A PC-s hardverpiac már eddig is a totális káosz szélén táncolt az amerikai vámháborúk miatt, de Donald Trump most újabb szintre emelte a bizonytalanságot. Az Egyesült Államok elnöke ugyanis bejelentette, hogy a legtöbb ország esetében 90 napos szünetet rendel el az új vámok bevezetésében - kivéve Kínát, amelyre azonnali hatállyal 125%-os vámot vet ki, a "világpiac iránti tiszteletlenség" miatt. Ez nemcsak a globális gazdaságot, hanem konkrétan a PC-játékosokat és a hardvergyártókat is teljes bizonytalanságba taszította.
Trump a Truth Socialon közzétett üzenetében azzal indokolta a döntést, hogy Kína "rendszeresen visszaél" az amerikai és nemzetközi kereskedelmi szabályokkal, és ez a hozzáállás többé nem elfogadható. Ezzel szemben több mint 75 ország - köztük amerikai kormányzati szervek, mint a Kereskedelmi Minisztérium, a Pénzügyminisztérium és az Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselete - közvetlen egyeztetést kezdeményezett, amit Trump elismerésként 10%-os, átmeneti vámra mérsékelt az említett országok esetében. A 90 napos "vámcsökkentési időszak" azonban semmilyen formában nem vonatkozik Kínára.
NEW TRUTH SOCIAL FROM PRESIDENT TRUMP:
— The White House (@WhiteHouse) April 9, 2025
🇨🇳125% TARIFF ON CHINA
🌎90-DAY PAUSE & LOWERED 10% RECIPROCAL TARIFF FOR OTHER COUNTRIES
🚨EFFECTIVE IMMEDIATELY pic.twitter.com/Gt5Bd6276m
Hogy ez mit jelent a PC-s közösség számára? A válasz egyszerű: komoly áremelkedések jöhetnek, még a mostani zűrzavaros állapothoz képest is. A Razer például máris eltávolította új Blade laptopjainak árazását és előrendelési oldalait - nyilvánvalóan azért, mert nem tudják garantálni, hogy mennyiért lehet majd őket forgalmazni a vámemelések után. A Framework hasonló lépésre szánta el magát, bizonyos modellek amerikai értékesítését ideiglenesen felfüggesztették, mivel 10%-os vám mellett már a legalapabb gépeiket is veszteséggel tudnák csak eladni.
És ez még csak a jéghegy csúcsa. A Nintendo például elhalasztotta a Switch 2 amerikai előrendeléseit, hogy átgondolják, milyen hatással lehetnek a vámok az árképzésre. Japán kiadók - akik eddig kifejezetten erős évet zártak - szintén bajba kerültek a hétvégén, a hirtelen jött vámintézkedések ugyanis teljesen felborították az exportterveiket. A társasjáték-kiadók hasonlóképpen pánikolnak: több cég szerint ez egy olyan helyzet, ahol mindenki csak veszít.
Az Entertainment Software Association már februárban figyelmeztetett, hogy Trump tarifái százmilliók életére lesznek negatív hatással, de még ez az előrejelzés is optimistának tűnik most, amikor reális lehetőség, hogy egy középkategóriás gamer laptop 5000 dollárba kerüljön, míg a felsőkategóriás modellek elérhetik a 15 000 dollárt. És ezek még nem amerikai gyártású termékek - egyes becslések szerint, ha például egy iPhone-t az Egyesült Államokban kellene összeszerelni, annak ára akár 3500 dollár is lehetne.
A világpiac most lélegzetvisszafojtva figyeli, hova vezet ez az újabb vámháborús fordulat. Egy dolog biztos: a PC-s hardvervásárlás az Egyesült Államokban - és közvetve a világ többi részén is - most még kiszámíthatatlanabb, mint valaha. A gyártók és a fogyasztók számára egyaránt létfontosságú lenne egy stabil és átlátható kereskedelmi környezet, de ettől egyre csak távolodunk.