A Honor nem tett le nagyravágyó terveiről, miszerint meghódítja az európai mobilpiacot és felzárkózik a harmadik helyre az Apple és a Samsung mögé. Ehhez azonban folyamatos fejlesztésekre és sok, megbízható modellre van szüksége, amelyek hozzák a szép számokat az európai piacokon. A Magic6 Lite a szolgáltatói kínálatok sztárja lehet, így hazánkban is sok zsebben bukkanhat fel.
A recept változatlan, az ársáv sem mozdult el, viszont egy év alatt számtalan új chip és technológia jelent meg - a kérdés csupán az, hogy mennyit kapott meg ezek közül a Magic6 Lite verziója.
A divat színre lép
Sok izgalmas, új technológia lendíti előre idén is a mobilipart, viszont ezek közül csak nagyon kevés jut el az olcsóbb okostelefonok világába. Ami viszont itt meghatározza a 2024-es évet, az a színek megjelenése. Egészen mostanáig a főként szolgáltatói kínálatokban megtalálható, elérhető árú (vagy akár 0 forintért hazavihető) mobiltelefonok feketében, maximum szürkében voltak elérhetők. Több cég is azon ügyködik, hogy ez megváltozzon, és a Magic6 Lite-tal a Honor is ezt a csapatot erősíti, ugyanis a fekete mellett narancs és zöld színekben is elérhető ez a modell.
Mindkét extra szín sajátossága, hogy vegán bőr bevonatú a hátlapjuk, így nem vonzzák az ujjlenyomatot és nem is csúsznak. Tapintásuk kellemes, a tesztünkre érkezett "napfelkelte narancs" pedig kellően élénk, vidám külsőt kölcsönöz a mobilnak. Nagy kár, hogy ha védeni szeretnéd a telefonodat, érdemes továbbra is tokban hordani, mégpedig átlátszóban, ami nem jár hozzá gyárilag.
A hátlapot az óriási, középre helyezett, kör alakú kamerasziget uralja, amelyen 3 kamera és egy vaku kapott helyet, 90 fokonként kiosztva. Az 1 mm-re kiemelkedő sziget oldalsó pereme bordázott, ami apróságnak tűnik, de kézben tartva kellemes végigsimítani rajta.
A keret vékony és fémből készült, a kijelző pedig két hosszanti oldalán lekerekített, ahogy a négy sarka is. Oldalt a szokásos felhozatalt találjuk: három, vékony gomb, alul egy Type-C és egy hangszórórács, na meg a SIM-tálca. Jack, infra, extra gomb nincsenek.
Evolúciós lépés
A Magic6 Lite egy kicsivel nagyobb lett elődjéhez képest. Ez számokban kifejezve 6,78"-os kijelzőt jelent, amely egy 120 Hz-es, 431 ppi képpontsűrűségű AMOLED-panel jobb felbontással és jelentősen javított, 1200 nites fényerővel. Külön védelem nincsen, de gyárilag fólia került a kijelzőre, ami igen hasznos hozzáadott extra (viszont ahogy a Magic5 Lite esetében, úgy itt is a két hosszanti élen nem fut le teljesen, az ujjad, vagy egy közepes minőségű tok könnyen beleakadhat a fólia szélébe).
A csodás kijelzőt végre nem a réges-régen elavult Snapdragon 695 GPU-ja, hanem a fejlettebb, 4 nm-en készült Snapdragon 6 Gen1 SoC hajtja. Ez szintén nyolcmagos, a GPU pedig egy Adreno 710 modul. A mobil egyféle kiszerelésben érhető el: 8 GB RAM-mal és 256 GB tárhellyel. Utóbbi mSD kártyával sem bővíthető, de ebben a kategóriában ez a párosítás elfogadhatónak tekinthető akár többéves használat esetén is.
A hálózatos résznél a dual SIM nem újdonság, ahogy az 5G sem, ám sajnos sem a Wi-Fi-, sem a BT-szabvány nem ugrott szintet (Wi-Fi 5 és BT 5.1). Van NFC, teljes GPS, az érzékelők sorában pedig szerepel még a kijelző alatti ujjlenyomat-olvasó és a közelségérzékelő is. Az akkumulátor meglehetősen nagy, 5800 mAh-s, ám a töltés nem kimondottan gyors, mindössze 35 Wattos tempóra képes a készülék, ráadásul a lapos dobozban a töltőfejet sem találod meg. Abszolút meglepő, és nem is igazán tudjuk hová tenni, de
a 2024-es Magic6 Lite sem kapott sztereó hangzást,
továbbra is csak a telefon alján található mono hangszóró szólal meg, ha kihangosítanád a telefonhívást, videót, játékot vagy zenét. Ennek hangereje közepes és viszonylag tiszta, de egy sztereóban megszólaló mobillal nem tudja felvenni a versenyt.
Egy, csak egy kamera számít
A 2024-es, belépőszintű Magic6 Lite a kamerák terén is hoz némi előrelépést. A főkamera szenzora 64-ről 108 MP-esre ugrott, ami az élesség és a részletgazdagság növekedésében is tetten érhető. Viszont optikai képstabilizálás továbbra sincsen, valamint a másik két szenzorhoz nem nyúltak a mérnökök. Az ultraszéles látószögű kamera mindössze 5 MP-es, a harmadik modul pedig egy 2 MP-es makró, amitől jó képminőséget kár lenne remélni. Nem változott a 16 MP-es szelfikamera sem, de ez kevésbé fájó, a tavalyi modell esetében sem voltak nagy gondok ezzel. Ami újdonság, az a főkameránál a 4K@30 fps videózás lehetősége, ami a Snapdragon 695-tel még nem volt elérhető. Ugyanitt válthatsz 1080p@60 fps-re is, amit kiválóan kezel a mobil.
A teszt során a főszenzorban nem is csalódtunk, hozta azt, amit ebben a kategóriában elvárhatunk, bár az optikai képstabilizálás nagyon hiányzik. Az ultraszéles látószögű kamera rossz fényviszonyok mellett csapnivaló képeket készít még úgy is, hogy a szoftver igyekszik kompenzálni: a részletek eltűnnek, a kép homályos, és még így is marad zaj bőven. Szintén a lehangoló papírformát hozza a "szuper makró" módban aktiválható 2 MP-es makrókamera: rossz felbontás, rossz színhűség és elveszett részletek. Viszont alap kameraüzemmódban egy 3×-os zoom mód is elérhető, ami a főszenzort használja és digitálisan nagyít a képbe: ez egészen jól működik, megmaradnak a részletek, a színek szépek. Vagyis ha kell a zoom, ezt használd (és ezt a szoftverfejlesztők is így gondolták). Szintén furcsa volt a teszt során, hogy az ultraszéles látószögű (0,6×) kamerára váltás több másodpercig is eltartott, ilyenkor a kamera app mintha lefagyott volna. A speciális módok között megtalálható a HDR-fotó, a Pro mód, a szelfit és a hátlapi kamerát egyszerre használó Többszörös videó, a Time-lapse, panoráma és a szenzor teljes felbontását is használhatod, ha éppen erre van szükséged.
Színesebb, modernebb, minden más változatlan
Logikus és kiszámítható előrelépés a tavalyi, kb. 1 éves Magic5 Lite-ot váltó Magic6 Lite telefon. A Honor nem kívánta megreformálni ezt a modellt, mert ezzel könnyedén beleharapott volna a számozott modellszériájának piaci részesedésébe is (Honor 70/90 vonal). Viszont már elkerülhetetlen volt a korosodó SoC leváltása és a kijelzőt is illett tuningolni. A Snapdragon 6 Gen 1 nem rossz chip, nagyjából a Honor 70-ben is megtalálható Snapdragon 778 szintjén van, ami pedig 2024-ben elengedhetetlen, azt hozza: dual SIM 5G és 4K-s videózás, valamint takarékos működés. A CPU ereje az alsó-középkategóriában elegendő még évekig, a 2×-esére gyorsult GPU-val pedig látványosabb mobiljátékokba is belevághatsz. A nagyfelbontású, méretes és kiváló fényerejű kijelző segít is ebben, sőt, a 120 Hz, a HDR is megvannak.
A Magic6 Lite vonzereje a külseje: a narancs inkább halvány barackszínűnek tűnik, de tény, hogy sokkal izgalmasabb, mint a szimpla fekete vagy szürke. A fém keret, a lekerekített kijelző, a nagyméretű, hangsúlyos kamerasziget is feldobják a mobil kinézetét.
A másik fontos újítás a kamerát érinti. A 108 MP-es szenzorral szép képeket lehet lőni, nappali fényviszonyok mellett az akár nagyobb modellek szintjét is eléri részletesség, színhűség, kontraszt terén. Amikor viszont besötétedik, a Magic6 Lite-ból hiányzik az optikai képstabilizálás, ami fájdalmas és sajnos olykor az sem előnyös, hogy a szoftveres utómunka túl agresszívan igyekszik javítani a helyzeten. Azonban a végeredmény még így sem rossz, sőt, hasonló mondható el a tavaly óta változatlan szelfikamerával lőtt képekről is. Ami viszont szomorú, hogy az ultraszéles látószögű és a makró kamerák nem változtak - személy szerint jobban örültem volna, ha a 2 MP-es makrót végre elfelejtik a Honor mérnökei, helyette inkább kaphattunk volna OIS-t a főkamerára és nagyobb szenzort az ultraszéles látószögnél.
Az akkumulátor kapacitása is nagyobb lett, de a mért üzemidő nem nőtt, ami az erősebb SoC-nek és a nagyobb, világosabb kijelzőnek tudható be. Az, hogy 40 helyett 35 Wattal lehet gyorstölteni az akkumulátort, nem olyan fájó pont, az viszont nem túl jó, hogy töltőfej nem jár a mobilhoz.
Az egyes piacokon Honor X9B-ként is ismert mobil 13-as Androiddal és MagicOS 7.2 kezelőfelülettel érkezik gyárilag, de sajnos a szoftvertámogatási időszakot, valamint az Android 14 érkezésének dátumát tesztünk megjelenéséig nem sikerült kideríteni.
A Honor Magic6 Lite pofás, mondhatni szép mobiltelefon, amit kellemes kézben tartani. A kijelző jó, a sebesség ebben a kategóriában elfogadható és a főkamerára, valamint az üzemidőre sem lehet túl sok panasz. Ha azonban a konkurenciát nézzük,
van mitől tartania a 160 ezer forintos áron megjelenő Magic6 Lite-nak.
A 120-180 ezer forintos sávban több konkurens is kínál ennél erősebb SoC-vel szerelt mobiltelefont, sőt, nem ritka az IP68-as védelem, az optikai képstabilizálás és a jobb kiegészítő kameraszett sem. Szintén hiányoltuk, hogy továbbra sincsen vezeték nélküli töltési lehetőség, sztereó hangzás, továbbá egy átlátszó tok, valamint töltőfej szépen mutatott volna a dobozban.
Ahogy az már több Honor mobillal előfordult, várhatóan a Magic6 Lite esetében is az fog történni, hogy a szolgáltatók kínálatában (mindhárom hazai szolgáltatónál elérhető lesz!) vonzó akciókban lesz megszerezhető a telefon, sőt, a nagyobb kereskedőknél is különféle akciókra lehet számítani, amelyek keretében jelentős árcsökkentés mellett szerezheted meg az új modellt. Ha pedig az ár némileg szelídül, máris jobb vétel lehet a Magic6 Lite-ból, addig viszont a Xiaomi, Samsung és Motorola felhozatalát is érdemes megnézni, 160 ezer forintért több szolgáltatást és/vagy jobb sebességet és kamerarészleget kaphatsz.