találnak még kiskapukat, vagyis egyesek szerint ideje lenne leváltani ezt az egész modellt.
Itt jön a képbe a Morpheus processzor biztonsági architektúrája, amit a Michigani Egyetem kutatói mutattak be.
A Morpheus egy proaktív biztonsági rendszerrel titkosítja és véletlenszerűen rendezi újra a saját kódjainak részeit másodpercenként 20 alkalommal. Az egyik fejlesztőmérnök szerint hiába találna hibát vagy sérülékenységet még a legügyesebb hacker is, az ennek kiaknázáshoz szükséges információ 50 milliszekundum alatt eltűnik. Ez ma a legközelebbi dolog a jövőálló rendszerek fogalmához, és olyan, mintha a Rubik-kocka minden pislogáskor átrendezné magát, miközben ki akarjuk rakni.
A projekt nagyon érdekli az amerikai hadsereget is, a finanszírozásába a DARPA is beszállt. A prototípus a kontrollált támadások során mindent kivédett, a kutatók szerint a legfejlettebb technikák ellen is hatásos a védelem, ráadásul a CPU képes fokozni a randomizáció sebességét, ha nő a támadások száma. Az 50 milliszekundumos beállítás pedig csak 1 százalékban van hatással a teljesítményre.
Idővel az ilyen rendszereket a fogyasztói processzorokba és az IoT-s eszközökbe is beépíthetik.