2016-ban nagy port kavart az az ügy, amikor az Apple még az FBI kifejezett utasítására sem volt hajlandó feltörni egy iPhone-t, amit a San Brnardinóban elkövetett terrorcselekmény miatt akartak megvizsgálni. Végül a szövetségiek állítólag egymillió dollárt fizettek egy titokzatos harmadik fél számára, aki megoldotta a készülék kikódolását. Azóta is sokan kíváncsiak arra, létezik-e kereskedelmi forgalomban hasonló tudású megoldás, de mindeddig csak álhírek szóltak ilyesmiről, vagy bizonytalanul működő próbálkozásokról lehetett hallani. Eddig.
Atlantában ugyanis egy Grayshift nevű cég most bejelentette, hogy már megvásárolható tőlük a GrayKey nevű eszköz, amely képes a hozzá kapcsolt iPhone-ok jelszavát viszonylag rövid időn belül kideríteni. A nagyjából CD-tok alapterületű, 5 centi magas, szürke doboz első látásra nem sokat árul el a tudásáról, ahogy az sem, hogy mindössze egy működést jelző LED, két Lightning kábel, és fölöttük egy-egy csatlakozást jelző fény figyel a borításon.
A működés állítólag gyermekien egyszerű: csupán rá kell dugnunk a lezárt iPhone-t az egyik kábelre (akár egyszerre kettővel is próbálkozhatunk), majd ott tartani két percig. Ezután a LED jelzi, hogy lehúzhatjuk a készüléket, amely ekkor még nincs kikódolva, a doboz csak egy folyamatot indít el. Aztán a PIN kód erősségétől függően akár pár perc, de legfeljebb egy-két nap alatt a kijelzőn megjelenik a megtalált kód és néhány további adat.
Ekkor a jelszóval feloldhatjuk a mobilt, de akár azt is megtehetjük, hogy a GrayKey-re csatlakoztatva automatikusan lementünk róla minden adatot, amiket akár egy webes felületen is végignézhetünk. A Malwarebytes szerint egy átlagos erősségű jelszóval nagyjából két óra alatt végez az eszköz, amely a Grayshift szerint még szoftveresen működésképtelenné tett iPhone-okat is életre tud kelteni.
A kiadott képernyőmentés tanúsága szerint a GrayKey a legújabb iPhone-okkal is működik, és a 11.2.5-ös iOS-ig magabiztosan nyúlkál bele a rendszerbe. Viszont mielőtt mindenki a kezét dörzsölgetve, magát a jövő mobilhackerének gondolva a rendelésen kezdene gondolkodni, le kell hűtenünk a kedélyeket: ugyan nem egymillió dollárba kerül az eszköz, de így sem olcsó. Két változatot lehet megvenni, az olcsóbbik 15 000 dollár (nagyjából 3,76 millió forint), ezért egy folyamatos internet-kapcsolatot igénylő, maximum 300 feltörésre alkalmas kütyüt kapunk, míg ennek duplájáért vehetünk olyan változatot, amelyhez netkapcsolat sem kell és végtelen számú Apple-mobil kikódolására alkalmas. Értelemszerűen ezen az áron főleg bűnüldöző szervezetek és hasonló intézmények vásárolnak majd a GraayKey-ből, de persze a netes fórumokban máris elindult a találgatás, hogy vajon mennyi időbe telik, míg a kütyünek megjelennek jóval olcsóbb másolatai is.