Hirdetés

A PC-k és okostelefonok mentesülnek Trump vámjai alól, de a konzolok nem



|

Egyelőre nem lehet tudni, szándékosan tesznek-e különbséget a számítógépek és a játékkonzolok között.

Hirdetés

Az Amerikai Egyesült Államok újonnan bevezetett vámintézkedései várhatóan jelentős hatással lesznek a játékkonzolokra, míg a PC-k és okostelefonok mentesülnek a szankciók alól. Bár egyes elemzők szerint ez a lépés akár szándékos is lehet, mások szerint mindössze adminisztratív figyelmetlenségről van szó, ami kérdéseket vet fel a videójáték-ipar jövőbeli helyzetével kapcsolatban. Chris Dring, a GamesIndustry.biz korábbi vezetője saját hírlevelében megerősítette, hogy a konzolgyártók - köztük a Sony, a Microsoft és a Nintendo - termékei is érintettek lesznek, így a közelgő Nintendo Switch 2 is. Ezzel szemben a PC-s alkatrészekre, például SSD-kre vonatkozó vámok alól való mentesség továbbra is fennáll. Az egyetlen pozitívum, hogy a Switchhez készült játékkazetták nem kerülnek bele a vámköteles kategóriába, így ezek árát valószínűleg nem befolyásolja a 145 százalékos pótlólagos teher.

A Nintendo már korábban is igyekezett csökkenteni a vámokból eredő költségeket: az év első hónapjaiban a Switch 2 gyártásának nagy részét Vietnámból irányították az Egyesült Államokba, mivel a vámintézkedések bevezetése ekkor már küszöbön állt. Ugyanakkor a Vietnamból és Kínából érkező termékek továbbra is célkeresztben vannak, ami hosszabb távon kiszámíthatatlanná teheti a logisztikai és gazdasági stratégiákat. Elemzők szerint ez nem csupán árnövekedéshez vezethet, hanem geopolitikai feszültségeket is generálhat, különösen az ázsiai térségben.

Hirdetés

Lisa Hanson, a Niko Partners vezetője szerint nem kizárt, hogy a kínai fogyasztók - még egy esetleges jövőbeli USA-Kína megállapodás ellenére is - tudatosan elfordulnak az amerikai termékektől. Kínai közösségi médiában már most is megjelentek olyan diskurzusok, amelyek az amerikai technológiák és videójátékok bojkottjára szólítanak fel. Hasonló fogyasztói reakciók várhatóak lehetnek Japánban, Dél-Koreában, Thaiföldön és más ázsiai országokban is. A kínai szabályozó hatóságok emellett akár meg is tagadhatják a nyugati játékok ISBN-engedélyeit, vagy komolyabban fontolóra vehetik a Steam International blokkolását, amely ugyan jelenleg is elérhető Kínában, de hivatalosan nem működik legálisan az országban.

Az amerikai videójáték-ipar képviseletét ellátó Entertainment Software Association nemrégiben figyelmeztetett arra, hogy a vámok "valódi és káros" hatást gyakorolnak majd az iparágra. A DFC Intelligence piackutató cég alapítója, David Cole szerint mindezek ellenére a Nintendo nem fogja módosítani a Switch 2 várható 450 dolláros bevezető árát, még akkor sem, ha az Egyesült Államokban és Kanadában ideiglenesen szüneteltették az előrendeléseket. Az amerikai játékosoknak szóló előrendelések a tervek szerint május 8-tól indulnak újra, de a vámok hosszabb távú hatása még mindig kérdéses. A jelenlegi helyzet rámutat arra, mennyire érzékeny a globális videójáték-piac az amerikai kereskedelempolitikai változásokra, különösen, ha azokat átgondolatlanul vagy következetlenül vezetik be.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.