Az internetelérés hajnala óta ismert jelenség a leselkedés - legyen az egy hacker, egy keresőrobot, egy követősüti vagy akár a saját szolgáltatód, mindenki azt lesi, azt akarja tudni, hogy mit is csinálsz online. Mely weboldalakat látogatod meg, mire kattintasz, melyik oldalt mennyi ideig nézed, mire keresel rá és így tovább - a megszerzett információkat aztán eladják, a hirdetők pedig "ellened fordítják", vagyis célzott hirdetésekkel, ajánlatokkal bombáznak - jó esetben. Rossz esetben hackereknél, csalóknál landolnak adataid, akik becsapnak, betörnek eszközeidre és ellopják adataidat, vagy akár egyenesen a bankszámládról a pénzedet is. Jó néhány védelmi megoldás született ezen adatgyűjtések, támadások kivédésére és megelőzésére, amelyek többé-kevésbé hatékonyak is, de abban mindenki egyetért, hogy a leghatásosabb a VPN-kapcsolat. Nem mindegy azonban, milyen szolgáltatást választasz.
iTop VPN - barátságos és sokat ígér
Az iTop VPN egyike a rengeteg, ingyenes és fizetős VPN-elérést kínáló cégeknek. Az ingyenes verzióról túl sokat nem érdemes beszélni: a napi 700 MB-os adatforgalom és az erősen limitált sávszélesség miatt tényleg csak végszükség esetén érdemes használni. Persze ha valaki csupán levelezik és a weben böngész, arra ez a csomag is elegendő lehet.
A VIP-hozzáféréssel nyílik meg a program összes tudása. A magyar nyelvű, barátságos kezelőfelületen mindössze egy nagy méretű Csatlakozás gombra kell kattintani, máris "védett vonalon" netezhetünk. Mielőtt ezt megtennénk, érdemes a Magánszféra-védelem lapon a Fejlett VPN szolgáltatásokat aktiválni. Például a kéretlen hirdetések blokkolását, az IPv6-védelmet és a DNS-védelmet is. Az Osztott alagútépítés hasznos, ha néhány program működésében hiba lép fel - ezeket kizárhatjuk a VPN-csatornáról és megengedhetjük számukra a közvetlen netre kapcsolódást. Szintén itt állíthatod be az IP-det is, ahol a Szuper lopakodás csábító, de némileg lassabb, mint a többi opció. Dedikált IP-címet is kérhetsz az iToptól, ám ezért extra felárat kér a szolgáltató, ami érthető korlátozás.
Érdemes futtatni a Biztonsági megerősítést és a Böngésző adatvédelmi modult is. Ezek extra szolgáltatások, amelyek abban segítenek, hogy windowsos PC-den a helyes biztonsági beállítások legyenek aktiválva.
A jobb oldalról előhívható Beállítások lapra is látogass el. Itt a program viselkedését érintő opciókat találsz, amelyek közül az Automatikus csatlakozást érdemes mindenképpen aktiválni, hogy géped bekapcsolásakor automatikusan kapcsolódj a VPN-hálózatra is. A szerverek listája émelyítően hosszú, akkor érdemes ide ellátogatni, amikor ráakadsz egy jó és gyors VPN-szerverre, amit megjelölhetsz kedvencként.
Az iTop VPN erőssége, hogy rengeteg online tevékenységet támogat, amelyekhez dedikált szervereket és beállításokat ajánl. Például az itthonról elérhetetlen streamingszolgáltatásokhoz férhetsz hozzá, az adott országban blokkolt közösségi médiát láthatod, vagy éppen egy-egy kiszemelt játék külföldi szerveréhez csatlakozhatsz más országokból. A Gyors hozzáférés lapon előkészítve látod ezeket a funkciókat. Mindegyiknél egy Csatlakozás gombot találsz, amelyre rákattintva máris aktiválhatod a megfelelő profilt.
Megbízható, de nem a leggyorsabb
Az iTop nem új szereplő a piacon, 2016 óta léteznek és szorosan együttműködnek a jól ismert IObit fejlesztőivel is. VPN-szolgáltatásuk erős, AES-256-os titkosítást használ és még az ingyenes verzióban sem kell attól tartanod, hogy naplózzák tevékenységedet. VIP módban több, hasznos, az online anonimitásodat védő funkciót aktiválhatsz és az osztott alagútépítés is előnyös, ha néhány programod nem kedveli a VPN-t. A program kezelőfelülete barátságos és könnyen használható, de például a részletes statisztika hiányzik és a szerverek mellett látható terheltség/sebesség ikon sem mindig tükrözi a valóságot. A proxyszerver-szolgáltatás érdekes, de kicsit nyakatekert, ennél jobban örültünk volna annak, ha a Windows, MacOS és iOS kliensek mellett Androidon is van elérhető applikáció (amiket a Play Áruházban iTop VPN név alatt találsz, azok nem a gyártó hivatalos alkalmazásai).
A teszt során többféle kapcsolódással többféle VPN-szervert megvizsgáltunk, köztük magyarországit is, ám a sebesség jelentősen zuhant, nagyjából a negyedére. Ez hétköznapi használat mellett nem vészes (főleg gigabites kapcsolatnál), ám játékra nem ajánlanánk, ugyanis a PING értékek jelentősen megnőttek (4-6 ms-ról 40-60 ms-ra).
Biztonság és egyszerű kezelhetőség szempontjából jól vizsgázott az iTop VPN, tetszett az egyszerű profilaktiválási lehetőség is, ám a sebesség nem a legjobb, nincsen hivatalos Android app és néhány extra szolgáltatás még jó lenne a programba.
Aktiválás
A PCW Max felületéről letöltött szoftvert indítsd el és lépkedj végig a varázsló lapjain. A menet közben felajánlott extra szoftvert nem kötelező elfogadnod, ezek opcionálisak. Az automatikusan induló szoftverrel ingyenes módban kapcsolódhatsz a netre, ám ekkor a szoftvert csak erősen limitált funkcionalitással használhatod, a szerverkapcsolat sem a leggyorsabb és maximálisan napi 700 MB-ot forgalmazhatsz, ami nem túl sok. A bal felső sarokban a Bejelentkezés opciót kell választani, majd itt a PCW Max oldalán megadott adatokat begépelve aktiválni a VIP üzemmódot. Figyelem! A VIP mód a februári PCW magazin megjelenésétől számítva egy hónapig aktív, a felhasználószám pedig limitált.