A bitcoinhoz hasonló mechanizmusok figyelhetők meg később indult NFT-k esetében, de itt talán már nem is nagyon lehet reménykedni abban, hogy hatalmasat fordulna a trend, akkora buktákról beszélünk. Az NFT-k piaca is jól indított kezdetben, de az elmúlt időszakban sokaknak megingott a bizalma a gyűjtői darabok piacában. A jelenlegi számok azt mutatják, hogy nem jó befektetés úgynevezett non-fungible tokeneket vásárolni.
A dappGambl nevű oldal egy afféle mindentudója a fenti virtuális fizetőeszközöknek, befektetéseknek. Nemrégiben egy olyan kutatás eredményeit hozták nyilvánosságra az ágazattal kapcsolatban, ami két neves kripto-NFT-s oldal, az NFT Scan és a CoinMarketCap számait vizsgálta a "gyűjtői kódsorok" piaci mechanizmusainak tükrében.
A két oldal adatai szerint a vizsgált 73.257 NFT-ből 69.795-nek, azaz valamivel több mint 95%-nak nulla felé közelített az értéke.
A jelentés becslése szerint 23 millió ember birtokol jelenleg ilyen értéktelen NFT-ket. Szakértők szerint a korábban milliókért gazdát cserélő egyedi darabok piaca kártyavárként omolhat össze a közeljövőben.
Az NFT-k egy blokklánchoz, jellemzően az ethereumhoz kötődnek, és mindegyik egyedi aláírással rendelkezik, amelyet nem lehet lemásolni. Az NFT-k piacán 2021-ben és 2022-ben egy hatalmas felfutás volt, amely egy ponton havi 2,8 milliárd dolláros kereskedési mutatókat is eredményezett. A legnépszerűbb gyűjteményeknek, mint a Bored Apes vagy a CryptoPunks több millió dollárért keltek el, és a digitális csecsbecsék iránti rajongás a sokakra hatással levő ismert emberekre is átterjedt.
Az NFT-k tündöklése egybeesett a kriptovaluta-lázzal, amely most nagyon hasonló pályát fut be, hiszen a csúcson 70 000 dollárt érő bitcoin ma már alig több mint harmadát éri egykori értékének. A dappGambl kimutatása szerint a forgalomban levő NFT-k 79 százalékától próbálnak most szinte reménytelenül megszabadulni tulajdonosaik.