Nem titok, hogy a mobilgyártók a piaci részesedésért vívott harcot nem a csúcsmodellekkel, hanem a megfizethető, sokszor alsó- középkategóriás mobilokkal nyerik meg. Természetesen kellenek a szuper zászlóshajó modellek is, de olyan okostelefonra is szükség van, amit a szolgáltatók "ingyen", nulla forintért dobálhatnak az előfizetők után, vagy nagyon olcsón lehet leemelni a szaküzletek polcairól. A Honor igen jól ismeri ezt a fajta termékelosztást, amit az is mutat, hogy háromféle családba sorolhatók készülékei. Az X-es modellek a legolcsóbbak, a számozott széria a középkategória, a Magic pedig a csúcs. A képzavar pedig itt jön: a Magic Lite ugyanis a számozott széria alatt támadja a piacot. Persze időzítésben, funkcionalitásban kellő különbség van ahhoz, hogy ne a saját piacát rontsa a cég. Ennek a Magic Lite vonalnak a legújabb tagja, a Magic7 Lite érkezett meg tesztlaborunkba (más piacokon X9C-ként már korábban megjelent ez a modell), ami egy megosztó és nagyon furcsa készülék - egyszerre lehet dicsérni és szidni is. Megmutatjuk, mire gondolunk.
Olcsó, mégsem bóvli
A Magic7-széria legkisebb tagjával köszöntötte 2025-öt a Honor, amit hamarosan követ majd a Magic7 Pro is, ám a két modell teljesen más árkategóriában száll versenybe. A Honor állítása szerint a Lite kiadás ugyan középkategóriás áron kapható, mégis csúcsminőséget képvisel és különleges tulajdonságai is vannak.
A vékony, 8 mm-es mobil külsőre és tapintásra is prémium érzetet kelt, amit a két hosszanti oldalra waterfall-szerűen lekerekített kijelző is tovább növel (bár nem mindenki rajong ezért a kijelző-megoldásért). A kijelző csodás képet ad, az AMOLED-panel meglepően nagy felbontású (1224×2700), amihez ráadásul 120 Hz-es frissítés (60 Hz-re is képes átváltani) és 4000 nites csúcsfényerő tartozik. Szintén megkapod a szemkímélő üzemmódot és a 3840 Hz-es PWM-fényerőszabályzást, ami minimális villódzással óvja szemeidet. A meg nem nevezett kijelzővédelmet egy további gyári fóliával is megfejelte a Honor - reméljük, ezen jó szokásáról még sokáig nem mond le a gyártó. A fém hátlap egy speciális réteget is kapott, amitől kissé matt hatása van a felületnek, cserébe viszont maszatolódik és vonzza az ujjlenyomatokat.
Nem újdonság, hogy a Honor olcsóbb készülékei is prémium külsőt kapnak, azonban a Magic7 Lite esetében másról is szó van: ezt a modellt kifejezetten strapatelefonként hirdeti a gyártó, ami - tekintve a csinos külsőt - minimum furcsa. Hogy ezen képességét még inkább kihangsúlyozza a gyártó, már eleve olyan dobozban érkezett a mobil, ami körbe volt ragasztva "No Fragile" (nem törékeny) ragasztószalaggal. A telefon mellett egy marék hétköznapi eszköz is zörgött a dobozban: üvegnyitó, mérőszalag, időmérő stb. valamint egy leírás, hogy milyen kínzásokat képes kiállni a Honor Magic7 Lite. Merthogy ez az a telefon, aminél nem kell bosszankodnod, hogy nincs tok a dobozban, ha nem használsz tokot, akkor sem sérül meg egykönnyen a Magic7 Lite:
- nem karcolódik a hátlapja még fémmel érintkezve sem
- a kijelzővel akár diót is törhetsz
- 2 méterről bármilyen szögből elviseli a leejtést
- minden oldalról állja a vízsugarat és vízbe is ejthető (IP65M)
- akár vizes, koszos ujjal is megbízhatóan használható
- teljesen védett a portól
- -30 és +55 Celsius fok között működőképes
Ezek nagyon merésznek tűnő állítások, főleg egy olyan készüléktől, ami egyáltalában nem tűnik strapatelefonnak, sőt, épp ellenkezőleg: kecses, elegáns és még csak nem is prémium árazású. De nézzük, mi lapul az ellenálló készülékházban.
Már tavaly is húztuk miatta a szánkat…
Ha valaki nem néz utána alaposabban a Honor Magic7 Lite-nak, csak a specifikációs listáját futja végig, annak a homloka közepéig szaladhat a szemöldöke: 2025-öt írunk, és egy 160 ezer forintos mobilban még Snapdragon 6 Gen1 SoC dolgozik??? Ez a központi egység már 2,5 éves és már megjelenésekor sem számított különösebben erősnek. Már tavaly, a Magic6 Lite tesztünk során is furcsállottuk, hogy miért ezt a chipet választotta a Honor, ám a Magic7 Lite esetében már egyenesen fájó látni, hogy egy ilyen gyenge egység árnyékolja be a mobil sikerét. Ezen az árszinten már Snapdragon 7 vagy Mediatek Dimensity chipeket használnak a konkurensek, amelyek modernebbek és sokkal erősebbek is.
A Magic7 Lite nálunk járt változata 8 GB RAM-ot és 256 GB tárhelyet kapott, utóbbi nem bővíthető, de kellemesen gyorsnak bizonyult. Természetesen az 5G-s kapcsolat adott, a dual SIM és az eSIM is, viszont a Wi-Fi 5 kissé elavult, ahogy a Bluetooth 5.1 sem a legfrissebb. NFC és GPS van, infra és jack nincs, viszont üdvözlendő, hogy sztereó hangszórót kapott a mobil.
A hátlap felső-közép részéből 1,5-2 mm-re kiemelkedő kamerasziget tekintélyes méretű, ám valójában csak két kamerát rejt. A főkamera 108 MP-es, f/1.8 rekeszértékű és optikai stabilizálást is kapott. Ezt egy mindössze 5 MP-es ultraszéles látószögű másodlagos egység egészíti ki, ami nem kapott autofókusz tulajdonságot, így a makrófotózásról le kell mondanod. A szelfi egységet a nagyobb Magicekhez hasonlóan kapszula-kivágásba rejtette a Honor, ám a 16 MP-es szenzor mellett nem 3D-s érzékelőt, hanem egy szimpla 2 MP-es mélységérzékelő dolgozik.
Amiben nagyot lépett előre az idei Lite modell, az az akkumulátor. Az új Magic7 Lite-ban egy meglepően nagy, 6600 mAh-s akku lapul, méghozzá a Honor egyedi fejlesztése, amely szilícium-szén ötvözetet használ (Si/C), így kisebb helyen nagyobb kapacitást lehet elérni. Szerencsére töltésben is szintet ugrott a Honor, immáron 66 wattos töltési sebességet támogat a mobil, de persze ahhoz, hogy ezt kihasználd, külön meg kell vásárolnod a megfelelő töltőfejet is.
Nem ezzel leszel csúcsfotós vagy gamer
Tesztünk a szokásos módon indult, vagyis megvizsgáltuk a telefont ergonómiailag, sebesség, melegedés, kijelző, majd kamera, hangzás és üzemidő terén is. A vékony és átlagos súlyú mobilt könnyen kézben lehet tartani, súlyelosztása kellemes, de a manapság divatos lapos és széles keretek korában furcsa a pengevékony oldal. A hátlap tapintása is kellemes, de az ujjlenyomatokat mágnesként vonzza. A kijelző fényes, éles és közel-tökéletes színhűségű, a szemkímélő opciókat pedig melegen ajánlott aktiválni.
A Honor Magic7 Lite sebességéről túl sok jót nem tudunk elmondani. A hasonló árazású, középkategóriás modellek rendre gyorsabbak nála, valójában pont ugyanazt nyújtja, mint a tavalyi Magic6 Lite - egy mm-rel sem többet. Jó hírként talán annyit tudunk elmondani, hogy a MagicOS 8 nem szaggatott be rajta, de a számításigényes applikációk már döcögnek, ha pedig komolyan gondolod a mobilgaminget, csalódást fog okozni a gyengécske Adreno 710-es GPU.
Fotózás terén nem okoz meglepetést a Magic7 Lite. Jó fényviszonyok mellett a főkamera éles, részletgazdag fotókat készít, és az OiS-nek (is) köszönhetően közepesen rossz fényviszonyok mellett sem lesznek homályosak a képek. A maximális, digitális zoom 10x-es, de alapértelmezetten 2x és 3x érhető el a kameraszoftverben. A 2x-est bátran lehet használni, de a 3x-osnál már túlságosan sokat segít rá az utómunka, ami nem tesz jót a képeknek. Az ultraszéles kamera 5 MP-e nem sok mindenre elegendő, és sajnos már nappali fényeknél is rengeteg részlet elvész, amit olykor agresszív élesítéssel próbál ellensúlyozni a szoftver. Sötétben inkább kerüld ennek a 0,6x-es állásnak a használatát. Azzal sem szerzett jó pontot a telefon, hogy a két kamera közti váltás közel 1 másodpercig tart. A szelfikamera az arcokkal nagyon szépen bánik, a vonalak élesek, az utómunkát sem tolja túl. Sötétben már rosszabb a helyzet, de még itt is éles képet kapsz, csak a zaj utólagos elmosása látványosabb.
Videózásnál FHD@60 fps-t, vagy 4K@30 fps-t tudsz választani a főkameránál, működik a digitális zoom és elektronikus stabilizálást is kapsz. Viszont a másik kamerára, vagy szelfire nem tudsz átváltani. Videózás közben képeket tudsz készíteni, van kétkamerás videófelvétel, történet-videózás (előre rögzített sablonokba vágja a szoftver a videókat), lassított felvétel és time-lapse is.
Februári indulásakor Android 14-gyel és MagicOS 8-cal érkezik a Magic7 Lite, amit majd természetesen frissíteni tudsz újabb rendszerre és kezelőfelületre. A MagicOS 8 felülete már korábbi Honor mobilokról ismerős, meglehetősen egyedire szabott, de rengeteg változtatási, beállítási lehetőséget kínáló "ruhája" az Androidnak. AI-ból is kapsz valamennyit, például a Magic Portalt, valamint Mágikus kapszulát, ami még tavaly, a Magic6 Prónál jelent meg, egyértelműen az Apple iPhone megoldására hajaz, de egészen praktikus és még jól is néz ki. A Varázslatos szöveg és az MI-javaslatok app-ajánló mellett újabb funkciók most nincsenek, ezek majd a MagicOS 9-cel várhatók, de az nem tisztázott, hogy miket fog megkapni a Lite kiadás.
A Galéria nem csupán a képek, videók megtekintésére szolgál, egészen jó szerkesztő és videóvágó is rejtőzik benne, amiket könnyen tudsz használni. A Vágó rengeteg opciót, gyárilag előre tárolt effektet tudsz rápakolni alkotásaidra, ami sokaknak nagyon tetszhet. A képszerkesztőben AI-radírral tudod kiszedni a képeidről a nemkívánatos tárgyakat/embereket/állatokat, automatikus korrekciót kérhetsz, vagy éppen a szelfiket szépítgetheted.
Vannak vitathatatlan erényei
Szép, elegáns mobil lett a Honor Magic7 Lite, de nem is vártunk mást a Honortól. A váratlan meglepetés az extra strapabíróság, amit a hasonló méretű és árú készülékek nem tudnak elmondani magukról. Ez mindenképpen komoly előnye a Magic7 Lite-nak, ahogy a szép kijelző és a sztereó hangzás is, viszont a harmatos teljesítményű és elavult SoC beárnyékolja mindezt. Az akkumulátor és a szuperhosszú, akár 3 napos üzemidő szintén üdvözlendő, a gyorstöltés is szuper, de a vezeték nélküli töltés jól mutatott volna a specifikációs listán.
A Magic7 kamerás képességeiről túl sokat nem tudunk elmondani: nagyjából azt kapod, mint a tavalyi modell esetében, az optikai képstabilizálás segít valamelyest az élesebb képek készítésében közepes fényviszonyok mellett is. A szuperszéles látószögű kamera nem túl jó, ennél jobbat vártunk, viszont a szelfikamera részletgazdag és jó képeket készít, ami mezőnyében megfelelő.
Az Android 14 és a MagicOS 8 most még megfelelő, de az eggyel újabb szoftvernek jobban örültünk volna. AI-funkciókból csak mutatóba kapsz párat (például Magic Portal), a teljes Honor-repertoár itt nem érhető el - legalábbis egyelőre. Hivatalos információnk még nincs a frissítési tervről, de 3-4 OS-verzió-ugrásra azért lehet számítani, beleértve a biztonsági javításokat is.
A teszt része volt ezúttal a strapabírósági próba is. Ennek keretében többször is leejtettük a mobilt kemény parkettára 2 méter magasból. Az eredmény tökéletes, sem pókhálós kijelző, sem lepattant sarok, sem karcok nem jelentek meg. A mélyhűtős kihívást is jól vette a Magic7 Lite, több percre is mélyhűtőbe tettük a mobilt, ami közben is, és ezt követően is zavartalanul működött, az akkutöltöttség sem indult gyors csökkenésnek.
A nagy próba a karc volt. A teszthez kapott fém üvegnyitóval elsőként az előlapot karcoltuk meg némileg odanyomva azt, mintha a zsebünkben összenyomódna a kulcscsomó és a kijelző. A karcok azonnal megjelentek, ám ez a gyári fóliánál megállt, a kijelző nem karcolódott. A hátlapot is végigkarcoltuk, ám odanyomva és satírozva sem jelentek meg végleges karcok a hátlapon. Persze ha tiszta erőből karcoltuk volna, biztosan kárt tudunk tenni a telefonban, de hétköznapi szituációt utánozva megállta a helyét a Honor kijelentése, miszerint strapabíró a Magic7 Lite.
A Magic7 Lite-ot február 3-ától fekete vagy lila színben 159 990 forintért (8/256 GB) tudod beszerezni a szaküzletekben, és mindhárom szolgáltató kínálatában is elérhető lesz a készülék. A dobozban töltő és tok nincs, előrendelői akció nincs, viszont az első két hónapban vásárlók 180 napig egyszeri extra kijelző-cseregaranciát kapnak (csak a szervizdíjat kell kifizetni baleseti kijelzősérülés esetén). Érdemes megfontolni a 8/512 GB-os verziót is, ami mindössze 10 ezer forinttal kerül többe.
160 ezer forint nagyon sok ezért a mobilért még úgy is, hogy extra strapabíróságot élvezhetsz, viszont szinte biztosak vagyunk benne, hogy amint az az elődök esetén is volt, szolgáltatóknál, előfizetés mellé sokkal, de sokkal olcsóbban tudod majd megszerezni, így pedig akár még jó vétel is lehet a Magic7 Lite.
Ha mégis 160 ezer forintért kínálnák számodra a Magic7 Lite-ot, érdemes a hasonló áron kapható Honor 200-at is megnézni közelebbről, vagy ott a Samsung Galaxy A55, a Motorola Edge 50 Neo vagy például a Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G.
Reméljük, a Honornál szokássá válik, hogy mobiljait extra strapabíróra tervezze meg, és jövőre a következő Lite esetében kisebb forradalomnak örülhetünk majd nem csupán a külső, hanem a belső terén is.