A szöveggenerátorok piacán jelenleg a Microsoft bír az egyik legfejlettebb szolgáltatással, hiszen a redmondiak több mint 10 milliárd dollárt fektettek a ChatGPT mögött álló OpenAI-ba, melynek köszönhetően a korábban Bing Chatnek hívott Copilot chatbotot és a Copilot Tervező képgenerátort is Sam Altanék technológiája hajtja.
Az OpenAI még tavaly ősszel leplezte le a legújabb nagy nyelvi modelljét, a GPT4-Turbót, ami jóval fejlettebb válaszokat tesz lehetővé a ChatGPT-ben, ám ezt azóta is csak a fizetős felhasználók élvezhetik. A Microsoft azonban nem ilyen fösvény, és most ingyen is elérhetővé tette a következő generációs megoldást.
A redmondiak eredetileg decemberben ígérték meg, hogy hozzájuk is be fog köszönni a GPT4- Turbo, most pedig Mikhail Parakhin, a cég internetes szolgáltatásaiért felelős vezető az X-en jelentette be, hogy immáron a Copilot ingyenes kiadását az új nyelvi modell hajtja. A fizetős (Pro) ügyfeleknek szóló extra az, hogy ők egy kapcsoló segítségével a régi motorra is visszaválthatnak, ha valamiért azt preferálnák.
After quite some work, GPT4-Turbo replaced GPT-4 in the Copilot free tier. Pro users can still choose the older model, if prefer (there is a toggle).
— Mikhail Parakhin (@MParakhin) March 12, 2024
Kommentárokra válaszolva Parakhin ugyanakkor elárulta, hogy a Copilot továbbra sem kizárólag a GPT4-Turbóra hagyatkozik: a szöveggenerátor "Kreatív és Precíz üzemmódjai "majdnem teljes egészében" az új modellel dolgoznak, a Kiegyensúlyozott válaszoknál viszont csak "bizonyos esetekben" van így. De még ezzel együtt is üdvözlendő a Microsoft megközelítése, hiszen az OpenAI-nál minimum havi 20 dollárt (ChatGPT Plus-tagság) kell kicsengetni a fejlettebb motorért.
A GPT4-Turbónak több előnye is van. Először is a normál GPT-4-gyel szemben nem 2021 szeptemberéig, hanem 2023 áprilisáig gyűjtött webes adathalmazokon tanították be, így aktuálisabb információkból gazdálkodhat, a közel egyéves hézagot pedig a redmondiak saját megoldása, a Prometheus tölti ki, amely a Bing kereső naprakész találatait is becsatornázza a rendszerbe.
Emellett a GPT4-Turbo 128k-s kontextusablakokkal a dolgozik, ami leegyszerűsítve annyit tesz, hogy a korábbi 50 oldal helyett itt már kb. 300 oldalnyi szöveget használhat fel a válaszai megalkotásához, pontosabbá és kifinomultabbá téve azokat. Ami pedig elsősorban az üzemeltetőnek jó hír, az OpenAI szerint az új nyelvi modell jelentősen olcsóbban is üzemeltethető, mint az előző generáció.