Hirdetés

Samsung Galaxy Tab S10 Ultra teszt - itt a tökéletes notebook-pótló?



|

Ha Android fronton a legjobb tabletet keresed, ami nemcsak szórakozásra, hanem munkára is használható, akkor jó helyen jársz.

Hirdetés

A Samsung tablet fronton több vasat tart a tűzbe: az átlagfelhasználóknak szánt A sorozat mellett itt van az S termékvonal is, ami a profiknak készült. Ebben a szériában a két legújabb modell az S10+ és az S10 Ultra. Közülük az Ultra változatot próbáltuk ki, amelynél elvileg nincs feljebb nemcsak a Samsung termékek között, hanem úgy általánosságban az androidos világban sem.

Majdnem tökéletes külső

A Samsung Galaxy Tab S10 Ultra többféle, összesen hatféle kiépítésben kapható. A matek úgy jön ki, hogy 12/256, 12/512 és 16/1024 GB-os RAM/háttértár kombinációk közül választhatsz úgy, hogy mind a három esetben eldöntheted azt is, hogy szeretnél-e 5G modemet a tabletbe, vagy elég a Wi-Fi-s adatkapcsolat.

A Galaxy Tab S10 Ultra impozáns látványt nyújt, hatalmas kijelzője tiszteletet parancsoló, hiszen nagyobb nemcsak a tabletek, hanem az ultrabookok többségnél is. A tervezés során a Samsung mérnökei minden milliméterre odafigyeltek, pozitív és negatív irányban egyaránt. A pozitív irányt a 14,6 colos képátló jelenti, a negatív irányt pedig a végletekig csökkentett kávaméret, valamint a mindössze 5,4 mm-es vastagság (vagy inkább vékonyság). A megjelenés profi, mindenből a prémium érzet sugárzik. Teljesen elégedettek mégsem lehetünk. Részben azért, mert a vékony káva miatt elég nehéz kézben tartani a tabletet úgy, hogy ne érj bele a kijelzőbe, részben pedig azért, mert a káva olyan vékony lett, hogy az előlapi dupla kamera számára sem volt elegendő hely, így a Samsung kénytelen volt egy minimális kivágást eszközölni. A kézből való használatot ráadásul nemcsak a vékony káva nehezíti meg, hanem az is, hogy a Galaxy Tab S10 Ultra a maga 718 grammjával rettenetesen nehéz.

Ha ebből arra asszociálsz, hogy a méret és tömeg adatok már nem tabletre, hanem inkább notebookra emlékeztetnek, akkor tejesen igazad van, amit alátámaszt az is, hogy a tablet egyik hosszabbik oldalára egy dokkoló csatlakozó is került - ide illeszkedik a külön megvásárolható, tokként és állványként is használható külső billentyűzet. A Galaxy Tab S10 Ultrát azonban nemcsak billentyűzettel, hanem az - USB-C kábellel együtt a dobozban megbújó - S Pennel is használhatod. A tervezési filozófia azonban véleményünk szerint mind a billentyűzet, mint a toll kapcsán megbicsaklik kicsit.

Hirdetés

A klaviatúra kétségtelenül hasznos, ha a tabletet munkára szeretnéd használni, hiszen levelek, dokumentumok készítése sokkal könnyebb, mint a beépített billentyűzettel. Viszont ha mást csinálsz, és kézben tartanád a kütyüt, akkor máris útban van - alternatíva lehet persze, ha tartalomfogyasztáshoz is leteszed a táblagépet az asztalra, de ez nem mindig optimális. Az S Pennel kapcsolatban az a legnagyobb problémánk, hogy nincs helye; persze mágnessel a hátlapra lehet erősíteni (ami a töltéséhez is feltétlenül szükséges), ám tok nélkül itt tartani a tollat nem egy életbiztosítás.

Visszatérve a kialakításra: az előlap közelebbről meg nem nevezett edzett üveg, az oldalsó rész és a hátlap pedig alumíniumból készült. A vékonyság ellenére a Galaxy Tab S10 Ultra nem nyeklik-nyaklik, tehát hímes tojásként bánni szükségtelen vele, de azért nyilván arra figyelni kell, nehogy véletlenül ráülj. A hatalmas hátlap síkjából kiemelkedik a két kameramodul, és szembetűnik az is, hogy a két rövidebb oldal közelében műanyag betétek törik meg a felületet - utóbbira azért van szükség, hogy az antennák "kilássanak".

Ami hatalmas plusz, az a 326,4×208,6×5,4 mm-es készülékház IP68-as szabvány szerinti por- és vízállósága; utóbbi 1,5 méteres mélységig és 30 percig garantált. A telefonoknál az IP68 megszokott a prémium kategóriában, a tableteknél viszont ritkaságszámba megy.

Hardverben váratlant húzott a Samsung

A Samsung Galaxy S10 Ultra a Mediatek Dimensity 9300+ rendszerchipre épül, ez minimum meglepő. Az S10+ és az S10 Ultra a dél-koreai gyártó első olyan táblagépei, amelyek Mediatek SoC-t használnak, ami éles váltás, hiszen korábban a prémium kategóriában tablet fronton is Qualcomm Snapdragonok teljesítettek szolgálatot. Emellett ráadásul a Samsung saját chipjei is ott vannak még. A Mediatek Dimensity 9300+ ezzel együtt nem rossz választás, egy darab 3,4 GHz-es Cortex-X4, három darab 2,8 GHz-es Cortex-X4 és négy darab 2,0 GHz-es Cortex-A720 maggal) sebesség és hatékonyság szempontjából sincs igazán okunk a panaszra. Hozzánk a 256 GB-os modell érkezett (5G nélkül), ebbe 12 GB RAM került - ha ez kevés, akkor azért igen magas árat kell fizetned, mert 16 GB RAM csak az 1 TB-os modell esetében opció. A GPU egy Immortalis-G720 MC12, aminél láttunk már gyorsabbat is, de ebbe a tabletbe ez a grafikus gyorsító is tökéletesen elég.

A kijelző méretéről már esett szó, de a panel nemcsak 14,6 colos mérete miatt prémium, hanem azért is, mert AMOLED, forradalmi 1848×2960 pixeles felbontással. Akár 900 nit fényerőt is ki tud préselni magából (ez 50% plusz az elődmodellhez képest), és a 120 Hz-es képfrissítést is támogatja. A kijelző minden szempontból tökéletes képet nyújt, felülete pedig bőven elegendő ahhoz, hogy produktív munkát végezz rajta - amihez a 16:10-es képarány is hozzájárul.

Adapterekből és szenzorokból nincs hiány: az ujjlenyomat-olvasó a kijelző alatt helyezkedik el (fektetett helyzetben a jobb oldalon, de kényelmesen nem érhető el), a helyzetmeghatározást pedig GPS segíti. NFC nincs, Wi-Fi viszont van (7-es), a Bluetooth 5.3-as, az USB-C csatlakozó pedig 3.2-es szabványú. Emellett van egy mágneses csatlakozó is a billentyűzet számára, de erről már korábban esett szó.

Használat közben

A tabletre az Android 14 - One UI 6.1 párosa került, a rendszert a Mediatek Dimensity 9300+ kifogástalan sebességgel futtatja, akadozásokra nem kell számítani. Az alkalmazások is pörgősen indulnak, és az olyan produktív szoftverek számára, mint például a Photoshop, szintén van elegendő erőtartalék. A Samsung a tabletre hét évig garantálja a frissítést, ami nemcsak a biztonsági csomagok kiadását jelenti, hanem az Android főverziók lekövetését is. A One UI a megszokott külsővel vár; egy jól átgondolt interfészt biztosít temérdek beállítási lehetőséggel és jó testreszabhatósággal. A Galaxy Tab S10 Ultrára a Samsung saját alkalmazásai (pl. Health, SmartThings, Secure Folder) is elérhetők, és természetesen jelen vannak az S24 széria kapcsán már megismert AI funkciók is - a Google-féle Karikázva keresés opcióval egyetemben.

A legfontosabb viszont az, hogy a Galaxy Tab S10 Ultra támogatja a DeX üzemmódot, amit ha bekapcsolsz, a kezelőfelület átalakul: kapsz egy tálcát az alkalmazások indításához, működik a drag-n-drop, a szoftverek pedig nemcsak teljes képernyős módban használhatók, hanem ablakban is. Még arra is van lehetőség, hogy egymás mellé több ablakot helyezz el. Emellett a DeX azt is lehetővé teszi, hogy mobilodat egérként (touchpadként) használd, és ha van a közeledben okostévé, akkor ahhoz is kapcsolódhatsz, vezeték nélkül. Apró szépséghiba, hogy a Samsung által kínált billentyűzet 120 ezer forintért nemhogy drága, hanem egyenesen rablásnak tűnik, főleg ha azt is figyelembe vesszük, hogy gépelésnél kényelmi szempontból csak közepes teljesítményt nyújt.

A tablet akkor is kitűnik az androidos mezőnyből, ha az S Pent használod: hatalmas kijelzője rengeteg területet nyújt rajzokhoz vagy más kreatív feladatokhoz. Ha pedig pihenésre adnád a fejed, akkor a két oldalt elhelyezett, az AKG-vel együtt finomhangolt hangszórók tényleg jó hangminőséggel szolgálnak, filmnézéshez és zenehallgatáshoz egyaránt. És ez még úgy is igaz, hogy a vékony keretből adódóan a hangszórók teljesen oldalra néznek. Általánosságban a Galaxy Tab S10 Ultra nagyjából azonos teljesítményt nyújt legfőbb riválisához, az iPad Próhoz képest, multimédiás területen viszont felülkerekedik rajta, hiszen a 16:10-es képarány a filmekhez egyértelműen jobb.

A 11 200 mAh-s akkumulátor rendes használat mellett kb. 9-10 órányi használatot biztosít, ez egy teljes napnyi folyamatos munkát jelent, vagy normál használat mellett több napnyi üzemidőt. A töltés is elég tempós: a 45 wattos teljesítménnyel az akkumulátor 10-ről 100%-ra 2 óra 10 perc alatt tölthető fel.

Szokásunktól eltérően ezúttal a kameráknak nem szentelünk külön részt, mert teljesen felesleges. Noha a hátlapon egy 13 és egy 8 MP-es kamera is csücsül, teljesen egyértelmű, hogy ezzel a tablettel senki sem fog fotókat készíteni - a kamerák alapvetően nem is ezért vannak, hanem azért, hogy ha például a munka során dokumentumokat kell lefotóznod, akkor azt a tablettel is megtehesd, ne kelljen csak ezért telefonhoz nyúlni, és a képek átküldésével foglalkozni. Az előlapon lévő két 12 MP-es kamera sem elsősorban a szelfikészítést segíti, hanem videohívásoknál tudod őket munkára fogni. Az egyiket akkor, ha egyedül veszel részt a hívásban, a másikat akkor, ha többen is vagytok.

Összegzés

Teljesen egyértelmű, hogy a Samsung megpróbált mindent beleadni a Galaxy Tab S10 Ultra tervezése során, viszont maradéktalanul így sem lehetünk elégedettek. 500 ezer forintos nyitó ár mellett például a Mediatek chipset csalódás valamelyest. A dizájn is gyönyörű, de nem teljesen praktikus: belógó kamerasziget, a kényelmes fogáshoz túl vékony keret, és szerencsétlen helyre került ujjlenyomat-olvasó borzolja a kedélyeket, továbbá használaton kívül a toll tárolása sem tökéletesen megoldott. A külön megvásárolható billentyűzettel viszont a produktivitás fényévekkel javul, amihez még az is hozzájárul, hogy a One UI-ba integrált DeX funkció révén a kezelőfelületet pont úgy tudjuk használni, mint egy notebook esetében. A Galaxy Tab S10 Ultra elsősorban azok számra tökéletes megoldás, akiknek az ár nem lényeges szempont, és akiknek főleg tabletre van szükségük, amit néha azért notebook helyett is használnának.

Samsung Galaxy Tab S10 Ultra

Ár: 500 000 Ft
Teljesen egyértelmű, hogy a Samsung megpróbált mindent beleadni a Galaxy Tab S10 Ultra tervezése során, viszont maradéktalanul így sem lehetünk elégedettek.
  • Kijelző: 14,6" AMOLED, 1848×2960 pixel
  • Soc: Mediatek Dimensity 9300+
  • GPU: Immortalis-G720 MC12
  • RAM: 12 GB
  • ROM: 256 GB
  • Fő kamera: 13 MP + 8 MP (0,6×)
  • Akkumulátor: 11200 mAh, 45 wattos töltés
  • Méret: 326,4×208,6×5,4 mm
  • Tömeg: 718 g
PRO
  • prémium felépítés
  • remek kijelző
  • S Pen
  • DeX mód
  • AI funkciók
Kontra
  • drága
  • apró átgondolatlanságok a dizájnban
  • Mediatek chipset
                        Array
(
    [gameinfo_id] => 9033
    [topic] => 1
    [group] => 35
    [gameinfo_name] => Samsung Galaxy Tab S10 Ultra
    [gameinfo_name_alias] => 
    [gameinfo_platform] => 
    [gameinfo_gamestyle] => 
    [publisher_id] => 0
    [developer_id] => 0
    [manufacturer_id] => 7
    [gameinfo_game_released] => 0
    [gallery_id] => 0
    [gameinfo_description] => 
    [gameinfo_date] => 2024-12-28 17:00:02
    [gameinfo_webpage] => 
    [gameinfo_tags] => samsung, tablet, s10 ultra
    [gameinfo_url] => samsung-galaxy-tab-s10-ultra
    [gameinfo_pro] => prémium felépítés
remek kijelző
S Pen
DeX mód
AI funkciók
    [gameinfo_kontra] => drága
apró átgondolatlanságok a dizájnban
Mediatek chipset
    [gameinfo_data] => Kijelző: 14,6" AMOLED, 1848×2960 pixel
Soc: Mediatek Dimensity 9300+
GPU: Immortalis-G720 MC12
RAM: 12 GB
ROM: 256 GB
Fő kamera: 13 MP + 8 MP (0,6×)
Akkumulátor: 11200 mAh, 45 wattos töltés
Méret: 326,4×208,6×5,4 mm
Tömeg: 718 g
    [gameinfo_gs_rating] => 0
    [gameinfo_pcw_rating_performance] => 9
    [gameinfo_pcw_rating_service] => 9
    [gameinfo_pcw_rating_pricevalue] => 8
    [gameinfo_pcw_rating_display] => 10
    [gameinfo_pcw_rating_materialquality] => 10
    [gameinfo_pcw_rating_extrafunctions] => 9
    [gameinfo_pcw_rating_software] => 10
    [gameinfo_pcw_rating_battery] => 9
    [gameinfo_pcw_rating_look] => 9
    [gameinfo_pcw_awards] => Array
        (
            [0] => 
        )

    [gameinfo_price] => 500 000
    [gameinfo_forum_url] => 
    [gameinfo_embed] => 
    [gameinfo_quote] => Teljesen egyértelmű, hogy a Samsung megpróbált mindent beleadni a Galaxy Tab S10 Ultra tervezése során, viszont maradéktalanul így sem lehetünk elégedettek.
    [gameinfo_format] => 
    [gameinfo_pegi] => 
    [gameinfo_pegi_descriptor] => 
    [gameinfo_multiplayer_online] => 
    [gameinfo_multiplayer_offline] => 
    [gameinfo_numofplayers] => 
    [gameinfo_pack] => 
    [gameinfo_language] => 
    [gameinfo_subscription] => 0
    [gameinfo_important] => 0
    [gameinfo_release_date] => 0000-00-00
    [gameinfo_collectors_edition] => 0
    [gameinfo_need_internet] => 0
    [gameinfo_cover] => 
    [gameinfo_screenshot1] => 
    [gameinfo_screenshot2] => 
    [gameinfo_screenshot3] => 
    [gameinfo_screenshot4] => 
    [manufacturer] => Array
        (
            [manufacturer_id] => 7
            [manufacturer_name] => Samsung
            [manufacturer_url] => samsung
            [manufacturer_link] => http://www.samsung.com
            [link] => /gyarto/samsung
        )

    [link] => /termekinfo/samsung-galaxy-tab-s10-ultra-9033.html
    [gameinfo_pro_list] => Array
        (
            [0] => prémium felépítés
            [1] => remek kijelző
            [2] => S Pen
            [3] => DeX mód
            [4] => AI funkciók
        )

    [gameinfo_kontra_list] => Array
        (
            [0] => drága
            [1] => apró átgondolatlanságok a dizájnban
            [2] => Mediatek chipset
        )

    [gameinfo_pcw_rating] => 9.2
)
1
                        
  • Teljesítmény:

    9

  • Ár/Érték:

    8

  • Anyagminőség:

    10

  • Extra funkciók:

    9

  • Kijelző:

    10

  • Szoftver:

    10

  • Akkumulátor:

    9

  • Kinézet:

    9

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.