Az Elon Musk birtokába került Twitter (manapság már X) a tulajdonosváltást követően látványosan fellazította a moderálási szabályokat, az intézkedést pedig nemcsak a dollármilliókat költő hirdetők egy része nézte rossz szemmel, de a felhasználók körében sem mindenkinél aratott egyöntetű tetszést.
A közösségi médiás óriás Meta kiszúrta az ezzel támadt piaci rést, és júliusban sietve útnak indította a saját Twitter-klónját az Instagrammal szorosan összekapcsolt Threads képében. Az Európában továbbra sem elérhető alkalmazás egész ígéretes rajtot produkált, ám ezt követően gyorsan bezuhant a felhasználók aktivitása, most pedig egy újabb döntés rombolhatja a népszerűségét.
Elsőként a The Washington Post írta meg, hogy a Meta több keresőszót is teljes egészében blokkolni kezdett, amelyek kapcsán az üzemeltető attól tart, hogy félrevezető vagy ártalmas posztokat terjesztenek a segítségükkel. A korlátozás egyebek mellett a koronavírushoz és az oltásokhoz (pl. COVID, vaccine) kifejezéseket, valamint az olyan keresőszavakat érinti, mint a sex vagy a nude (meztelenség).
A lap érdeklődésére maga a Meta is megerősítette a blokkolás tényét, arra hivatkozva, hogy csak egy átmeneti intézkedésről van szó, amely a "potenciálisan érzékeny" tartalmakra vonatkozik. A szigorú korlátozást viszont nem mindenki vette jó néven, hiszen a fürdővízzel együtt a gyereket is sikerült kiönteni, vagyis már a hiteles információkra sem lehet rákeresni az érintett témákban.
Mindez odáig vezetett, hogy az Instagram élén álló Adam Mosseri végül kénytelen volt a Twitter/X felületén nyugtatni a kedélyeket. A vezető az itt megosztott posztjában azt írta, hogy már dolgoznak a keresés gyors kibővítésén, de szeretnének tanulni a korábbi hibáikból, ezért jobbnak gondolja, hogy óvatosan járnak el.
I hear you, and we're working to support more searches quickly. We're trying to learn from last mistakes and believe it's better to bias towards being careful as we roll out search.
— Adam Mosseri (@mosseri) September 11, 2023
Mosseri ezzel valószínűleg arra célzott, hogy az Instagramot a múltban rengeteg kritika érte, amiért a nem túl hatékony moderáció miatt szinte szabadon terjedhettek a felületén az álhírek, és még ma is gondot okoznak az olyan témák, mint a pedofil tartalmak népszerűsítése és a platformon zajló kiterjedt drogkereskedelem.
Hogy meddig marad fenn a keresőszavak kategorikus tiltása a Threadsen, arra vonatkozóan Mosseri és a Meta sem adott tájékoztatást, a fejlemény viszont ismét rámutat, hogy a Mark Zuckerberg vezette vállalat kifejezetten sietve szabadította a piacra a szolgáltatást, amelyen a vállalat elmondása szerint csak egy maroknyi csapat dolgozott.